Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA KABAKULAK NASIL ÖNLENİR?

çocuklarda kabakulak nasıl önlenirÇOCUKLARDA KABAKULAK NASIL ÖNLENİR?

 

Kabakulak hastalığı çoğunlukla çocukları ve gençleri etkileyen bulaşıcı bir hastalıktır. Kabakulak hastalığında tükürük bezlerinde şişme olur; çene ve yüz bölgesinde şişkinlik ve ağrı görülür. Baş ağrısı, iştah kaybı, ateş, titreme gibi belirtiler olur. Genel bir rahatsızlık hissi vardır. Bir çocuk kabakulak geçirdiği zaman bunun daha sonra muhtemelen tekrar yaşamayacaktır. Çocuğunuzu kabakulak hastalığına karşı korumak için aşağıdaki önlemler alınabilir:

 

1. Kabakulak hastalığına karşı koruma için çocuklar aşılanmalıdır. Kabakulak aşısı en temel korunma yöntemidir. Kabakulak aşısı bebek 12 aylık olduğunda ve daha sonra da 4 – 6 yaş arasında yapılır.

 

2. Çocuk kabakulak hastası kişilerden uzak tutulmalıdır. Kabakulak çabuk yayılabilen bir hastalıktır. Enfekte olmuş bir kişinin öksürük ve hapşırığından geçebilir.

 

3. Kabakulak hastası kişilerin temas ettiği yerleri dezenfekte etmek de kabakulağı önlemeye yardımcı olur.

 

4. Eğer aile içinde kabakulak hastası bir başka kişi varsa bu kişi diğer aile üyelerinden ve başka insanlardan uzak tutularak izole edilmelidir. Kabakulak hastası bir kişinin evinde kalması daha uygundur.

 

5. Çocuğunuzda ve kendinizde kabakulağı önlemek için ellerin sık sık iyi yıkanması iyi bir önlemdir. Yıkarken sabun kullanılmalıdır. El jeli de faydalıdır. Çocuklara bu anlamda iyi bir el yıkamanın nasıl yapıldığı öğretilmelidir.

 

Kabakulak işitme kaybına da neden olabilir. Eğer çocuğunuzda kabakulak oluşursa hekim yapacağı testlerde olası bir işitme kaybına kaşı işitme testi de uygulayabilir.

Yayınlanma Tarihi : 18.11.2014

3027

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim