Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA SUÇİÇEĞİ, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

suçiçeği belirtileri ve tedavisi

ÇOCUKLARDA SU ÇİÇEĞİ, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ


Su çiçeği bulaşıcı bir hastalıktır. Daha çok okul öncesi dönemde bulunan çocuklarda görülür. Su çiçeği bulaşıcı olduğu için özellikle hamile bayanlar bu konuda çok dikkatli olmalıdırlar. Çünkü hamileliğin ilk aylarında görülebilecek bir su çiçeği vakası doğacak bebekte anomali riskini artıracaktır.

Kimi bebekler daha doğarken su çiçeği görülebilir. Bunun nedeni de anne adayının hamileliğinin son günlerinde geçirmiş olduğu bir suçiçeği vakası olabilir.

Çocuklarda su çiçeğinin belirtileri nelerdir?

Çocukta önce yüksek ateş görülür. Vücudunda kabarcıklar oluşmaya başlar. Deride döküntüler olur ve bu döküntüler kaşıntılıdır. Bu kaşıntılardan çocuk rahatsız olur.

Çocuklar su çiçeği hastalığını genelde çok ağır yaşamazlar. Su çiçeği hastalığının belli bir kuluçka dönemi vardır. Çocuk hastalık enfeksiyonunu kaptığı zaman hastalığın kuluçka dönemi genelde 2-3 hafta kadardır. Bu sürelerden sonra hastalığın belirtileri görülür.

Su çiçeği hastalığının ileriki yaşlarda tekrar canlanma riski vardır ve tekrar görüldüğü zaman hastada zona hastalığına yol açar. Hastalığın belirtileri görüldükten sonra çocuklar genelde 10 gün sonra normale dönmeye başlarlar. Bu süre zarfında hastalık bulaşıcı olduğu için dikkatli olmak gerekir.

Çocuklarda su çiçeğinin tedavisi

Su çiçeğinin tedavisinde hastanın temizliği oldukça önemli bir konudur. Hijyen kurallarına kesinlikle uyulmalıdır. Çocuğun banyosu aksatılmamalı, elleri sık sık yıkanmalıdır. Bazı durumlarda su çiçeği geçiren çocuklarda ağız çevresinde de döküntüler olabilmektedir. Bunun için de çocuğa bolca sıvı verilmelidir.

Ayrıca hekimin önereceği kaşıntı giderici losyon, krem ve pudralar da kullanılabilir. Yeni doğmuş bebekte eğer su çiçeği vakası varsa bebeğe suçiçeği aşısı da yapılır.

Su çiçeğinde acil kabul edilen durumlar nelerdir?

Su çiçeği hastalığında özellikle ileri aşamalarında mutlaka hekimi aramak gerekir. İleri aşamalar şöyle belirtilebilir. Çocuktaki döküntü ve kaşıntı çok fazla ve çocuk çok fazla etkileniyorsa, döküntü ve kızarıklığın olduğu yerlerde kızarmalar, enfeksiyon belirtileri varsa hemen hekime görünmekte fayda vardır.

Çocuğu hastaneye götürene kadar ya da hekim çocuğa öncelikle evde müdahale edilmesini belirttiyse bu sefer çocuğun ateşini düşürmeye yönelik şeyler yapılmalıdır. Hekimin önereceği ateş düşürücü şurup içirilir. Ateşi yüksek olduğu için bol sıvı alması gerekir.

Çocuklar kimi zaman hasta olsalar bile sürekli hareketli olmayı tercih edebilirler. Bu noktada çocuğun dinlenmesine dikkat etmek gerekir. Çocuğun kaşınan yerleri sürekli kaşıması kaşıntıları daha da artırır ve eğer tırnakları uzunsa bu tırnaklardan enfeksiyon kapma riski de bulunur. Onun için olabildiğince kaşınan yerleri kaşımaması veya kaşıyacak ise de ilk önce tırnaklarının kesik ve temiz olması gerekir. Ayrıca kaşıması için de temiz bir bezle kaşıması daha uygun olacaktır.

Kaynak: www.kadinlikbilinci.com

Çocuklarda ve bebeklerde görülebilecek diğer hastalıklar hakkında bilgi almak için Çocuğun Sağlığı ve Bebeğin Sağlığı bölümlerimizdeki makaleleri okuyabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 30.12.2011

14738

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim