Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA KURŞUN ZEHİRLENMESİ

çocuklarda kurşun zehirlenmesiÇOCUKLARDA KURŞUN ZEHİRLENMESİ

Kurşun zehirlenmesi çocuğu nasıl etkiler?

Kurşun zehirlenmesi çocukta beyin hasarlarına neden olabilir ve zeka düzeyini olumsuz etkileyebilir. Bu durum çocukta öğrenme ve davranış sorunların yol açar.

Kurşun zehirlenmesi çocuğun enzimlerini olumsuz etkiler, büyümesini yavaşlatabilir ve hatta yaşıtlarına göre geri kalmasına yol açabilir.

Kurşun çocuğun böbrek fonksiyonlarına da zarar verebilir. Çocuğun bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilir ve dikkat eksikliği gibi sorulara yol açabilir. Kurşunun düşük miktarları bile çocukları olumsuz etkileyebilmektedir.

Kurşun düzeyinin yüksek olması çocukta enerji kaybı, kilo kaybı, kusma, kabızlık, mide ağrısı gibi sonuçlara da yol açabilir. Ayrıca kansızlık sorunu da gelişebilir.

Çok eski evlerde yaşayan insanlarda kurşun düzeyi daha fazla olabilir. Kurşun zehirlenmesi 3 yaşından küçük çocuklarda daha tehlikeli olabilmektedir.

Kurşun zehirlenmesine karşı ne yapmalıdır?

Özellikle pil, kurşun eritme gibi fabrikalarının olduğu riskli bölgelerde yaşayan aileler hem kendileri hem de çocukları için kurşun düzeylerini ölçtürmelidirler. Bu konuda kurşun tarama testi faydalı olacaktır. Bir başkasında kurşun düzeyinin yüksek çıkması riski artırabilir.

İçine yüksek miktarda kurşun karışmış içme sularından uzak durulmalıdır.

Kurşun zehirlenmesine karşı nasıl bir diyet uygulanmalıdır?

Çocuğa yanlış bir diyet uygulamak kurşun zehirlenmesi riskini artırır. Çocuğun yüksek miktarda yağ içeren besinleri çok tüketmesi kurşun zehirlenmesi riskini artırabilir.

Beslenmesinde magnezyum, kalsiyum, demir, çinko ve bakır içeren besinleri az yedirmek de kurşun zehirlenmesi riskini artırmaktadır.

Kurşun zehirlenmesi tedavisi

Kurşun zehirlenmesi tedavisinde diyete dikkat etmenin yanında kelatör tedavisi de uygulanır. Diğer yandan evdeki kurşun düzeyi yüksekse ev değişikliği iyi gelecektir. Kurşun içeren oyuncak, cisim veya ürünlerden ( boya ve resim gereçleri v.b. ) çocuk uzak tutulabilir.

Yayınlanma Tarihi : 17.12.2012

5279

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim