Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA KONUŞMA BECERİSİNİN GECİKMESİ

çocuklarda konuşma becerisinin gecikmesiHer çocuğun aslında konuşma gelişimi belli bir düzen içinde işler. Çocuk önce yakın çevresinden duyduğu kelimeleri zihninde depolar, bu kelimelere anlamlar yükler, sonra yavaş yavaş tek kelimeleri telafuz etmeye başlar, sonra birden fazla kelimeyi bir arada kullanır ve sonra da cümle kurmaya başlar.

Durum böyle olmasına rağmen her çocuk aynı dönemde aynı konuşma gelişimi düzeyinde olmayabilirler. Kimi çocuk daha erken yaşlarda konuşmaya başlayabileceği gibi kimi çocuklar da daha geç bir evre de konuşmaya başlayabilmektedirler. Hatta öyle ki hiç konuşmayan bir çocuk birden kelimeler ağzından dökülürcesine konuşmaya başlayabilir. Yani bütün çocukları aynı sepete koyup değerlendirmemek gerekir. Hepsinin kendine özgü bir gelişim düzeyi olabilir. Tabi bu belirtilenler çocukta başka bir fiziksel ve zihinsel bir gelişim sorunu olmadığı varsayılarak belirtilmiştir.

Tabi konuşma becerisinin gecikmesinde birçok etken rol oynayabilir. Mesela bunlardan birisi çocuğa ev içinde konuşması için yeterince fırsat tanınmamış olabilir. Sürekli fiziksel aktivitelere yönlendirilen çocuğun konuşma gelişiminde sorunlar ortaya çıkabilir. Yukarıda da belirtildiği gibi belki çocuğunuzda konuşmayı engelleyen zihinsel bir problemi olabilir. Tabi bu noktada ebeveynler olarak küçük bazı testler yapabilirsiniz. Mesela çocuğunuz sizin sorduklarınıza anlayarak tepkiler veriyor mu? Ondan bir şey istediğinizde yerine getiriyor mu? Konuşmasa bile isteklerini başka şekillerde ( sesler çıkararak ya da hareketleriyle ) dile getirebiliyor mu? gibi sorulara cevaplar arayın.

Çocuğunuz bunları yerine getirebiliyorsa fazla bir sorun yok demektir. Yani çocuğunuzun kendini ifade edememesi konuşma becerisi gelişiminin bireysel oluşundan kaynaklanıyordur. Ama yine de her zaman önerilen konuyu yerine getirmenizde fayda vardır. Çocuğunuzun  sağlık kontrollerini aksatmadan yerine getirmeniz çok daha yerinde olacaktır. Bu şekilde çocuğunuzla ilgili bir problem varsa erkenden önlem alınır ve tedavisine başlanır.

Diğer yandan mesela çocuğunuz 20 aylık olup çocuğunuzda herhangi bir başka sorun bulunmuyorsa endişelenmenize gerek yoktur. Sizin dediklerinizi anlaması, kendini başka şekillerde de ifade etmesi, az bir kelime hazinesi ile konuşması büyük bir sorun teşkil etmeyecektir.

Tabi bu noktada anne ve babalar olarak sizlere de düşen görevler vardır. Bunların başında çocuğunuzu konuşmaya teşvik ederek özel gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Çocuğunuzun kendini ifade etmesine fırsat vermelisiniz. O konuşurken fazla bir şey anlamasanız bile onu dinlemeye gayret edin. Onu anlamaya çalışın. O konuşurken ona sorular sorarak onu anlamaya çalıştığınızı gösterin. Acele etmeyin. Panik yapmayın. Bu çocuğunuzu strese sokup konuşmasını olumsuz etkileyebilir. Ona yardımcı olacak şekilde ve doğal seyrinde onunla konuşmaya çalışın. Tüm bunlar onun geciken konuşma becerisinin gelişmesine katkıda bulunacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

6502

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim