Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA KOLESTEROL

çocuklarda kolesterolGünümüzdeki sağlıksız beslenme koşulları artık küçük çocukları da tehdit eder hale gelmiştir. Çocukların beslenmesi konusunda özellikle annelere büyük görevler düşer. Temel amaç çocuğun sağlıklı beslenmesini sağlamaktır. Sağlıksız beslenme koşulları çocuklarda kolesterol düzeyinin yükselmesine ve ileri yaşlarda kalp rahatsızlığı gibi hastalıklara sebebiyet vermektedir.

Çocuklarda elbette ki kolesterol düzeyinin belli bir düzeyde olması istenir. Fakat fazlası zarardır. Çünkü küçük çocukların gelişiminde ihtiyaç duydukları yağ oranı yetişkinlerden fazladır. Fakat kalp rahatsızlıklarının artık çok küçük yaşlara kadar indiğini düşündüğümüz zaman bazı önlemleri almak da gerekmektedir.

1. Alınabilecek önlemlerden birisi çocuğa kızarmış yiyecek yedirmemektir. Kızarmış yiyecek çocuktaki kolesterol düzeyini artırır. Yiyecekleri kızartmaktansa haşlanmış olarak çocuğa vermek daha uygundur.

2. Çocuğa et yedirildiği zaman derisini ve yağlı kısımları mümkün olduğunca ayıklanarak verilmelidir.

3. Kolesterolü düşük yiyecekleri tercih etmek gerekir. Bol meyve ve sebze, tahıllar, balık bu açıdan idealdir. Yiyecekleri çok yağlı yapmamak da gerekir. Mesela balık haşlanmış olarak verilebilir. Elmanın da kolesterolü dengelemede rolü olduğu bilinmektedir.

4. Çocuğu hazır gıdalardan uzak tutmak gerekir. Şekerli ve yağ oranı yüksek hazır gıdalar özellikle sakıncalıdır. Ayrıca çocuğa tatlı olarak doğal tatlı yiyecekler verilmelidir. Çocuğa atıştırmak için verilen bisküvi, kraker gibi şeyler çocukta alışkanlık yapar. Çocuğu bu tür gıdalara alıştırmamak gerekir.

5. Arada elbette ki çocuğun özel günlerinde ya da bazen çocuğa çikolata, pasta gibi yiyecekler verilebilir. Fakat bunu alışkanlık haline getirmemek gerekir. Temel kural çocuğa yaşam boyu uygulayacağı sağlıklı beslenme bilincini aşılamaktır.

6. Hamburger, tost v.b. fast food gıdaların da çocuğa hiçbir faydasının olmadığını üstelik çocuğun ilerde kalp sağlığı için zararlı sonuçlar doğuracağını bilmek gerekir. Bu tür yiyeceklerde çok fazla yağ ve tuz bulunur.

7. Çocuk özellikle 2 yaşından itibaren dengeli bir şekilde beslenmelidir. Vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağlardan dengeli bir şekilde beslenmelidir. Günlük kalori ihtiyacı ortalama 1200 kalori civarındadır.

8. Balık çocuklar için oldukça faydalı bir gıdadır. Çocuğun kalp sağlığı için vazgeçilmez bir değeri vardır. Haftada en az 2 defa balık yemesi gerekir. Ayrıca kolesterolü düşürme konusunda B vitamininin de etkili olduğu bilinmektedir. Potasyum, kalsiyum ve magnezyum hem çocuğun gelişiminde hem de sağlığında önemli bir yere sahiptir.

9. Çocuğa ara öğünlerde verilen atıştırmalık yiyecekler bile olabildiğince faydalı içerikler barındırmalıdır. Mesela çocuğa yoğurt yedirirken içine küçük meyve parçaları koymak düşünülebilir.

10. Çocuğu besinlerini seçerken içerdikleri yağ oranlarına dikkat etme gerekir. Özellikle çocuk için marketlerden alınacak yiyeceklerde buna dikkat edilmelidir. İçeriği incelenmelidir. Doymuş yağ oranı yüksek gıdalar çocuğun kolesterolünü yükseltir ve bu da ilerde kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkarır.

Bütçenizi ve kendinizi sigaradan kurtarın

Yayınlanma Tarihi : 24.10.2011

5182

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim