Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA KRUP HASTALIĞININ EVDE TEDAVİSİ

çocuklarda krup hastalığının evde tedavisiÇOCUKLARDA KRUP HASTALIĞININ EVDE TEDAVİSİ

 

Krup genelde 6 ay – 3 yaş arasındaki çocuklarda görülen, virüslerin neden olduğu enfeksiyonel bir hastalıktır. Krup hastalığı çocukta gece nöbetler halinde görülür. En belirgin özelliği havlar tarzda öksürüktür. Krup bir solunum sistemi hastalığıdır. Solunum yollarında şişme olduğu için çocuğun solunumunu da güçleştirir. Çocukta krup hastalığının tedavisi için de evde genelde aşağıdaki uygulamaların yapılması fayda sağlar:

 

1. Serin hava üfleyen bir nemlendirici cihaz krup hastalığı olan çocuğun solunumunu rahatlatmaya yardımcı olur. Nemlendirici cihaz çocuğun yüzüne direkt tutulmamalıdır.

 

2. Çocuklarda krup tedavisine yönelik uygulanacak bir diğer etkili yöntem buhar tedavisidir. Banyo küvetine sıcak su doldurularak banyonun içi buharlaştırılır. Banyo kapı kapalı tutulmalıdır. Çocuk buharı çıkan bu banyo küvetine doğru 20 – 30 dk kadar tutulur. Bu çocuğun solunumunda rahatlama sağlar.

 

3. Eğer çocuğun solunumu rahatlamazsa ve solunumda güçlük yaşıyorsa en yakın bir acil servise götürmek gerekir. Çocukta iyileşme görülürse bol sıvı verilir ve buharlaştırıcı bir cihazla rahatlaması sağlanır. Buhar tedavisine devam edilmelidir. Çünkü ilk birkaç gece hemen düzelme olmayabilir.

 

4. Soğuk hava da krup hastalığına iyi gelebilmektedir. Eğer gece soğuk bir hava varsa çocuğunuzun arabayla biraz gezintiye çıkarın. Arabanın pencerelerini biraz açık tutarak seyahat edin.

 

5. Hekim çocuğun ateşini düşürmek ve solunumunu rahatlatmak için ilaç tavsiyesinde bulunursa bunlar çocuğa verilmelidir. Çocuğa aspirin verilmemelidir.

 

6. Krup hastası çocuk sıvı kaybı yaşamış olabilir. Buna karşı çocuğa bol sıvı verilmelidir. Bu çocuğun balgam sökmesine de yardımcı olur.

 

7. Çocuğunuzu mutlaka sigara dumanından uzak tutun. Sigara dumanı krup hastası çocuğun durumunu daha da kötüleştirebilir.

Yayınlanma Tarihi : 18.11.2014

3026

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim