Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA SAÇKIRAN, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

çocuklarda saçkıranÇOCUKLARDA SAÇKIRAN, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Saç kıran saç derisinde medya gelen bir mantar enfeksiyonudur. 2 yaş ve üzeri çocuklarda daha sık görülür. 2 yaşından küçük çocuklarda ve bebeklerde daha az görülür.

Saçkıranın belirtileri nelerdir?

Saç derisinde kabuklanma olur. Kabuklana kaşıntıya sebebiyet verir. Kabuklanma sonrasında saç kayıpları oluşarak kafada kel bölgeler meydana gelir. Kimi zaman daha ileri durumlarda ateş ve iltihaplanma oluşabilir. Fakat acı vermez ve tehlikeli bir hastalık değildir.

Saç kıran bulaşıcı mıdır?

Evet bulaşıcıdır. Bu amaçla başkasına ait tarak, fırça, şapka gibi malzemeler kullanılmamalıdır. Ayrıca kişisel temasla da bulaşabilir. Kimi uzmanlar saç kıranda genetik yatkınlığın da etkili olabileceğini vurgulamaktadırlar.

Saç kıranın tedavisi nasıldır?

Tedavi için mantar iyileştirici bir krem uygulanır. İlaç tedavisinde hekimin önereceği ve tıbbi içerikleri olan şampuan ve kişisel bakım ürünleri kullanılabilir.

Öncelikle bebekte veya çocuktaki herhangi bir olağan dışı deri döküntüsü mutlaka hekime bildirilmeli ve danışılmalıdır. Hekimin önerdiği krem kullanılır. Saçkıranın tedavisi yaklaşık 3-4 hafta sürebilir.

Kimi çocuklarda kullanılan bu mantar önleyici kreme karşı reaksiyon gelişebilir. Bu yüzden mantar kreminin ilk kullanımlarında çocuk iyi gözlenmelidir. Eğer herhangi bir komplikasyon geliştiyse bu durumda hekime alternatif başka bir tedavisi uygulaması için danışılmalıdır.

Kimi zaman hastalığın tedavisinde ağızdan ilaç alımı yoluyla da tedavi gerekebilir. Ayrıca muhtemelen 1 hafta bitiminde düzelmeye başlaması gerekir. Bu zaman sonunda herhangi bir düzelme işaretleri yoksa yine hekime danışmakta fayda vardır.

Çocuğun kafa derisinde oluşan mantar enfeksiyonuna karşı krem kullanmadan önce eller mutlaka çok iyi yıkanmalıdır.

Tedaviye başlandığı zaman çocuğun yatakları, çarşafları v.b. yatarken kullandığı tüm şeyler yıkanmalıdır. Ayrıca çocuğun tüm elbiselerini de yıkamak gerekir.

Çocuk kaşınan kafa derisini kaşıma ihtiyacı duyacaktır. Bu durumda tırnaklarının oldukça kısa kesilmesinde fayda vardır. Bu mevcut durumun daha da kötüleşmesine engel olacaktır. Hatta uyurken ellerini bir bezle sararak örtmek daha uygun olabilir.

Çocuğu saç kırandan korumak için ne yapılabilir?

Çocukları saç kırandan tamamen korumak çok zordur. Fakat bazı önlemlerle riski azaltmak mümkündür.

1. Çocuğun aşırı derecede terlemesine engel olmak gerekir. Örneğin çok fazla giyindirmemek v.b.

2. Çocuğun kişisel eşyaları sadece kendisine ait olmalıdır. Tarak, saç fırçası, şapka, terlikler v.b. başkaları tarafından kullanmamalıdır. Ayrıca kullandığı yastık, havlu, elbiseler ve benzeri şeyler de başkaları tarafından kullanılmamalıdır.

3. Evde evcil hayvan bulunuyorsa evcil hayvanların derilerinde de kabuklanma gibi durumların olmamasına dikkat edilmelidir. Böyle bir durum var ise evcil hayvanlar evde çocuklardan uzak tutulmalı ve mutlaka bir veterinere gösterilmelidir.

4. Eğer diğer aile bireylerinde böyle bir sorun var ise çocuğun ve diğer enfekte olmamış aile bireylerinin temas etmesinden kaçınmalıdır. Kişisel eşyaların ortak kullanımından sakınılmalıdır. Ve enfekte olan kişinin en kısa zamanda tedavisi yapılmalıdır.

5. Ortak kullanılan alanların temizliğinin düzenli ve iyi bir şekilde yapılması gereklidir.

Yayınlanma Tarihi : 12.04.2012

23656

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim