Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA SOĞUK ALGINLIĞI, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

çocuklarda soğuk algınlığıÇOCUKLARDA SOĞUK ALGINLIĞI, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Soğuk algınlığı durumu bebekler ve çocuklarda en sık görülen hastalıktır. Küçük çocuklar için ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Bunun en önemli nedeni soğuk algınlıklarına karşı bağışıklık sistemlerinin henüz yetişkinler kadar gelişmemiş olmasıdır. Yetişkin bir insan senede 2-3 defa soğuk algınlığı geçirirken küçük çocuklar 8-10 defa soğuk algınlığı geçirebilirler.

Enfeksiyonel ve bulaşıcı bir hastalıktır. Virüslerin bulaşmasıyla ortaya çıkar. Hastalık virüsü vücuda girdikten sonra belirtileri 4 gün içinde görülmeye başlanır. Soğuk algınlığı tüm yıl içinde ortaya çıkabilecek bir hastalıktır.

Soğuk algınlığının belirtileri nelerdir?

Hafif ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, iştah kaybı, öksürük, hapşırma, halsizlik, burun tıkanıklığı, nefes alıp vermede zorluk, hırıltılı nefes alma

Soğuk algınlığının tedavisi nasıldır?

Eğer ateşi var ise ateşini düşürmeye yönelik olarak bol bol sıvı alması sağlanmalıdır. Burun tıkanıklığı için hekim burun damlası verdiyse burun damlası kullanılır. Eğer hekim çocuğun ateşi için ateş düşürücü verdiyse ateş düşürücü kullanılır. Çocuğun iyice dinlenmesi oldukça önemlidir

Çocuğun burnunun akıntısını silerken kullanılan kağıt mendil sık sık değiştirilmelidir ve etrafta bırakmadan çöp kutusuna atılmalıdır. Çocuğun burnu hafif ve fazla bastırmadan silinmelidir.

Çocuğun burnu aşırı derecede tıkalıysa gece rahat uyuması için ve daha iyi beslenebilmeleri için burun içine aspirasyon tekniğiyle burun içindeki sümüksü parçalar emilerek dışarı çıkarılır.

Çocuğun bulunduğu ortamı nemli tutmak da faydalı olacaktır. Bu çocuğun burnunun tıkanmasını engellemeye yardımcı olacaktır. Çocuğun bulunduğu ortam çok sıcak olmamalıdır.

Çocukla birlikte banyoya girip, kapıyı kapatarak, sıcak suyu açmak suretiyle banyonun nemlendirilmesi de başka bir yol olarak düşünülebilir. Banyonun bu şekilde nemlendirilerek 15 dk. kadar banyoda kalmak çocuğa iyi gelecektir.

Burnu tıkalı olan çocuk gece uyurken yarı dik bir pozisyonda uyuması daha rahat nefes almasına yardımcı olacaktır.

Soğuk algınlıklarının tedavisine yönelik olarak bitkisel karışımlı ürünleri kullanmak da dikkatli olmak gerekir. Çünkü bu tür ürünlerin özellikle 6 yaşından küçük çocuklar için  tehlikeli yan etkileri olabilmektedir. Bu tür ürünler ancak hekim önerirse kullanılmalıdır

Hekimin önerdiğinin dışında asla başka bir ilaç bebeğe veya çocuğa verilmemelidir.

Soğuk algınlığında acil durumlar nelerdir?

Çocuğun vücudunda koyu renkli deri döküntülerinin başlaması
Ateşinin 39 derece ve daha yüksek olması
Nefes alıp vermede güçlük yaşaması
Hırıltılı nefes alıp vermesi
Soğuk algınlığının 3 - 4 günde iyileşmemesi
Boğaz ağrısının çok şiddetli olması
Kulakta ağrı olması
Çocuğun gözlerinin çok fazla sulanması, gözlerini sık sık ovuşturması
Çocuğun uyku ve yeme alışkanlıklarında anormal değişiklikler olması

Yukarıdaki durumlar acil olarak nitelendirilmeli ve bu durumlar gözlendiği zaman çocuğu hekime göstermelidir. Çünkü soğuk algınlıklarının başka daha ciddi rahatsızlıklara ( bronşit, sinüzit, kulak iltihabı, zatürre ) sebebiyet vereceğini unutmamak gerekir. Ayrıca soğuk algınlığı belirtilerinin başka hastalılarının belirtileriyle aynı olan yönleri de bulunmaktadır.

Soğuk algınlığına karşı nasıl korunmalıdır?

Aile içindeki her birey temizliğine dikkat etmeli ve eller sık sık yıkanmalıdır. Öksürürken ve hapşırırken ağız ve burun kısmı kolun iç kısmı kullanılarak kapatılmalıdır. Burun silerken kullanılan kağıt mendiller hemen ağzı kapalı bir çöpe atılmalıdır.

Çocuk ve diğer aile bireyleri soğuk algınlığı geçiren diğer kişilerden uzak durmalıdır ve özellikle el temasından kaçınmalıdırlar.

Kimi çocuklar soğuk algınlıklarına karşı daha hassas ve daha dayanıksızdırlar. Bunda çocuğun vücudunun sürekli aşırı kalın ve sıcak tutulmasının ve sürekli ev ortamında bulunmasının da etkisi bulunur.

Küçük çocukların sigara dumanına maruz kalmaları da soğuk algınlıklarını tetikleyebilmekte ve daha sık görülmesine sebebiyet vermektedir. Ayrıca soğuk algınlığına yakalanan çocuğun sigara dumanına maruz kalması da aynı etkiyi gösterecek ve çocuğun durumuna olumsuz etki edecektir. Bundan dolayı küçük çocukları olabildiğince sigara dumanının olduğu yerlerden uzak tutmalı ve ev içinde sigara içilmesine müsaade edilmemelidir.

Bebekleri mümkün olduğunca uzun süre emzirmelidir. Bebeklerin en az 1 sene boyunca emzirilmeleri tavsiye edilmektedir. Çünkü emzirilen bebekler anne sütü vasıtasıyla soğuk algınlığına karşı daha korunaklı olmaktadırlar.

Yayınlanma Tarihi : 02.04.2012

28214

defa okundu

+ Yorum Yap

  • esra güven - 14-10-2017 08:48:23

    Soğuk algınlığı için bir tedavi yokken, insanların tamamen iyileşmeden önceki 4-10 gün arasında dışarıda gezdiklerini hatırlayın. Bunun dışında çocuğunuzun belirtilerini hafifletmek ve daha iyi hissetmesini sağlamak için birçok yöntem vardır. http://blog.teyzesizsiniz.com/cocuklar-icin-en-dogal-soguk-alginligi-tedavileri/
hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim