Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA MASTÜRBASYON ZARARLI MI?

Psikiyatrist Dr. Sabri YurdakulPsikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul  “Çocuklarda mastürbasyonun zararlı olup olmadığı, bu gibi durumlarda ebeveynlerin nasıl davranmaları gerektiği” konularında bilgiler veriyor:


Çocuklarda mastürbasyon zararlı mı?

 

“Kızım yatağa yattığı zaman yüzüstü sürtünüyor, oğlu pıtısıyla oynuyor, akşam yatarken odasına girdiğimde nefes nefese kaldığını görüyorum, herkesin yanında cinsel organıyla oynuyor, kızım sınıfta topuğunu bacak arasına sürtüyormuş. Bu durumda endişeleniyorum ne yapmalıyım. Mastürbasyon zararlı mı, müdahale etmeli miyim, nasıl davranacağımı bilemiyorum.”

 

Bir çok anne babanın yukarıda alıntıladığım sözleri ve şikayetleri ile sık sık karşılaşıyorum. Cinselliğin tabu olduğu ülkemizde çocukluk yaşlarının cinselliği de büyüklerde kaygı yaratıyor. Onun ilerde cinselliğe düşkün bir insan olmasından çekindikleri gibi mastürbasyon yapmanın bir sapıklık sayılıp sayılmayacağından kaygı duyuyorlar.

 

2-3 yaşından itibaren çocuklar cinsel organlarının haz kaynağı olabileceğini bir şekilde fark ettiklerinde zaman zaman sürtünerek, dokunarak, başkalarına dokundurarak bu hazzı sürdürmeyi amaçlarlar. Bu durum her çocukta az ya da çok olabildiği gibi bir kısmı sonraki yaşlarda artarak sürerken bir kısmında bir süre sonra kaybolmakta ve bedenlerine çok fazla dokunma yoluna gitmemektedirler.

 

Mastürbasyon çok büyük boyutlara varmadıkça, çocuk bulunduğu ortamdan kopup buna başvurmadıkça ve bedenini tahriş edecek duruma gelmedikçe bizim için cinsel gelişimin bir parçası olarak kabul edilmekte ve kaygı uyandırmamaktadır. Bu nedenle ailelere de “Müdahale etmeyin, üstüne gitmezseniz bir süre sonra azalır” diyerek onların kaygılandırmaktan uzak davranmaya özen gösteriyoruz. Ancak bu davranışın çok çok arttığı, hatta evde misafirlerin yanında kendinden geçip yaptığı, sınıfta arkadaşlarının içinde yüzü kıpkırmızı hale gelecek kadar ileri gittiği durumlarda “neden” ve “niçin”leri araştırıp aşırı boyutlara varmasını engellemek gerekir. Erkek çocuklarda tahriş oldukça kaşınması ve kaşındıkça daha çok yapması, kız çocuklarında da kimi zaman parazitlerle tetiklenen kaşıntının mastürbasyon olarak devam etmesi ile sık karşılaşıyoruz. Bunun yanı sıra ruhsal olarak sıkıntı yaşadığı durumlarda örneğin sevdiği bir insanı kaybettiğinde, anne ve babanın evde sık sık tartıştığı ve çocuğun bundan olumsuz etkilenip içine kapandığı, arkadaşları tarafından dışlandığında ilgilerinin bedenlerine dönüp mastürbasyonu bir varoluş aracı olarak kullanmaları, deyim yerindeyse özdoyum şeklinde sürdürmeleri çözümlenmesi gereken bir soruna dönüşebilmektedir.

 

Sonuç olarak ileri boyutlara varmadıkça mastürbasyonda müdahale etmemek ve endişelenmemek ama ileri boyutlara vardığında ise bunun nedenlerini araştırarak altında yatan nedenleri ortadan kaldırmak mastürbasyonun kaygı verecek bir davranış olmasını engelleyecektir.

 

PSİKİYATRİST DR. R. SABRİ YURDAKUL
YAPRAK PSİKİYATRİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA MERKEZİ

ADANA

Tel: +90 (322) 458 18 21 - 458 18 40
Gsm: 530 380 68 65
Adres: Kurtuluş Mah. 64019 Sk. No:32 Pakyürek İş Merkezi K:1 D:2 Seyhan / Adana
E-posta: iletisim@psikiyatri.com
http://www.psikiyatri.com
http://www.yaprakpsikiyatri.com

İSTANBUL

Tel: +90 (212) 219 04 89 - 296 05 10
Gsm: 530 380 68 65
Adres: Abdi İpekçi Cad. Işıl Apt. No:5 Kat:1 D:1 Nişantaşı / İstanbul
E-Posta: iletisim@psikiyatri.com
http://www.psikiyatri.com
http://www.yaprakpsikiyatri.com

Yayınlanma Tarihi : 24.12.2014

5601

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim