Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA LÖSEMİNİN EN ÖNEMLİ 7 BELİRTİSİ

çocuklarda lösemi belirtileriÇOCUKLARDA LÖSEMİNİN EN ÖNEMLİ 7 BELİRTİSİ

 

Lösemi kan kanseri olarak da bilinen bir kanser türüdür. En yaygın çocukluk dönemi kanser türüdür. Hastalık daha çok 2-10 yaş arasında ortaya çıkar. Lösemi kendini çeşitli belirtilerle gösterir. Çocukluk lösemisinin nedeni çoğu vakada belirlenememektedir.

 

Kronik lösemi belirtileri genelde yavaş bir şekilde gelişir. Fakat akut lösemi ise aniden belirtilerini gösterebilir. Bazı lösemi belirtileri ise çocuklarda yaygın olarak görülebilen diğer başka hastalıklarla da karıştırılabilmektedir.

 

Çocuklarda löseminin genelde 7 önemli belirtisi vardır. Tabi bu belirtilerden bazıları her zaman çocukta lösemi olduğu anlamına gelmez.

 

Morarma ve kanama

 

Lösemili bir çocukta küçük bir yaralanma veya bir burun kanamasında bile normalden fazla kanama görülebilir. Bu çocuklarda kolayca morarma görülebilir. Cildinde küçük kırmızı lekeler oluşabilir. Bu kırmızı lekeler kılcal damarlardaki kanamadan kaynaklanır. Lösemili çocuklardaki kan testlerinde trombosit sayısı düşük çıkar.

 

Karın ağrısı

 

Lösemili çocuklarda görülen belirtilerden birisi de karın ağrısıdır. Lösemi hücreleri dalak, karaciğer ve böbreklerde birikmesinden dolayı bu oranlarda genişleme olur. Bu karında şişkinliğe neden olabilir. Karın ağrısında dolayı çocuğun iştahı olumsuz etkilenir ve normalden daha az yemek yer. Bu da çocuğun kilo vermesine neden olur. Lösemili çocuklarda kilo verme yaygın görülen bir belirtidir.

 

Solunum zorluğu

 

Lösemik hücreler timus bölgesinde kümelenebilir. Timus göğsün ortasında bulunan bir bezdir. Bundan dolayı lösemik hücreler çocuğun solunumunu zorlaştırır. Solunum güçlüğü lenf düşümlerindeki şişmeden de kaynaklanabilir. Lösemi hastası bir çocukta öksürük ve hırıltı belirtileri de görülebilir. Solunum zorluğu bazen acilen tıbbi bir müdahaleyi gerektirebilir.

 

Sık yaşanan enfeksiyonlar

 

Beyaz kan hücrelerinin enfeksiyonlarla mücadele ederek bunları yenmesi gerekir. Fakat lösemide beyaz kan hücreleri olgunlaşmaması bunların uygun bir şekilde fonksiyon görmesini engelleyebilir. Lösemili bir çocukta sıklıkla viral veya bakteriyel bir enfeksiyon görülebilir. Bu enfeksiyonlar da çocukta öksürük, ateş, burun akıntısı gibi belirtileri ortaya çıkabilir. Bu enfeksiyonların geçmesi de antibiyotik kullanılsa bile uzun sürer.

 

Şişkinlik

 

Lösemik hücreler bazen lenf düğümlerinde birikir. Bu da lösemi hastası çocuğun kollarında, boynunda, köprücük kemiğinde veya kasıklarda şişkinliğe yol açabilir. MRI ( Manyetik rezonans görüntüleme  ) ve bilgisayarlı tomografi ile karın veya göğüs içindeki lenf düğümlerindeki şişkinlik görülebilir. Ayrıca çocuğun yüzünde de şişkinlik oluşabilir. Çocukta baş ağrısı ve baş dönmesi de görülebilir.

 

Eklem ve kemik ağrısı

 

Lösemi hastası bir çocukta görülen şikayetlerden birisi de eklem ve kemik ağrılarıdır. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarda büyüme ağrılarını da dikkate almaları gerekir.

 

Kansızlık

 

Kansızlık lösemili çocuklarda görülen bir başka önemli bir belirtidir. Kırmızı kan hücreleri vücuda oksijen taşınmasına yardımcı olur. Fakat lösemili çocuklarda yeterince kırmızı kan hücresi yapımında eksiklik görülür. Kırmızı kan hücrelerinin eksik olması kansızlık olarak adlandırılır. Kansızlık durumunda çocukta bitkinlik, ciltte solgunluk, hızlı solunum gibi belirtiler görülür. Çocuk kendini güçsüz ve sersem hissedebilir.

 

Beyne giden kanda azalma olursa bu durumdan çocuğun konuşması da olumsuz etkilenebilir. Çocuk konuşurken dili birbirine dolanabilir, çocuk konuşmakta zorlanabilir. Bir kan testiyle çocuktaki kırmızı kan hücrelerinin yetersiz olup olmadığı öğrenilir.

 

Elbette yukarıda belirtilen lösemi belirtilerinin hepsi çocukta mutlaka lösemi olduğunu göstermez. Bunlardan bazıları çocukta baka bir yaygın çocukluk hastalığının olduğunu da gösterebilir. Çocukluk lösemilerinin çeşitli biçimleri de vardır. Birçok faktör de çocukluk lösemisinin seyrini, gelişimini etkileyebilir. Çocukluk lösemisinde erken teşhis ve erken müdahale ve tedavi önemlidir.

 

Lösemi çocuklarda görülen en yaygın çocukluk dönemi kanser türü olsa da tıptaki gelişmeler hastalığın tedavi şansını çok yükseltmiştir. Çocuklarda lösemi tedavisinde başarı oranı oldukça yüksek seviyelerdedir.

Yayınlanma Tarihi : 03.03.2016

7026

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim