Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA SALDIRGAN DAVRANIŞLARIN NEDENLERİ

çocuklarda saldırgan davranışların nedenleriÇocuklar değişik dönemlerde değişik ruh hallerinde olabilirler. Bu ruh hallerini de değişik davranışlarla oryaya koyarlar. Hatta bu davranışlar saldırgan eğilimler de barındırabilir. Tabi küçük çocukları bu tür saldırgan davranışlar göstermeye iten çeşitli nedenler olabilir. Bu nedenleri şöyle sıralayabiliriz

1. Özellikle 2 yaşlarındaki çocukların isteklerini sözel olarak anlatma becerileri henüz çok gelişmiş değildir. Kendini tam olarak anlatamayan bir çocuk istekleri yerine getirilmediği zaman bunu saldırgan davranışlarla gösterebilir. Mesela oyuncağını alan bir çocuğa kaba bir davranışta bulunabilir. Ya da bir sorunu varsa bunu sözel olarak anlatamayınca bağırarak veya vurmaya çalışarak bunu gösterebilir. Onun için anne ve babaların çocuğunu çok iyi tanıması ve hatta onun vücut dilini, duygularını iyi anlaması gerekir.

2. Özellikle 2 yaşlarındaki bir çocuk benmerkezci eğilimler gösterebilir. Bundan dolayı yüksek bir sahiplik duygusuna da sahiptir. Bundan dolayı paylaşmayı pek sevmeyebilir. Bu da çocukları bu tür konularda saldırgan davranışlar göstermeye itebilir. Dolayısıyla çocukları daha paylaşmaya yönelik, daha empatik davranmaları konusunda eğitmek iyi olacaktır.

3. Çocuklar davranışlarını kontrol etme konusunda henüz çok gelişmiş değillerdir. Ayrıca davranışlarının sonuçlarını da pek iyi göremeyecek kadar küçüktürler. Dolayısıyla bir başka çocuğa şiddet gösterisinde bulunmak onlar için doğal gelebilir. Çünkü bu yaştaki çocuk bir başka çocuğa vurmanın kötü bir şey olduğunu algılayamayabilir. Dolayısıyla toplumda genel geçer olan davranışların neler olduğu konusunda da anne ve babalar çocukları yetiştirmelidirler. Yani onların sosyal becerilerini tamamlamaları konusunda aktif olmalıdırlar.

4. Çocuklar başka nedenlerden dolayı da hırçınlaşabilir ve bunu saldırgan bir eğilim olarak dışa yansıtabilir. Mesela karınları acıkınca, uykusuz olunca, herhangi bir rahatsızlıkları olunca, hoşlarına gitmeyen bir durum olunca hırçınlaşabilirler. Bu hırçınlık da onları saldırganlığa itebilir.

5.Bazı çocuklar da ilgi çekmek için bu tür davranışlara sürüklenebilirler.

6. Aile içindeki huzursuz ve şiddet dolu ortam da bu tür sonuçlara yol açabilir. Şiddet gören bir çocuk şiddete eğilimli olabilir.

7. Sürekli baskı altında ve kontrol altında olan çocuklar da şiddete eğilimli olabilirler. Diğer taraftan bunun tam tersi de olabilir. Şiddet gösteren bir çocuk anne veya babasından bu konuda bir uyarı almadıysa ve hatta bu tür davranışlar konusunda teşvik ediliyorsa bu da onları saldırgan birisi yapabilir.

Dolayısıyla anne ve babalar çocukların davranışlarını çok iyi takip etmelidirler. Sürekli saldırgan olan bir çocuk için gerekirse profesyonel bir psikolojik destek almak faydalı olacaktır. Aksi takdirde çocuk bu şekilde yetişmeye devam edecek ve bu da onun gelecek yaşamını olumsuz etkileyecektir.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

11065

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim