Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI

çocuklarda tırnak yeme alışkanlığıÇOCUKLARDA TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI

 

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığının nedeni nedir?

 

Çocukların tırnaklarını yemesinin birçok sebebi olabilir. Merak, can sıkıntısı, stres, alışkanlık, ve taklit gibi nedenler çocuklarda tırnak yemeye neden olabilir. Tırnak yeme çocuklar arasında başparmak emme, burun çekme, saç bükme ve diş gıcırdatma gibi yaygın bir alışkanlıktır. Bu davranış yetişkinlik döneminde de devam edebilir.

 

Eğer çocuktaki tırnak yeme alışkanlığı düşük seviyedeyse, sadece televizyon seyretme gibi durumlarda oluyorsa veya test, sınav gibi durumlarda ortaya çıkıyorsa bu konuda çok fazla üzülmeye gerek yoktur. Bu davranış çocuğun stresle başa çıkmak için geliştirdiği bir yoldur.

Çocuk büyük ihtimalle kendi kendine bu davranışı bırakacaktır. Fakat bazen yetişkinlik dönemine de sarkabilir.

 

Çocuktaki tırnak yeme alışkanlığı ne zaman ciddiye alınmalıdır?

 

Çocuğun aşırı bir biçimde ve sürekli tırnaklarını yeme davranışı göstermesi bazı sorulara işaret etmektedir. Örneğin bu davranışın nedeni aşırı bir endişe durumunun belirtisi olabilir. Eğer çocuk tırnaklarını yiyerek o bölgenin yaralanmasına ve kanamasına neden olduysa bu durumda hekimden yardım almak gerekir. Bu durumdaki bir çocukta uyku sorunları da görülebilmektedir.

 

Tırnak yiyen çocuğa nasıl yaklaşmak gerekir?

 

Bir ebeveyn olarak eğer çocuğunuz tırnaklarını yiyorsa bu davranışı azaltmak veya ortadan kalkmasını sağlamak için ona yardımcı olabilirsiniz. Aşağıdaki önerileri uygulamaya çalışın.

 

1. Çocuğunuzun endişelerini anlamaya çalışın. Çocuğunuzdaki tırnak yeme alışkanlığının en temel nedeni yaşadığı veya duyduğu endişelerdir. Çocuğunuzla onun endişeleri ve korkuları hakkında konuşmaya çalışın ve öğrenin. Çünkü çocuğunuzun muhtemelen bu davranışa yönelten ve yardıma ihtiyaç duyduğu bir sorunu vardır.

 

Çocuklarda yeni bir okul, taşınma, ebeveynlerin boşanması, önemli günler ve olaylar gibi durumlar endişe nedeni olabilir. Çocuğunuzun endişelerini anlamak ve ona yardımı olmak tırnak yeme alışkanlığının sönmesinde faydalı olacaktır.

 

2. Çocuğunu8z tırnakları yediği için onu azarlamayın ve ceza vermeyin. Eğer çocuğunuz tırnak yemeyi bırakmayı kendisi istemedikçe bu konuda yapabileceğiniz çok fazla bir şey yoktur. Yapmanız gereken en önemli şey bu davranışa neden olan endişe veya stres kaynağının nedenini bulmak ve ona odaklanmaktır.

 

Çocuğunuz tırnaklarını bilinçsiz bir şekilde yiyor olabilir. Yani o an o davranışının farkında da olmayabilir. Bu nedenle ceza, azarlama gibi yöntemler faydalı olmayacaktır.

 

Fakat bir ebeveyn olarak çocuğunuzdaki tırnak yemeyi azaltmak için bazı sınırlamalar getirebilirsiniz. Örneğin yemek masasında tırnak yemeyi bırakması konusunda kendisiyle anlaşabilirsiniz. Bunun için de geçerli bir neden söylemeniz faydalı olacaktır.

 

Ayrıca çocuğunuzun tırnaklarının düzenli olarak kesilip, kısa tutulması da faydalı olur. Tırnaklarını yerken çocuğun dikkatini bir başka yere veya konuya çevirmek bir diğer önlem olabilir.

 

Fakat tırnak yiyen çocuğa asla baskı yapılmamalıdır. Çünkü baskı çocuktaki stresi artırır. Bu da tırnak yemeyi daha da fazlalaştırabilir.

 

Çocuğunuzun parmaklarına bandaj bağlamak da düşünülebilecek bir başka yöntemdir.

 

Çocuklarda tırnağa biber sürme, kız çocuklarında oje sürmek çocuğun tırnaklarını yemesini durdurabilir. Fakat tırnağa biber sürme gibi uygulamalarda dikkatli olmak gerekir. Çünkü elerini gözlerine sürerse çocuk için yakıcı olabilir.

 

3. Çocuğunuzu tırnak yemeyi gerçekten bırakmak istiyorsa ona yardımcı olun. Çocuğunuzun arkadaşları bu davranış yüzünden onunla alay ediyorlarsa, küçük düşürücü sözler söylüyorlarsa, çocuğunuz gerçekten bu davranıştan kurtulmak istiyor olabilir. Çocuğunuzla tırnak yeme alışkanlığını bırakması konusunda yöntemler konusunda konuşun. Ona nasıl yardım edebileceğini anlatın. Bir plan yapın ve bunun birlikte uygulayın. Fakat çocukta stres ve endişe yaratan nedeni de iyi tespit edip bu neden üzerinde durun.

 

4. Çocuğunuz alışkanlığı konusunda farkında olması için ona yardımcı olun. Örneğin çocuğunuz tırnaklarını en çok ne zaman ve nerede yiyor? Bunu iyi tespit edin ve ona da söyleyerek bunu bilmesini sağlayın. Tırnaklarını yemeyi bırakması konusunda anlaştığınız zaman eğer tekrar tırnaklarını yerse bu sefer çeşitli hatırlatıcılarla bunu hatırlatın. Örneğin tırnağını yerse şifreli bir kelime, omzuna hafifçe dokunma veya başka bir işaretle bu davranışının farkında olmasını sağlayın.

 

5. Çocuğunuzda tırnak yemeyi bırakması için onu rahatlatıcı yöntemler deneyin. Derin enfes alma egzersizleri, yumruklarını sıkma ve sonra bırakma gibi yöntemler uygulanabilir.

 

Çocuğunuza enerjisini boşaltacak fırsatlar verin. Onu sıkmayın ve biraz rahat bırakmaya çalışın. Koşsun, zıplasın, oyun oynasın. Böylelikle çocuğunuz hem daha meşgul olacak hem de içinde biriken enerjiyi boşaltarak rahatlayacaktır. Örneğin bir müzik enstrümanı çalması da faydalıdır.

 

Çocuğunuzun tırnak yemeyi bırakması için bu yöntemleri deneyin. Biraz sabırlı olun. Çocuğunuz bu alışkanlığı hemen bırakamayabilir. Sadece bir yöntemi denemeyin. Birçok yöntemi deneyerek başarı sansınızı artırın.

Yayınlanma Tarihi : 25.11.2014

2475

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim