Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA PNÖMONİ (ZATÜRRE) VE KORUNMA

uzm. dr. ferhan çetindağÇOCUKLARDA PNÖMONİ (ZATÜRRE) VE KORUNMA

Solunum yolu enfeksiyonları özellikle pnömoni ülkemizde ve dünyada çocuk hastalıkları ve ölümlerinin ana nedenlerinden biridir.

Pnömoni  üst solunum yollarında bulunan  ve hastalık yapan mikropların soluk borusu ve akciğerlerle akciğer içi hava yollarını iltihaplandırması olup pnömoni vakalarının % 33’ü 0-5 yaş grubundadır.

Pnömoni  çocuklarda en sık görülen alt solunum yolu enfeksiyonu olup özellikle ilk 3 yaştaki çocuklarda  en sık hastaneye yatış nedenidir. Genellikle bir üst solunum yolu enfeksiyonundan  birkaç gün sonra aniden yükselen ateş, artan öksürük ve  balgam çıkarma  ve solunum güçlüğü pnömoniyi  akla getirmelidir. Çocuklarda ateş, halsizlik, öksürük, sık nefes alma, çarpıntı, kusma, ciddi besin reddi görülür,  karın ağrısı ve yan ağrısı da olabilir.  Bebek ve küçük çocukların göğsünde ve karnında sık sık inip çıkmalar, inleme, kedi mırıltısı gibi bir ses duyulur, burun kanatları hareket eder. Büyük çocuklarda ciddi göğüs ağrısı, yan taraflarında ağrı, ateş ve nefes alınca batma ve öksürük görülür.

Pnömoniye sebep olan enfeksiyon etkenleri hapşırık, öksürük ve hasta kişilerin konuşması sırasında havaya yayılan damlacıkların solunması yoluyla bulaşabildiği gibi, ağız ve burun salgılarıyla bulaşmış bardak, mendil, çatal-kaşık, kapı kolu gibi eşyalar aracılığıyla diğer kişilere geçebilirler.

Beslenme bozukluğu olan çocuklarda vücudun savunma sistemi bozulduğu için basit bir soğuk algınlığı kolayca pnömoniye dönüşebilir. Prematüre ve küçük doğan bebeklerde bağışıklık sistemi yeterince gelişmediği için pnömoni nedeniyle olan ölümler daha fazla görülmektedir. Sigara kullanan ailelerin çocuklarında pnomoni riski daha fazladır. Özellikle ilk 6 ayda anne sütü ile beslenememe, hava kirliliği, kalabalık ortamlar,  kış mevsimi, astım bronşit gibi kronik solunum yolları hastalığı ve kalp hastalığı varlığı ve kişisel hijyende dikkatsiz davranmak ve aşıların ihmal edilmesi ( özellikle kızamık boğmaca Haemophilus influenzae tip b aşısı ve su çiçeği  ) riski arttıran nedenlerdendir. Anne sütü ile beslenme, çinko ve A vitamini desteği alımı riski azaltır.

Solunum yolu enfeksiyonları sırasında iştah kaybolur bu nedenle çocuğunuzu sık sık ve az az beslemeniz gerekir. Solunum yolu enfeksiyonlarında özellikle ateş varken sıvı kaybı çok artar, bu durumda ek sıvıya mutlaka ihtiyaç vardır. Bebeğiniz 6 aydan küçükse ve sadece anne sütü ile besliyorsanız emzirme sıklığını arttırınız, 6 aydan büyükse, anne sütü ve ek gıda ile besliyorsanız, içme suyu, meyve suları, formül süt ve bitki çayları gibi içecekleri bol miktarda vermelisiniz. Bitki çayları ve ıhlamur gibi evde hazırlayabileceğiniz içeceklerle çocuğunuzun boğaz ağrısı ve öksürüğünü azaltabilirsiniz.

Burun akıntısının  temizlenmesi  nefes almasını kolaylaştır, burnu tıkalı ise serum fizyolojik veya deniz / okyanus suyu içeren spreyler veya damlalarla temizlenmelidir.

Hafif öksürüğü ve ateşi olan bir çocuğun öncelikle ateşinin düşürülmesi, beslenmesine ve sıvı desteğine dikkat edilmesi gerekir. Boğaz ağrısının şiddetlenmesi ve uzun sürmesi, öksürükle koyu balgam gelmesi veya öksürüğün 10 günden uzun sürmesi, 38°c üzerinde ve birkaç günden uzun süren ateş olması, göğüs ağrısı, sık nefes alma, yutma güçlüğü, sıvı gıda alamama, kulak ağrısı, uyuklama hali, boyunda ağrılı şişlikler, dudak, deri veya tırnaklarında morarma belirtilerinden herhangi birinin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

2 ay ve 12 ay arası bebeklerde solunum hızı dakikada 50 ve üzeri ise, 1 ve 5 yaş arası çocuklarda solunum hızı dakikada 40 ve üzerinde ise tehlike işaretidir. Solunum sırasında zorlanması, göğsünden hırıltılı sesler gelmesi, sıvı gıdaları içememesi, durumunda kötüleşme, anormal uyku ve uyanamama hali, dudak çevresinin morumsu renk alması durumlarında çocuğunuzu hemen bir sağlık kuruluşuna götürmeniz gerekir.

Çocukları solunum yolu enfeksiyonlarından korumak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, hasta kişilerle temasın önlenmesidir, bu amaçla kapalı ve kalabalık ortamlara girilmekten kaçınılmalıdır. Okul içinde bulaşmayı en aza indirmek veya önlemek amacıyla hasta çocuğun okula gönderilmemesinde büyük yarar vardır. Sınıfların düzenli havalandırılması, çocukların ortak kullanım alanlarında hijyen koşullarına dikkat edilmesi önemli olup tüm hastalıklardan korunmada el yıkamanın çok önemli rolü vardır. Doğru el yıkama bulaşıcı hastalıkların yaygınlaşmasını önemli ölçüde azaltır.

Boğmaca ve kızamık ve suçiçeği önemli pnömoni etkenleri olup aşılanma ile hastalıktan korunma oranları çok yüksektir. Haemophilus influenzae tip b, pnömokok ve mevsimsel grip aşısı yaptırmanız tüm enfeksiyonlardan korumasa da ağır pnömoni enfeksiyonlarının sıklığını azaltır.

UZM. DR. FERHAN ÇETİNDAĞ ( GAZİANTEP MEDİCAL PARK HASTANESİ ÇOCUK HASTALIKLARI KLİNİĞİ )  
ADRES : MÜCAİTLER MAH.  52063  SK.  NO:2  ŞEHİTKAMİL/ GAZİANTEP
ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI 
E-POSTA ADRESİ  : ferhancetindag@hotmail.com
WEB ADRESİ :  www.drferhancetindag.com

Yayınlanma Tarihi : 23.11.2013

4957

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim