Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA UYKU BOZUKLUKLARI


Uyku Bozuklukları

Uyku insan yaşam süresinin 1/3'ünüğn geçtiği, o esnada kendine özgü aktivitelerin oluştuğu bir süreçtir. İlk 3 aydan sonra çocuğun uykuları çevre faktörlerinden daha çok etkilenmeye başlar. Yaşamın ilk yıllarında uyku problemleri çok sık görülür. Uykuya dalmada ve sürdürmede güçlük, gece uyanma, uykuda gezme ve kabuslar sık rastlanılan problemlerdir.

Kabus- Karabasan

Çocukların 1/5'inde görülür. Gündüz aşırı heyecanlanmalarla ilgili olabilir. Çocuk ağlayarak uyanır ve huzursuz olur. Kabuslar genelde bir saldırı, bir düşme, ölüm korkusu ya da yaşamlarındaki diğer korkularla ilişkilidir. Kabuslar gelişim dönemleri ile ilişkilidir ancak sürekli aynı konusu olan kabusların altta yatan bir kaygıyı, gündüz yaşanan istenmeyen deneyimleri, yansıtıp yansıtmadığı ayırt edilmelidir.

Uykuda Korku Ağlama Nöbeti

Geç bebeklik ve erken çocukluk döneminde çok sık görülür. Çocuk sağlıklı bir uyku uyumakta iken birden ağlayarak büyük bir korku içinde olduğunu düşündüren bir bağırma ile aileyi uyandırır. Aile çocuğun yanına vardığında uyku ve uyanıklık arasında olduğunu, sakinleştirilemediğini, boş ve donuk baktığını, onları tanımadığını fark eder. Çocuğun gözleri açıktır ancak çevredekilerin farkında değildir. Çocuk aileye karşı saldırgan olabilir, onlara vurabilir.

Kafa vurma

9 ay ile 12 yaş arası çocuklarda uyku sırasında başını yumuşak ya da sert nesnelere vurma ile belirlenir. Gelişimsel bozukluğu olan çocuklarda daha sık rastlanmaktadır. Bu davranış genelde bedensel bir zarara yol açmaz. Çocuğun yatağının yanındaki başını vurabileceği sert nesnelerin kaldırılması önerilir.

Diş Gıcırdatma

Her yaş çocukta görülebilmektedir. Gecenin genelde ilk saatlerinde olur. Diş gıcırdatma sağlıksız bir davranış değildir, zaman içinde geçmektedir.

Uyurgezerlik

Çocukluk çağına 3-10 yaş arasında görülmektedir. Uykuda yatakta oturma, kalkarak dolaşma, giyinme, kapıları açma gibi yineleyen davranışlar gözlenir. Çocukları bu sırada uykudan uyandırmak güçtür. Çocuk kapıları açıp dışarı çıkmayı deneyebileceğinden güvenliği için sokak kapısı, balkon kapıları ve merdivenlerde önlem alınmalıdır.

Çocuğunuzun rahat olduğundan emin olun. Odanın ısısını kontrol edin. Elbiseler hareketini engellememelidir.  Uyumadan önce çocuğunuz su içmek isteyebilir. Gece lambası açık bırakılabilir. Kapı aralık bırakılabilir.

Çocuğunuzun sizle beraber uyumasına izin vermemeye çalışın. Bu onun yalnız başına uykuya dalmasını öğrenmesini zorlaştırır

Her şikayetinde veya sizi çağırmasında çocuğun odasına gitmeyin. Odanın dışında veya kapısında durarak onunla konuşmaya çalışın.

Çocuğunuzun her gece en az 9 saat uyuduğundan emin olun
Çocuğunuzu aşırı ders yükünün altına sokmayın
Düzenli bir uyku saati belirleyin
Uyku zamanına yakın kafeinli gıdalar (kola, çikolata vs.) almamasını sağlayın
Çocuğunuzun bir uyku ritüeli geliştirmesine yardımcı olun (Örneğin uyumadan önce düzenli olarak yapılacak diş fırçalama, vs gibi işleri hep aynı sıra ve şekilde yapması gibi)
Akşam geç saatlere kadar uyanık kalmasına izin vermeyin
Çocuğunuzun yatak odasının karanlık olduğundan emin olun
Çocuğunuzun televizyon karşısında uyuya kalmasına izin vermeyin
Çocuğunuzun yatağına özen gösterin
Çocuğunuzun yatak odasının ısısını kontrol edin.

ÇOCUĞUNUZ SİZİNLE YATMAK İSTERSE?

Genellikle çocuğun anne baba ile yatma isteğinin ardında anne ve babadan kaynaklanan nedenler yatar. Çocuğa kolay ulaşmak için yanında yatırmak, gece sık kalkıp gelen çocuğu yatağına götürmekte zorlanmak, kaygılar nedeni ile yanında yatırmak ( hasta olursa, deprem olursa, hırsız girerse vs), çıkardığı en küçük seste yanına koşmakta kendini güvende hissetmemesine yol açar.
Gece sıklıkla kalkıp yanınıza geldiğinde sabırla yatağına götürmek, konuşmadan veya oynamadan sessizce, fazla ilgi göstermeden yanında biraz bekleyip uykuya geçmesini sağlamak gerekir.

AYKUT AKOVA
PSİKOLOJİK DANIŞMAN VE PEDAGOG
BAĞDAT CAD ERENKÖY N.343
İLETİŞİM : 539 565 98 95 
aykutakova@hotmail.com
www.aykutakova.com
 

Yayınlanma Tarihi : 13.12.2011

7242

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim