Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA SALDIRGAN DAVRANIŞLARIN ÇÖZÜMÜ

çocuklarda saldırgan davranışlar

ÇOCUKLARDA SALDIRGAN DAVRANIŞLARIN ÇÖZÜMÜ

 

Çocuklar bulundukları yaş dönemleri itibariyle davranışlarının sonuçlarını kestirmekte zorlanırlar. Bir davranışın iyi ya da kötü olduğu konusu zaman içinde yerleşmeye başlar. Çocuklardaki saldırgan davranışlar da böyledir. Elbette ki bir çocuğu saldırgan davranışlar sergilemeye iten bir takım nedenler olabilir. Fakat durum ne olursa olsun çocukların davranışlarını bir düzene sokmak ve ondaki saldırgan davranışları ortadan kaldırmak için anne ve babaların yapmaları gereken birçok şey vardır.

 

1. Çocuklardaki saldırgan davranışlar için yapılması gereken şeylerden birisi anne ve babanın davranışlarında çocuğa örnek olmasıdır. Eğ-er bir anne ve baba çocuktaki saldırgan davranışları ortadan kaldırmak istiyorlarsa kendileri de davranışlarında sakin ve nazik olmalıdırlar. Çocuğa karşı şiddet eyleminde bulunmamaları gerekir. Söz dinlemeyen ve yaramazlık yapan bir çocuğa vurmaktansa ve kötü söz söylemektense onunla karalı bir şekilde konuşup, o davranışı bir daha yapmamasını söylemektir. Çünkü çocuklar davranışları konusunda anne ve babalarını örnek alırlar.

 

2. Kimi zaman çocuklar bu tür saldırgan davranışları anne ve babasının ilgisini çekebilmek için de yapabilmektedir. Eğer anne ve baba çocuğa yeterince ilgi göstermiyorsa, çocuğun iyi davranışlarını görüp onu ödüllendirmiyorsa çocuk kendini geri plana itilmiş hissedebilir. Bu amaçla tekrar anne ve babasının ilgisini çekmek için bu tür bir davranışa meyledebilir. Dolayısıyla ebeveynler her zaman çocuklarına ilgi göstermeli, onun iyi davranışlarını görmeli, onu güzel sözlerle motive etmelidir.

 

3. Kendini yeterince ifade edemeyen bir insan başka yöntemlere de başvurur. Bu küçük çocuklar için de geçerlidir. Kendini ifade edemediğini düşünen çocuk öfkelenir ve saldırgan davranış gösterebilir. Kendisini dinlemeyen, söz hakkı vermeyen anne ve babasına kızar. Düşüncelerini açıkça ifade edemeyince bunu davranışlarıyla da gösterebilir. Oyun grubunda arkadaşlarına saldırgan davranışlar gösterebilir. Böyle olunca çocuk kendisini bu şekilde ifade etmeye alıştırır ki bu tehlikeli bir durumdur. Ebeveynler daima çocuğun iletişim kanallarını açık tutmalıdırlar.

 

4. Yorgunluk çocuklarda saldırganlığa neden olabilir. Çocuklar oyun oynamayı çok severler. Onları bıraksanız sabahtan akşama kadar oyun oynamak isterler. Fakat oyun oynarken yorulurlar. Genelde de yorulduklarının farkına varmazlar. Yorgun bir çocuk istenmeyen davranışlarda bulunabilir. Dolayısıyla gün içinde çocuğun dinlenmesine de dikkat etmek gerekir.

 

5. Ebeveynin çocuğa her zaman doğru davranışı örnek olarak göstermesi gerekir. Bir sorun olduğu zaman ebeveynin o sorunu diyalogla çözmesi, empatiyle çözmesi çocuk için çok iyi bir örnek olacaktır.

 

6. Çocuğu her zaman azarlamak, onu küçük düşürücü ifadeler kullanmak çocuk için iyi sonuçlar vermeyecektir. Bu tür bir davranış şekli çocuğun daha öfke dolu olmasına, kendisini kızgın hissetmesine ve akabinde de saldırgan davranışlar sergilemesine yol açacaktır.

 

7. Çocuğa gün içinde kitap okumak, onunla güzel dinlendirici bir müzik dinlemek, onunla resimli kitapları boyamak, ona güzel sözler söylemek onun daha dingin bir ruh haline girmesine yardımcı olacaktır. Ruh hali dingin olan çocuk daha az saldırgan davranışlar gösterir.

 

8. Diğer taraftan çocuklar hangi davranışların iyi hangi davranışların kötü olduğu konusunda bilgilendirmeye ve yönlendirmeye ihtiyaç duyarlar. Bu durumda da anne ve babanın rolü ortaya çıkar. Anne ve baba çocuğa gerekirse birçok defa bu konuda yönlendirmelerde bulunmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 01.08.2011

6549

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim