Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA OKUL FOBİSİ

çocuklarda okul fobisiOkul fobisi nedir?

 

Okul fobisi çocuğun çeşitli korkulardan veya nedenlerden dolayı okula gitme konusunda genelde bir isteksizlik hali göstermesi ve birçok kez okula gitmemesi olarak tanımlanabilir.

 

Okul fobisinin belirtileri nelerdir?

 

Okul fobisi olan çocuklarda özellikle çeşitli bazı belirtiler görülür. Karın ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal, yorgunluk veya baş dönmesi okul fobisi olan çocuklarda genelde görülen belirtilerdir. Okul fobisi olan çocukta bu belirtiler genelde sabah vakitlerinde okula gitmeden önce başlar. Ayrıca sınav v.b. durumlar da özellikle gece yatma vaktinde çocuğun uykuya geçmesini zorlaştırır. Diğer taraftan okul fobisi olan çocuk genelde sağlıklı ve dinç görünür.

 

Okul fobisinin nedenleri nelerdir?

 

Okul fobisi olan çocuk genelde evden çıkmaktan korkar. Okulda belirli bir şeyden korkusu vardır. Bu çocuklar bir arkadaşının evinde kaldığı zaman evini özler. Bu çocuklar genelde iyi bir öğrencidir ve okulda sorun çıkarmazlar. Bu çocukların ebeveynleri de genelde iyi birer ebeveyndirler. Okul fobisi yaşayan çocuklar ebeveynlerinden ayrılmak istemezler. Bu çocuklarda ayrılık endişesi de vardır.

 

Okuldaki bazı önemli değişiklikler, öğretmen değişikliği, sert öğretmen, derslerin zor geçmesi, zor sınavlar, öğrenme sorunları gibi etkenler çocuğun okula karşı korku geliştirmesine neden olabilir.

 

Okul fobisi olan çocuk okula gitme konusunda veya okula katılma konusunda çok baskı gördüğü zaman, bu okul fobisinin daha da şiddetlenmesine neden olabilir. Diğer taraftan çocuğun okul devamsızlığı konusunda ebeveynlerin çok duyarsız kalması da çocuğun okuldan soğumasına neden olabilir.

 

Okul fobisi olan çocuğa nasıl yardımcı olmalı?

 

Bir ebeveyn olarak eğer çocuğunuzda okul fobisi varsa ona yardımcı olmak için aşağıdaki konularda adım atmaya çalışın:

 

1. Okul fobisi konusunda çocuğunuza aşırı baskı yapmayın falar okula gitmesi konusunda ısrarlı olun. Okul fobisi için en iyi tedavi çocuğunuzun düzenli olarak her gün okulda olmasıdır Çocuğunuz korkularıyla yüzleştikçe korkularından sıyrılabilir. Çocuğunuzun düzenli bir şekilde okula gitmesi onun okul fobisinden dolayı yaşadığı fiziksek ve psikolojik belirtilerin de hafiflemesine ve hatta ortadan kalmasına yardımcı olacaktır. Çocuğunuzu çok fazla zorlamadan okula gitmesi gerektiğini önemli bir kural olarak çocuğunuza anlatın. Çocuğunuza bu konuda iyimser yaklaşın. Okulla ilgili olumlu şeyler anlatın.

 

2. Okul fobisi yaşayan çocuğunuzun düzenli olarak okula gitmesi için düşüncelerinizde ve davranışlarınızda tutarlı olun. İlk zamanlar, özellikle pazartesi günleri çocuğunuz okul fobisi daha yüksek yaşayabilir. Çocuğunuza sabahları rahat ettirmeye çalışın. Güzel bir kahvaltı yaptırın.

 

3. Çocuğunuzda okul fobisine neden olan belirli bir neden de olabilir. Bu nedeni çocuğunuzla konuşarak öğrenmeye çalışın. Ve bu neden üzerinde odaklanın. Gerekirse bir uzmandan yardımcı isteyin. Çocuğunuzda okul fobisine nenen olan durumların oradan kalkması size oldukça yardımcı olacaktır.

 

Bu arada çocuğunuzun yaşadığı fiziksel belirtiler her zaman okul fobisinden de kaynaklanmayabilir. Çocuğunuz gerçekten hasta da olabilir. Bu durumda çocuğunuzda aşağıdaki belirtilere bakın:

 

Çocuğunuzun ateşini ölçün ( ağız yoluyla 37,8 derece üzeri yüksek ateş olarak kabul edilir )

Çocuğun bir defadan fazla kusması

Sıklıkla ishal olması

Sık öksürmesi

Vücudunda yaygın döküntüler

Kulak ağrısı

Diş ağrısı

Boğaz ağrısı

Öksürük

Burun akıntısı

Solgun görüntü

Gözaltlarında morarma

Gerçekten bitkin görünme

 

4. Okul fobisi yaşan çocuğunuz için okul personelinden de ( öğretmeni, rehberlik ve psikolojik danışman v.b. ) yardım alın. Bu konuda okul personeli size oldukça yardımcı olabilir. Örneğin okul fobisi yaşayan çocuğunuz sınıfta arkadaşlarının önünde ders anlatmaktan oldukça korkabilir. Bu konuda çocuğunuzun öğretmeninin özel çaba göstermesi çocuğunuzun bu korkusunu yenmesine yardımcı olabilir.

 

5. Çocuğunuzun yaşıtlarıyla daha fazla zaman geçirmesine imkan sağlayın. Okul fobisi olan çocuklar okul dışındayken arkadaşlarından ziyade ebeveynleriyle daha fazla zaman getirmeyi tercih edebilirler. Ya da kendi odasında tek başına oynayabilir ve tek başına televizyon seyredebilirler. Çocuğu arkadaşlarıyla daha fazla zaman geçirmesi ve onlarla daha fala oynaması için cesaretlendirmek gerekir.

 

Okul fobisi konusunda ne zaman uzmana danışmak gerekir?

 

Aşağıdaki durumlarda okul fobisi yaşayan çocuğunuzu uzaman göstermeniz gerekir:

 

Okul fobisi yukarıdaki adımları atmanıza rağmen 2 hafta içinde geçmezse

Okul fobisi geçtikten sonra tekrar ortaya çıkarsa

Okul fobisi yaşayan

Çocuğunuzun yaşadığı belirtilerin nedeninin duygusal olmaktan daha çok fiziksel olduğunu düşünüyorsanız

Çocuğunuz genelde içe kapanık ve depresif bir görüntüdeyse

Çocuğunuzdaki ayrılma korkusu veya diğer korkular hala devam ediyorsa

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2014

3946

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim