Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA OTİZME YOL AÇAN ETKENLER

çocuklarda otizmÇOCUKLARDA OTİZME YOL AÇAN ETKENLER

Çocuklarda otizme yol açabilen birçok etken olabilmektedier. Esasen bilim adamları da bu konuda sürekli araştırmalar yapıp otizmin nedenlerini daha iyi araştırmaktadırlar. Yapılan son araştırmaların bulgularına göre aşağıdaki nedenler otizme yol açmaktadır.

Genetik faktörler: Otizmin kalıtsal nedenleri bulunmaktadır. Üstelik kalıtsal nedenler yapılan araştırmalarda önemli bir etken olarak belirtilmektedir. Otizm hastası bir çocuğa sahip ebeveynlerin 2. kez otizmli bir çocuğa sahip olma ihtimali 1/20 bulunmuştur.

Ayrıca yapılan araştırmalarda otizm hastası ikiz bir çocuğa sahip ailelerin diğer ikiz çocuğunda da otizm hastalığı olma riski %90 bulunmuştur.

Araştırmacılar yaptıkları araştırmalarda otizm bozukluğuna yol açan 20 tane gen buldular. Ve bu genler çocuğun beyin gelişiminde olumsuz etkiler yaratıyor

Böcek ilaçları: Bebeğin daha anne karnındayken böcek ilaçlarına maruz kalması bebekteki bir otizm hastalığı riskini artırmaktadır. Çünkü böcek ilaçları anne karnındaki bebeğin merkezi sinir sitemini de olumsuz etkilemektedir.

Tıbbi ilaçlar: Anne karnındayken bir takım ilaçlara maruz kalan bebeklerde otizm gelişme riski bulunmaktadır. Ayrıca ruh hali bozuklukları, bipolar bozukluk, kanser için risk teşkil eden ciddi cilt rahatsızlıkları, sabah bulantılari anksiyete ve uykusuzluk gibi durumlara yol açabilmektedir.

Ebeveynlerin yaşı: Ebveynlerin yaşının büyülk olması da özellikle annenin geç bir dönemde gebe kalması da çocukta otizme yol açabilmektedir. 40 yaş üzerinde otizm hastası bir çocuğa sahip olma riski %50 daha fazla bulunmuştur.

Beyin gelişimi: Beyindeki belirli alanlar (cerebral cortex ve cerebellum ) çocuğun konsantrasyonu, hareketleri ve ruh halini düzenleme gibi işlevleri yerine getirmektedir. Ve bu bölümlerdeki bir bozukluk bebeğin konsantrasyonu, hareketleri ve ruh halini olumsuz etkilemektedir.

Konuyla ilgili tavsiye edilen diğer yazılar:

Çocuğum Otistik Mi?

Düşük Ağırlıklı Bebeklerde Otizm Tehlikesi

Yayınlanma Tarihi : 26.04.2012

5151

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim