Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA UYKU APNESİNİN BELİRTİLERİ

çocuklarda uyku apnesiÇOCUKLARDA UYKU APNESİNİN BELİRTİLERİ

 

Çocuklarda uyku apnesinin teşhisi zor olabilir. Çünkü uyku apnesinin belirtileriyle diğer bazı hastalıkların belirtileri benzerlik taşıyabilmektedir. Genelde çocuklarda uyku apnesinin belirtileri şunlardır:

 

Horlama

 

Horlama aslında bütün yaş gruplarındaki kişiler için uyku apnesinin bir belirtisidir. Çocuklarda da horlama uyku apnesiyle bağlantılı olabilir. Bazı zamanlar horlama gerçekten oldukça gürültülü olabilmektedir. Fakat oldukça sessiz de olabilir. Çocuklarda horlama bir soğuk algınlığı veya alerjik bir durumdan da kaynaklanabilir. Eğer çocukta sürekli bir horlama varsa bu konuyu hekimle görüşmek gerekir.

 

Uykusuzluk

 

Çocuğun gün içindeki bazı davranışları uyku apnesi belirtisi olabilir. Uyku apnesi olan çocuklar genelde uyku eksikliği çekerler. Uyku eksikliği çeken çocukta çabuk sinirlenme, huysuzluk, yorgun görünme gibi belirtiler görülebilir. Her çocukta bu tür belirtiler görülebilir. Fakat uyku apnesi olan çocuklarda bu tür belirtiler temel belirtilerdendir. Uyku apnesi olan çocuklar gün içinde herhangi bir saatte uykuya geçebilirler. Örneğin çocuk çok sevdiği aktivitelerde bile uykusuzluk belirtisi gösterip, uykuya geçebilir. Bu konuyu çocuğun hekimiyle görüşmek gerekir.

 

Gece uykusu

 

Çocuğun gece huzursuz uyku uyuması uyku apnesinin bir baka belirtisi olabilir. Eğer çocuk gece boyunca uyurken sürekli yön değiştiriyorsa ve hareket ediyorsa çocuğun bu davranışını iyi gözlemek gerekir. Bu konuyu hekimine danışmakta fayda vardır. Uyku apnesi olan çocuk gece uyurken oldukça terler. Uyku sırasında geçici solunum durmasıyla nefes nefese kalabilir. Öksürük ve boğulma duygusuyla uyanabilir.

 

Sağlık sorunları

 

Uyku apnesi olan çocuklarda diğer başka sağlık sorunları da görülebilir. Bu çocukların bademcik ve lenf bezlerinde şişme olabilir. Çocuğun gelişimi normalden daha yavaş olabilir. Bu sorun yeterli düzeyde gelişim hormonlarının açığa çıkması için yeterli uyku olmamasından kaynaklanır. Yeterli uyku uyumak gelişim hormonlarını da aktive ederek çocuğun normal gelişimine yardımcı olur. Uyku apnesinin şiddetli yaşandığı durumlarda yüksek tansiyon, kalp ve akciğer sorunlarına yol açma riski de bulunmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 27.05.2014

3468

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim