Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA KUSMA, NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLER

çocuklarda kusmaÇOCUKLARDA KUSMA, NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLER

 

Çocuklarda kusmaya neden olan etkenler

 

Çocuklarda kusmaya araba tutmasından hazımsızlığa kadar birçok etken neden olabilir. Hatta bir çocuğun uzun süre ağlamsı veya öksürmesi bile kusmasına neden olabilir. Bu nedenle çocuklarda ilk birkaç yıl biraz kusma görülmesi oldukça rastlanan bir durumdur.

 

Çocuktaki durmadan seyreden bir kusma vakası ise genelde gastroenterit gibi bir mide-bağırsak enfeksiyonlarından kaynaklanır. Buna genelde bir virüs neden olur.

 

Çocuklarda kusmaya ayrıca soğuk algınlığı, idrar yolları enfeksiyonu, kulak enfeksiyonu ve besin alerjisi gibi etkenler de yol açabilir.

 

Çocukta kusma olursa ne zaman hekime göstermeli veya tıbbi yardım almalı?

 

Çocuklardaki kusmalar genelde belirli bir tedavi gerektirmeden1-2 gün içinde daha iyi olur. Kusan çocukta vücudunda sıvı kaybı oluşur. Bu nedenle bu tür durumlara karşı çocuğa bol sıvı içirilmelidir. Kusan bir çocukta eğer herhangi bir hastalık görüntüsü yoksa, çocuk iyi görünüyorsa, sıvı kaybı belirtileri yoksa ve çok kilo kaybı yoksa bu konuda genelde endişelenecek bir şey yoktur.

 

Tabi çok daha küçük çocuklarda ve özellikle 3 aydan küçük bebeklerde kusma vakalarını da ciddiye almakta fayda vardır. Bazen de çocuklardaki kusmalar daha ciddi bir durumun göstergesi olabilir.

 

Eğer çocukta aşağıdaki belirtiler varsa durumu ciddiye almalı ve çocuğa hekimine göstermeli veya en kısa sürede tıbbi yardım almalıdır:

 

Çocukta sıvı kaybı belirtilerinin olması ( ağız kuruluğu, ağlarken göz yaşının çıkmaması, idrarını daha az yapması v.b. )

Çocuğun 39 veya daha üzerinde bir derecede ateşinin olması

İştah kaybı veya eksikliği

24 saatten daha uzun süredir kusması veya kusmaların oldukça güçlü olması

Uykusuzluk veya şiddetli asabiyet

Nefes darlığı

Karında şişme veya şiddetli arkın ağrısı

Baş ağrısı veya boyunda sertlik

Çocuğun kanlı kusması veya kusmuğunda yeşilimsi bir maddenin olması

 

Çocuğun daha iyi hissetmesi için evde ne yapılabilir?

 

Sıvı verilmelidir

 

Kusan bir çocuğun daha iyi hissetmesi için yağılabilecek bazı şeyler vardır. Fakat hekim önerdiği sürece çocuğa mide bulantısına veya kusmaya karşı ilaç verilmemelidir. Çocuğa bol sıvı verilmelidir. Bol sıvı vermek çocuğun vücudundaki sıvı dengesini korumaya yardımcı olacaktır. Çocuğa ağızdan rehidrasyon çözeltisi verilebilir. Çocuğa meyve suyu veya gazlı içecek verilmemelidir. Özellikle kusmanın yanında ishal durumu varsa bu hususa dikkat edilmelidir. Su içmesi kusan bir çocuk için daha iyi bir seçimdir. Bebeklerde ise eğer bebek emziriliyorsa daha sık emzirilmeye devam edilmelidir.

 

Dinlendirilmelidir

 

Kusan bir çocuğun iyi dinlendirilmesi gerekir. Uyku bu konuda faydalıdır. Kusma ihtiyacını azaltır. Eğer çocuk kreşe veya anaokuluna gidiyorsa göndermemeli ve evde en az 48 saat tutmalıdır.

 

Çocuk eğer yemek istemiyorsa ne yapmak gerekir?

 

Kusan bir çocukta iştahsızlık görülebilir ve yemek istemeyebilir. Fakat iştahı yerine gelecektir. Bu zaman zarfında en önemli husus çocuğun bol sıvı almasını sağlamaktır. Eğer 12-24 saat arasında kusmadıysa muhtemelen iştahı yerine gelecek ve acıktığını hissedecektir.

Bazı çocuklarda laktoz intolerensı gelişebilir. Çocuk süt içtikten sonra şişkinlik, karın ağrısı, sulu dışkı gibi laktoz intoleransı belirtileri görülebilir.

 

Çocuğa besin olarak tahıllar ve yoğurt gibi sindirilmesi kolay besinler verilmelidir. Ayrıca hoşlandığı şeyler de verilebilir. Fakat yağlı ve şekerli besinleri şimdilik uzak tutmak gerekir. Çünkü bu besinler kusma ve diğer belirtileri daha da kötüleştirebilir.

Çocuklardaki kusma bir alerjiden dolayı oluşabilir. Eğer böyle bir durumdan şüpheleniliyorsa çocuğun beslenmesi tekrar bir gözden geçirilmelidir. Çünkü bazı besinler çocuklarda bu tür alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Bunun için çocuğun hekimiyle görüşerek yardım alınmasında fayda vardır. Böylelikle hangi besinin çocukta alerjiye yol açtığı tespit edilerek o besin çocuğun diyetinden çıkarılır.

 

Ayrıca bu süre zarfında çocuğun havlusunun diğer insanlarla paylaşılmaması, ellerini sık sık sabunla yıkaması ve uygun bir şekilde ellerini kurulaması gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 14.05.2015

4889

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim