Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜK İÇİN ÇÖZÜMLER

çocuklarda öksürük için çözümlerÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜK İÇİN ÇÖZÜMLER

 

Çocuğunuzun öksürmesinin sizi endişelendirmesi normaldir. Her ebeveyn öksüren çocukları konusunda endişe duyarlar. Fakat bir ebeveyn olarak öksüren çocuğunuza nasıl yardımcı olabileceğiniz ve öksürüğünü nasıl hafifletebileceğinizi bilmenizde fayda vardır. Aşağıda her hangi bir öksürük ilacına ihtiyaç duymadan çocuğunuzun öksürüğünü nasıl hafifleteceğinizin çözümler belirtilmiştir.

 

Çocuklarda öksürüğü hafifletmek için çözümler

 

1. Küçük çocuklarda öksürüğü hafifletmek için birkaç basit yöntem bulunmaktadır. Gece çocuğun odasının soğuk nemlendirici bir cihazla nemlendirilmesi oldukça fayda sağlar. Çocuğun odasının nemlendirilmesi gece daha rahat etmesine ve öksürüğünü hafifletmesine yardımcı olur. Çocuğun gece uyurken başını biraz daha yüksekte tutmak öksürüğüne iyi gelecektir.

 

2. Buhar tedavisi çocuğunuzun öksürüğüne iyi gelebilir. Banyoda sıcak suyu açın ve banyoda buhar oluşmasını bekleyin. Sonra çocuğunuzu banyoya getirin ve buharı solumasını sağlayın. Ayrıca soğuk hava da çocuğun öksürüğüne iyi gelebilir. Pencereyi açın ve içeri biraz soğuk hava dolamasını sağlayın. Çocuğunuzun öksürüğü içine eğer çocuğunuz 1 yaşını doldurduysa ona bal verebilirsiniz. 2 – 5 yaşları arasındaki çocuklara yarım çay kaşığı kadar bal verilebilir. Fakat 1 yaşından küçük çocuklara ise botulizm riskinden dolayı bal verilmemelidir.

 

3. Çocuğunuzun öksürüğü konusunda hekiminize de danışmayı ihmal etmeyin. Bu husus daima önemlidir.

 

4. Çocuğunuzun yanında sigara içmeyin ve sigara içilmesine izin vermeyin. Sigara dumanı çocuğunuzun durumunu daha da kötüleştirir. Çünkü sigara çocuğun hava yollarını tahriş eder. Ayrıca ızgara, barbekü gibi şeylerin dumanından da çocuğu uzak tutun.

 

5. 2 yaşın altındaki çocuklara öksürük ilacı verilmemesi tavsiye edilmektedir. Dolayısıyla bu konuda uyanık olmalısınız.

 

6. Öksürük ilaçlarının 6 yaşın altındaki çocuklarda etkili olmadığıyla ilgili birçok araştırma bulunmaktadır. Öksürük ilaçlarının çocuğun hastalık iyileşme süresini uzattığı düşünülmektedir. Özellikle dikkatli kullanılmadıkları zaman çok daha etkili yan tesirleri olabilir. Bu nedenle çocuğunuz öksürüyorsa ona öksürük ilacı vermeyin. İlaç kulanı ı konusunda çocuğunuzu mutlaka hekiminize gösterin.

Yayınlanma Tarihi : 02.02.2014

4603

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim