Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA UYKU SORUNU İÇİN ÇÖZÜMLER

çocuklarda uyku sorunları için çözümlerÇOCUKLARDA UYKU SORUNU İÇİN ÇÖZÜMLER

 

Çocukların en sık yaşadıkları sorunlardan birisi de uyku sorunlarıdır. Uykuya geçmede zorlanabilir, sıklıklı gecenin bir vakti ağlayarak uyanabilirler, uykularında konuşabilirler, gece altlarını ıslatabilirler ve uyandıktan sonra bile kendilerini yorgun hissedebilirler.

 

Çocuklardaki uyku sorunlarının çözümü için aşağıdaki tavsiyeler faydalı olacaktır:

 

1. Çocuğun uyuduğu ortam çocukta uykuya geçmeyi zorlaştırma, sık sık uyanmasına yol açma gibi sonuçlara yol açabilir. Örneğin çocuğun odasının çok sıcak veya çok soğuk olması uykuya geçmesini ve rahat bir uyku uyuması engelleyebilir. Çünkü çocuk kendisin rahat hissetmez ve uykuya konsantre olamaz. Ayrıca çocuğun uyduğu ortamın gürültü olması, ışık alması da uykuya geçmesini engelleyebilir. Bu tür çevre koşullarının elimine edilmesi çocuğun uykusuna yardımcı olacaktır.

 

2. Yatma zamanı çocuğun oldukça hareketli olması, hareketli aktivitelerle uğraşması uykusuna zarar verebilir. Bu nedenle yatma zamanına yakın çocuk için daha dingin ve huzurlu bir ortam olmalıdır. Ağır fiziksel aktiviteler çocuğun uykuya geçmesini engelleyebilir. Sakin bir ortamda çocuğun ruh hali de daha dingin olacaktır. Çocuğun yatma zamanına yakın önceden planlanmış faydalı etkinlikler yapılabilir. Çocukla birlikte kitap okumak, hikaye anlatmak, dinlendirici sakin bir müzik dinlemek, güzel bir banyo oldukça rahatlatıcı olur.

 

3. Çocuklarda uyku sorununun nedeni uyku apnesi olabilir. Zaten araştırmalara göre uyku apnesi ile uyku sorunları arasında bağlantı bulunmaktadır. Çünkü uyku apnesinde çocuğun solunumu gece uykusundayken geçici olarak durur. Bu uykuda arar ara tekrarlanır. Bu durum çocuğun uyku kalitesini bozar. Çocuk yeterli ve kaliteli düzeyde uyku uyuyamaz. Sonuçta yeterli ve kaliteli uyuyamayan çocuklar gün içinde yorgun, sinirli ve huysuz olurlar. Uyku sorununun uzun süre devam etmesi çocukta büyüme sorunlarına da yol açabilir. Dolayısıyla çocuktaki uyku sorununun uyku apnesinden kaynaklandığı durumlarda, uyku apnesinin tedavisi gerekir. Uyku apnesi çocukta uyurken yatak ıslatmaya da neden olabilir. Çünkü uyku gece çocuğun uykusunun sık sık kesilmesi vücudun daha fazla idrar üretmesine neden olur.

Yayınlanma Tarihi : 04.06.2014

2816

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim