Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA KONUŞMA GERİLİĞİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

çocuklarda konuşma geriliğinin nedenleriÇOCUKLARDA KONUŞMA GERİLİĞİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

 

Çocukların konuşma gelişiminde gerilemeye neden olan ve çocuğun henüz tam olarak konuşamamasında etkili olan birçok neden olabilir. Eğer siz de çocuğunuzun konuşma geriliği, konuşmasında gecikme olduğu düşüncesindeyseniz veya çocuğunuzun konuşma becerisiyle ilgi bir sorun varsa aşağıdaki nedenler bunda rol oynayabilmektedir.

 

1. Çocuğunuzda yarık damak sorunuzun olması konuşmasını etkileyen nedenlerden birisidir. Bu çocuğun konuşmasını etkileyen fiziksel sorunlar genelde hekimin kontrollerinde tespit edilebilmektedir. Fakat bazen de çocukta konuşma becerisinin geriliğinden şüphelenildiği zaman veya çocuk bir diş hekimine götürüldüğü zaman çocuğun ağız içindeki sorunlar tespit edilebilmektedir. Ebeveynlerin de bu tür fiziksel sorulara karşı uyanık olmaları çocuktaki olası bir konuşma geriliğini erkenden önleme ve tedavide faydalı olur.

 

2. Çocukluk dönemi konuşma apraksisi gibi sorunlar çocuklarda konuşma geriliğine neden olabilir. Konuşma apraksisinde çocukta konuşmayı sağlayan bölüm ve kasları kontrol etmede sorun vardır. Çocuğun dudakları, dili veya çenesi kelimeleri tam söylemede etkin çalışmamaktadır.

 

3. Çocuktaki genel gelişim geriliği konuşma geriliğine neden olabilir. Her çocuğun gelişim düzeyi farklı olabilir. Fakat bazen çocuğun konuşmasında bir sorun olduğu, yaşıtları tam olarak konuşmasına rağmen çocuğun tam olarak konuşamaması açıkça belli olabilir. Çocuk motor, bilişsel ve sözel gelişim açısından da yaşıtlarından geri olabilir. Çocuk konuştuğunda tonlama ve duygu olmayabilir. Diğer insanların söylediklerini tekrarlayabilir. Başkalarının söylediklerini anlamayabilir.

 

4. İşitme problemleri çocuklardaki konuşma geriliğinin en yaygın nedenlerinden birisidir. İşitme problemi olan bir çocuk söylenilenleri tam olarak anlamayabileceği için konuşmasında gecikme yaşanabilir.

 

5. Çocuklardaki konuşma becerisinin geri olmasının nedenlerinden bir diğeri de kulak enfeksiyonlarıdır. 3 yaşına kadar kulak enfeksiyonları çocuklarda yaygın görülebilir. Tabi bu kulak enfeksiyonunun direkt olarak çocukta işitme problemine ve konuşma geriliğine yol açacağı anlamına gelmez. Kulak enfeksiyonunun zamanında tedavisi de olası bir konuşma geriliği riskini azaltır. Fakat kronik kulak enfeksiyonları konuşmayı etkileyebilir. Bu tür enfeksiyonlarda çocuğun orta kulağında bir enfeksiyon vardır. Eğer çocukta kronik bir kulak enfeksiyonu varsa hekim çocuğun bir de kulak-burun-boğaz uzmanına görünmesini isteyebilir.

Yayınlanma Tarihi : 21.01.2015

4363

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim