Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA OKUL KORKUSUYLA BAŞA ÇIKMAK

çocuklarda okul korkusuÇOCUKLARDA OKUL KORKUSUYLA BAŞA ÇIKMAK

Okula yeni başlayan bir çocuğun korkularını gidermek için yardımcı olmak onun sağlığı, gelişimi ve kendini iyi hissetmesi için önemli bir konudur. Korku çocuğun bilişsel gelişimini olumsuz etkileyebilecek bir probleme de dönüşebilir. Çocuğun duygusal ve sosyal durumunu etkileyebilir.

Okul korkusu yaşayan çocuklarda karın ağrısı ve baş ağrısı gibi sorunlar da gözlenmektedir. Okul korkusu bir çocuğun sadece okulda geçirdiği zamanı etkilemez aynı zamanda normal günlük yaşamını da olumsuz etkileyebilir. Okul korkusu yaşayan çocukların bu korkularını gidermek hususunda ve onları sakinleştirmek için atılabilecek bazı adımlar da bulunmaktadır. Eğer sizin çocuğunuz da okul korkusu yaşıyorsa aşağıdaki önerileri uygulamaya çalışın.

1. Çocuğunuza spesifik olarak son zamanlarda yaşanmış bir durum olup olmadığını sorun. Bazen çocuklar okul korkusunu tetikleyebilecek istenmeyen bir tecrübe yaşamış olabilir. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzla günlük okul çalışmaları hakkında konuşmayı bir alışkanlık haline getirin. Her gün ona okulu hakkında farklı sorular sorarak okulu hakkında konuşmasını sağlayın. Okulu hakkında olumlu düşünmesini sağlayacak sorular sorun. Okulunda yaşadığı güzel şeyleri anlatması onu motive edecek ve okul korkusunu yenmesine yardımcı olacaktır.

2. Çocuğunuzun öğretmeniyle konuşun ve davranışlarında her hangi bir sorun veya ters giden bir şey olup olmadığını öğrenin.

3. Çocuğunuza okulu hakkında korkulacak bir şey olmadığına dair telkinlerde bulunun. Eğer bir sorun varsa bu korkunun birlikte üstesinden gelmeye çalışın. Spesifik sorunlara odaklanın. Korku aslında bir çocuğun kendisinde korku yaratan bir duruma karşı geliştirdiği bir reaksiyondur. Fakat korku ciddi bir hal alırsa çocukta yoğun stres yaratabilir. Çocuğunuzun okuluyla ilgili korkularını öğrenmek için en büyük korkuları konusunda bir liste yapın ve bunları 1 den 10 a kadar puanlamasını isteyin. Diğer başka korkularını da ( yüzme korkusu, doktor korkusu, alışveriş merkezi korkusu v.b. ) öğrenmeye çalışın. Bu liste ve çocuğunuzun bunlara verdiği puanlar size bir fikir verecektir.

4. Çocuğunuz okula gitmeden önce her gün okula gidiş için bir rutin hazırlayın. Kahvaltısını yapması ve hazırlanması için yeterli zaman olmalıdır. Planlı olun. Yeteriz zaman çocuğunuzda stres yaratabilir. Okul için evden çıkmadan önce ve okul yolunda uygulanacak böyle bir rutin çocuğunuzun daha az stres yaşamasına ve okula girinceye kadar sakinleşmesine yardımcı olur.

5. Birlikte sakinleşme tekniklerini uygulayın. Sakinleşme teknikleri çocuğun korkuları için stresini yenmesine ve kontrol etmesine yardımcı olur. Derin nefes alıp verme ve yoga oldukça fayda sağlayabilir. Ayrıca çocuğunuza okulda da derin nefes alma egzersizini uygulayabileceğini belirtin.

6. Eğer okul korkusunu yenme konusunda sorunlar yaşıyorsanız bir pedagoga veya bir psikoloğa görünün. Okul korkusunu yenme konusunda profesyonel bir destek almanız da çok faydalı olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 16.09.2013

3291

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim