Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜK, NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

çocuklarda öksürükÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜK, NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Öksürük bir rahatsızlıktan veya olumsuz bir durumdan dolayı vücudun göstermiş olduğu bir tepkidir. Dolayısıyla öksürük kendi başına bir hastalık değildir. Kuru ve gıcık yaratacak şekilde olan öksürük de pek ciddi bir durum olarak kabul edilmemektedir. Kimi öksürükler daha uzun sürerek, kronik bir hal alırlar.

Öksürüğün nedenleri nelerdir?

Solunum yollarında veya boğazda meydana gelen bir tahriş, solunum yollarındaki bir enfeksiyon, akciğerlerde bir enfeksiyon ve solunum yollarındaki bir tıkanma da öksürüğe yol açabilir

Öksürük çoğunlukla bir soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkar. Soğuk algınlığı sırasında soluk borusunda bir tahriş meydana gelir ve bu da öksürüğe yol açar.

Ayrıca bebekteki veya çocuktaki bir hastalık ve çocuğun bulunduğu ortamda içilen bir sigara dumanı da öksürüğe yol açar.

Alerjik bünyeli çocuklarda ise çocuğun alerji yapan alerjene maruz kalması da öksürüğe yol açabilir. Örneğin tüylü eşyalar ve oyuncaklar, evdeki evcil hayvanlar, tozlu kütüphane ve kitaplar, çocukta alerji yapabilecek çeşitli besinler çocukta öksürüğe yol açabilir.

Öksürükte bir bebek veya çocuktaki acil durumlar nelerdir?

Öksürük çok şiddetliyse ve durmuyorsa ( Öksürüğün genelde 3-4 gün sürmesi )
Öksürük balgamlı oluyorsa
Çocuğun balgamında kan varsa
Öksürürken ıslık sesi gibi bir ses geliyorsa
Çocuk veya bebek sık sık soğuk algınlığı geçiriyorsa ve sık öksürüyorsa
Öksürürken göğsünde ağrı hissediyorsa
Öksürüğün yanında nefes alma güçlükleri yaşıyorsa
Çocukta öksürüğe eşlik eden bir yüksek ateş varsa
Öksürük çocuğun boğazına kaçan bir cisimden kaynaklanıyorsa ( çocukta kızarma ve morarma olur )

Bu gibi durumlar acil durumlar olarak kabul edilmeli ve zaman geçirmeden çocuğu hekime göstermelidir.

Öksürüğün tedavisi nasıldır?

Çocuğun tedavisinde öksürüğün balgamlı olup olmamasına göre öksürük ilacı ( genelde kuru öksürük için ), antibiyotik tedavisi ve balgam söktürücü gibi yöntemler uygulanır. İlaç kullanımı konusunda en önemli husus öksürük ilacının kesinlikle hekim tarafından tavsiye edilmesidir. Hekim tavsiyesi olmadan çocuğa öksürük ilacı içirilmemelidir.

Ayrıca öksüren bir çocuğun bulunduğu ortamda kesinlikle sigara içilmemelidir. Sigara dumanı durumu daha da kötüleştirerek öksürüğün iyileşmesini geciktirir.

Çocuğun bulunduğu odayı veya ev içini nemlendirmek de öksürüğe iyi gelecektir. Özellikle çocuk uyurken onu rahatlatacaktır. Fakat nemlendirme işlemini çok uzun süreyle yapmamak gerekir.

Ev ortamı çok sıcak olmamalıdır. Sıcak hava evdeki ortamı kurutarak çocuğun öksürüğüne olumsuz etki yapar.

Ek olarak bol ılık sıvı tüketmesi gerekir. Ayrıca çaylardan ıhlamur çayı oldukça olumlu etki yaratacaktır. Çocuğun boğazını yumuşatacaktır.

Kimi zaman çocuğun boğazına küçük bir şey kamış ve bu da onu öksürtüyor olabilir. Tabi bu tür bir öksürük genelde aniden başlar. Yani çocuğun herhangi bir soğuk algınlığı veya başka bir hastalığı yoktur ve aniden öksürmeye başlar. Bu da boğazına bir şey kaçmış olabileceği ihtimalini güçlendirir. Çocuğun boğazına kaçan cisimden öksürmesi durumunda, eğer boğazına kaçan cisim görünüyor ve elle çıkarılabiliyorsa çıkarılmalıdır. Aksi halde 112 aranmalı veya en yakın bir acil servise başvurulmalıdır.

Kimi çocuklar yakalanmış oldukları krup hastalığından dolayı öksürebilirler. Bu durumda ek olarak çocuğu açık havaya çıkartıp biraz temiz hava almasını sağlamak ya da odasının penceresini açarak temiz ve serfin havanın içeri girmesini sağlamak iyi gelecektir.

Bazen çocuklar uyurken eğer başını koyduğu yastık çok düz ise bu da öksürüğünü artırabilir. Bu durumda başını biraz daha yüksek tutarak uyumasını sağlamak rahatlatıcı olacaktır.

Çocuktaki öksürük bir alerjenden dolayı ortaya çıkıyorsa bu sefer çocuğun bulunduğu ortamdaki ve özellikle odasındaki alerjenleri ortadan kaldırmak gerekecektir.

 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir?

Çocuğunuzun Öksürüğü Ne Anlama Geliyor?

Çocuklarda Öksürük İçin Çözümler

Yayınlanma Tarihi : 05.04.2012

18138

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim