Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA KURDEŞEN

çocuklarda kurdeşenÇOCUKLARDA KURDEŞEN, BELİRTİLERİ, NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Kurdeşen ciltte kızarıklık ve rahatsız edici bir kaşıntıya yol açan bir cilt rahatsızlığıdır. Kısa sürede geçmesine rağmen sonrasında başka bir yerde de çıkabilir. Ciltte genelde değişik boyut ve biçimlerde görülür. Kurdeşen ayrıca ürtiker olarak da bilinir. Bulaşıcı değildir.

Çocuklarda kurdeşenin nedenleri nelerdir?

Kurdeşen cildin histamin denen kimyasal maddeye maruz kalması sonucu oluşabilir. Ayrıca çocuklarda kurdeşene başka birçok etken sebep olabilir. Bunlar arasında ısırgan otu ve kimi alerjenler önemli rol oynar. Bu alerjenlere süt, turunçgilleri, fındık, fıstık, badem, ceviz gibi kuru yemişleri, soya fasulyesi, yumurta, buğday, balık, gıdalardaki kimyasal ve boyalı maddeler gibi besinleri örnek olarak vermek mümkündür. Yani gıda alerjisi kurdeşen oluşumunda önemli bir etkendir.

Ayrıca ciltte meydana gelen hissedilir derecede güneş yanığı, kullanılan bazı ilaçlar da kurdeşene yol açabilir. İlaçlar arasında ağrı kesiciler, antibiyotikler ve bunların oldukça sık bir şekilde kullanılması önemli bir etken olabilir. Penisilin iğnesi de bir alerjiye yol açarak kurdeşene sebebiyet verebilir.

Evde beslenen kediler, soğuk havalar, sıcaklıkta meydana gelen ani değişimler ve polenler de diğer etkenler arasındadır. Çeşitli enfeksiyonel hastalıklar da kurdeşene yol açabilir.

Kurdeşen hangi çocuklarda daha çok görülür?

Kurdeşen alerjik bünyeli çocuklarda daha sık görülen bir durumdur. Diğer yandan alerji açısından risk grubunda bulunan çocuklarda da daha sık görülebilir.

Çocuklarda kurdeşenin belirtileri nelerdir?

Ciltte kızarıklık, kaşıntı, kabarıklıklar görülür. Bu kabarıklıkların boyutları genelde 1 mm – 1cm arasında değişebilmektedir. Yüz, kulak, boğaz ve dilde de şişme olabilir. Kimi çocuklarda bu tür boğaz ve dil şişmeleri nefes almasını engelleyebilmektedir. Bu da çocuğun ölümüne sebebiyet verebilir.

Kurdeşen durumunda hekimi aramak gerekir mi?

Eğer ciltteki kabartılar gün içinde geçmediyse, sık sık kurdeşen vakası görülüyorsa, boğaz ve dilde şişme var ise hekimi arayıp danışmak gerekir. Ayrıca boğaz ve dildeki şişme çocuğun nefes alıp vermesini zorlaştırıyorsa, hırıltılı nefes alıyorsa zaman geçirmeden hekime göstermelidir.

Kurdeşenin tedavisi nasıldır?

Tedavide öncelikle kurdeşenin hangi nedenden dolayı ortaya çıktığı saptanır. Buna göre tedavi şekillenir. Kurdeşenin tedavisine yönelik ağızdan ilaç veya krem verilir. Alerji etkenine karşı alerji testi yapılır. Böylelikle hangi alerjenin alerjiye yol açtığı tespit edilir. Ayrıca iğne tedavisi de kimi durumlarda yapılır.

Bunların dışında çocuğa hekimin önerdiğinin haricinde ilaç ve krem verilmemelidir. Hekimin önerdiği ilaçlar ve krem kullanılmalıdır. Eğer kurdeşene yol açan bir alerjen gıda var ise çocuğu bu alerjenden uzak tutmak gerekir.

Çocuğu verilen antihistamin ve diğer ilaçlar çocuğun durumunda bir iyileşme yapmadıysa hekime danışılıp başka alternatif bir tedavi yöntemi veya alternatif bir ilaç önerip öneremeyeceği sorulmalıdır.

Konuyla ilgili tavsiye edilen diğer yazılar:

Çocuklarda Bazı Alerji Çeşitleri

Bebeklerde Süt Alerjisi

Ayrıca çocuklardaki diğer cilt rahatsızlıklarıyla ilgili yazıları Çocuğun Sağlığı ve Bebeğin Sağlığı bölümlerimizde bulabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 20.04.2012

24031

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim