Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA MİDE GRİBİ ( GASTROENTERİT )

çocuklarda mide gribi gastroenteritÇOCUKLARDA MİDE GRİBİ ( GASTROENTERİT )

 

Mide gribi ( gastroenterit ) nedir?

 

Çocuklarda aniden ortaya çıkan ishal ve kusma sorununa aynı zamanda karın ağrısı da eşlik ediyorsa bu durumda mide gribi geçiriyor olabilir.

 

Mide gribi gastroenterit olarak da bilinmektedir. Bu hastalık bir tür mide ve bağırsak enfeksiyonundan kaynaklanır. Genelde viral bir enfeksiyondur. Bazen de bakterilerden kaynaklanır.

 

Hastalık genelde herhangi bir ilaç tedavisi olmadan 10 gün içinde geçer. İlk birkaç gün daha kötü seyredebilir. Bu nedenle bu süreçte çocuğa yardımcı olmak için bazı adımları atmak gerekir.

 

Mide gribinin tedavisinde çocuğa nasıl yardımcı olunabilir?

 

1. Çocuğa bol sıvı verilmelidir. Çünkü mide gribinde en önemli tehlike çocuğun vücudundaki sıvı kaybı riskidir. Çocuğa bu riske karşı bol sıvı içirilmelidir. Su içirmek oldukça faydalıdır.

 

Fakat bol su içirmek bazı vakalarda tek başına yereli olmaz. Çünkü bazen su ve mineral kaybı önemli düzeyde olabilir. Bu durumda çocukta bu elektrolit dengesini kurmak için elektrolit solüsyonları veya rehidrasyon solüsyonları verilebilir. Bunları eczaneden temin etmek mümkündür. Biberonla beslenen bebekler için bile bunlardan temin edilebilir.

 

Bazı spor içecekleri de elektrolit solüsyonlarının yerine kullanılabilir. Bunlar fazla miktara şeker içerirler. Fakat çoğu okul çağındaki çocuklar ve gençler için uygundur. Bunların çok küçük çocuklarda kullanılması iyi bir fikir değildir.

 

Çocuğu sütten uzak tutmak gerekir. Süt mide sorunlarını daha da kötü yapabilir. Küçük bebeği olan ebeveynler bebeği emzirmek veya mamam yedirmek konusunda hekime danışmalıdırlar.

 

Portakal suyu gibi çok fazla asit içeren içecekler ve kafeinli içecekler yine mide sorunlarına neden olabilir.

 

2. Besinler çocuğa yavaş yavaş verilmelidir. Çocuğa ilk olarak ekmek, patates, sade yoğurt, kraker, tost ve muz yedirilebilir. Çocuk düzeldikçe bu sefer yağsız et ve pişmiş sebzeler de yedirilebilir.

 

Hasta çocuklara kızartılmış, soslu, yağlı veya çok asitli besinler verilmemelidir. Bu tür besinler çocuğun mide sorunlarını azdırabilir.

 

3. Çocuğa otc ilaç verilmemelidir. Mide gribinde yani gastroenterit tedavisinde belki de en iyi ilaç zamandır. Çocuk bu süre zarfında iyi izlenmelidir. Bu tür ilaçlar yardımcı olmamanın ötesinde mide sorununun daha da kötüleştirebilir.

 

Antibiyotikler her ne kadar bakterilere karşı kullanılsa da virüslere karı yardımcı olmaz. İshal karşıtı ilaçlar enfeksiyonun daha uzun sürmesine neden olabilir. Bu tür ilaçlar küçük çocuklarda tehlikeli olabilir.

 

Fakat eğer çocukta ateş varsa hekimin önerisiyle çocuğa hakim tavsiye ettiği bir ateş düşürücü verilebilir.

 

Çocuğu ne zaman hekime göstermeli?

 

Çoğu mide gribi ( gastroenterit ) vakaları kendi kendine geçer. Eğer çocuktaki kusma ve ishal birkaç günden fazla sürerse hekime göstermek gerekir. Ayrıca aşağıdaki sıvı kaybı belirtilerinde de çocuk hemen hekime gösterilmelidir:

 

İdrar yokluğu

Ağızda kuruma

Ağlarken göz yaşı çıkmaması

38,9 derecenin üzerinde seyreden ateş

Çocukta enerji kaybı

Huysuzluk

Bebekse bebeğin başındaki bıngıldaklarda ( bebeğin başındaki yumuşak bölgeler ) içe çökme

Bebeğin katı dışkısında kan veya irin veya koyu katran gibi dışkı

 

Çocukta mide gribini ( gastroenterit ) önlemek için

 

Çocuklarda mide gribi için en iyi ilaç mide gribini önceden önlemeye çalışmaktır. Çocuk rotavirüse karşı aşılanmalıdır. Rotavirüs gasroenteritin en yaygın nedenidir.

 

Çocuğun elleri sık sık su ve sabunla yıkanmalıdır. Özellikle tuvalet ihtiyacında sonra bu oldukça önemlidir. Aynı şekilde çocuğun bakımını yürüten anne ve diğer kişiler de sık sık ellerini yıkamalıdırlar. Bebeğin bezini değiştirdikten sonra eller mutlaka su ve sabunla yıkanmalıdır. Aynı şekilde yemeklerden önce ve sonra ve ayrıca yeme hazırlamadan önce de eller yıkanmalıdır. Hijyen en iyi korumadır.

 

Meyve ve sebzeleri yemeden önce mutlaka bol suyla yıkanmalıdırlar. Etler iyi pişirilmelidir. Bu baterilerin neden olduğu gastroenteriti önlemeye yardımcı olur.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2015

2016

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim