Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA LYME HASTALIĞI

çocuklarda lyme hastalığıÇOCUKLARDA LYME HASTALIĞI

Lyme hastalığı kene, pire, bit gibi böceklerin ısırması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Hastalığa sebep olan Borrelia Burgdorferi isimli bir bakteridir. Ağırlıklı olarak 5 – 9 yaşları arasındaki çocuklarda görülmektedir. Kişiden kişiye bulaşan bir hastalık değildir. Daha küçük çocuklar ve bebeklerde de olabilir.

Genelde yaz aylarında meydana gelir. Isırıktan sonra 1 – 2 gün içinde lyme hastalığının belirtileri görülebilir. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Çünkü tedavi edilmediği veya geç kalındığı durumda çocukta eklem ağırları ve kalp sorunları meydana gelebilir.

Lyme hastalığının belirtileri nelerdir?

Lyme hastalığında çocukta genelde baş ağrısı, ateş, yorgunluk, titreme, ısırılan yerde şişkinlik, ağrı ve kızarıklık oluşur. Kimi zaman göz çevresinde şişme, sinir sitemi sorunu, testislerde şişme, boğazda ağrı ve kuru öksürük gibi belirtiler de görülür.

Isırıktan birkaç hafta sonra ısırılan yerde kırmızı döküntüler, yanaklarda döküntü gibi durumlar da gelişebilir.

Lyme hastalığı nasıl teşhis edilir?

Hastalığın belirtilerine bakılır. Hastalığın kendine özgü deri döküntüleri de vardır. Ayrıca kan testi de hekim tarafından yapılabilir.

Lyme hastalığının tedavisi

Lyme hastalığı tam olarak teşhis edildikten sonra ağızdan antibiyotiklerle tedavi edilir. Bu tedavi 3 - 4 hafta sürebilir. Hekim gerek görürse iltihap giderici bir ilaç da verebilir.

Lyme hastalığından korunmak

Lyme hastalığı kene, pire ve bit gibi küçük böceklerin ısırmasıyla olduğu için özellikle ağaçlıklı ve yeşillikli yerlerde vücudun açıkta kalan yerlerini iyi kapatmalı ve vücuda böcek kovucu sprey sıkılmalıdır. Spreyleri çocuğun yüz ve el bölgelerine sürmemek gerekir. Sprey uygulandıktan sonra eller iyice yıkanmalıdır. Dışarıdan eve gelindiği zaman çocuğun vücudundaki olası haşereleri defetmek için cildini yıkamak gerekir.

Evdeki evcil hayvanlar konusunda dikkatli olmakta fayda vardır. Bu hayvanlardaki bit çocuğa geçebilir. Bit ısırığı da çocukta lyme hastalığına yol açabilir. Mümkünse evcil hayvanları evin bahçesinde veya evin ayrı bir köşesinde tutmak gerekir. Evcil hayvanların da temizliğini ve bakımını iyi yapmalıdır. Hastalığın daha yaygın görüldüğü zamanlarda önlemleri artırmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 05.07.2012

8100

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim