Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA İŞİTME KAYBI, NEDENLERİ, BELİRTİLERİ, TEDAVİSİ

Çocuklarda işitme kaybıÇOCUKLARDA İŞİTME KAYBI, NEDENLERİ, BELİRTİLERİ, TEDAVİSİ

 

Çocuklarda işitme kaybı erken tedaviyi gerektiren bir durumdur. Erken tedavi çocuklardaki işitme sorunlarının çözümünde önemlidir. Bu nedenle daha bebeklik döneminden itibaren işitme testlerinin yapılması gerekir.

 

İşitme kaybı çocuğun dil gelişimini etkileyebilir

 

Çocuklardaki işitme kaybı ciddi sorunlara neden olabilir. Örneğin dil gelişimi bundan olumsuz etkilenebilir. Bebeklerin ilk birkaç aylık döneminde bu husus bilhassa önemlidir. Çünkü dil gelişimi daha bu dönemlerde başlar. İşitme kaybı eğer erken teşhis edilip erken tedavi edilirse bebekler ve çocuklardaki işitme sorunları herhangi bir dil gelişim sorununa yol açmadan önlenebilir.

 

Diğer yandan bebeklerde ve çocuklarda işitme kaybını saptamak zor olabilir. Birçok işitme kaybı sorunu çocuk 2 yaşında olana kadar saptanamamaktadır. Çünkü genelde 2 yaşında çocuklar konuşma ve gelişim gerilikleri belirtileri göstermeye başlar.

 

Eğer çocukta bir işitme probleminden şüpheleniliyorsa çocuğun hekimiyle görüşmek gerekir. Çocuktaki olası bir işitme probleminin erken saptanması gerekir.

 

Çocuklarda işitme kaybının nedenleri nedir?

 

Çocuklardaki işitme kaybının nedenleri genelde şunlardır:

 

Orta kulak iltihabı: Orta kulak iltihabı küçük çocuklarda sık yaşanan bir durumdur. Bunun nedeni östaki tüplerinin ( orta kulağı buruna bağlayan tüpler ) tam olarak gelişmemiş olmasıdır. Burada oluşan bir enfeksiyon veya sıvı birikmesi bile işitme kaybına yol açabilir. Bu genelde geçici olabilir. FakaT şiddetli ve uzun süren enfeksiyonel durumlarda orta kulak enfeksiyonu kalıcı işitme kaybına yol açabilir.

 

Doğuştan gelen problemler: Bazı çocuklar doğuştan işitme problemleriyle doğarlar. Çocuklardaki işitme problemlerinin yarısından fazlası genetik nedenlidir. Diğerleri ise gebelik sürecinde olur. Hamilelik döneminde anne adayındaki diyabet, toksemi gibi sorunlar bebekte işitme kaybının gelişme riskini artırır. Erke doğmak da ayrıca çocukta işitme problemleri riskini artırır.

 

Çeşitli hastalıklar veya yaralanmalar: Menenjit, ensefalit, kızamık, suçiçeği, grip gibi hastalıklar küçük çocuklarda işitme problemlerine neden olabilir. Ayrıca kafa yaralanmaları, çok yüksek sesler ve bazı ilaçlar da işitme kaybına yol açabilir.

 

Çocuklarda işitme kaybı belirtileri

 

Çocuklarda işitme kaybı olduğunda ilk belirtiler olarak şunlar görülür:

 

Gürültülü seslere tepki göstermemek

Kendisine seslenildiği zaman yanıt vermemek

 

Çocukta ayrıca şu belirtiler de görülebilir:

 

Kulak çekme

Belirli bir neden olmada huysuz davranma

Enerji düşüklüğü

Kendisine söylenenleri anlamama

Televizyonu genelde yüksek sesle dinlemek

Orta kulak enfeksiyonundan dolayı ateş

Orta kulak enfeksiyonundan dolayı kulak ağrısı

 

Eğer bu belirtiler varsa veya herhangi bir işitme probleminden şüphe varsa çocuk hekime gösterilmelidir

 

Birçok hastanede yeni doğan bebeklerle ilgili işitme kaybı testi yapılmaktadır.

 

Çocuklarda işitme kaybının tedavisi

 

Çocuklarda işitme kaybının tedavisi nedenine ve işitme kaybının düzeyine göre değişir. Orta kulak iltihabına bağlı olarak gelişen işitme sorunlarında bazen sorun kendi kendine geçer. Orta kulak iltihabı için yapılacak ilk tedavi sonrasındaki değişiklikleri de gözlemek gerekir. Çocuğun hekimi tedavi için bir antibiyotik veya başka ilaçlardan verebilir. Bunun yanında eğer sorun devam ederse ve çocuğun işitmesini de olumsuz etkilemeye başlarsa bu durumda hekim kulak tüpü tavsiye edebilir. Kulak tüpleri çocuğun kulağında biriken sıvıların dışarı süzer ve enfeksiyonun önlenmesine de yardımcı olabilir.

 

Çocuklarda işitme kaybının tedavisinde bazen işitmeye yardımcı olmak için işitme cihazı önerilebilir. İşitme uzmanı çocuk için uygun olan bir işitme cihazını kullanılması konusunda yardımcı olur.

 

İşitme sorunu çok ciddi düzeyde olan çocuklar için işitmeye yardımcı implantlar da kullanılabilmektedir.

 

İşitme kaybı olan çocuğa nasıl yardımcı olunmalı?

 

İşitme kaybı olan çocuklarda elbette ki teşhis bebek daha doğduktan sonraki yapılacak kontrollerde koyulmalıdır. Bu erken dönemde teşhis koyulduktan sonra gerek bebeklik dönemi gerek çocukluk dönemi boyunca eğitimleri konusunda ve günlük yaşamlarını daha iyi geçirme konusunda yardımcı olunmalıdır. Bu yardımla çocuk konuşma dilini öğrenmede daha iyi duruma gelir. Daha ileri işitme kaybı olan çocuklarda ise işaret dilini öğrenmesi sağlanmalıdır.

 

Erken teşhis ve tedavi işitme kaybı olan çocukların daha iyi iletişim becerileri edinmesinde, okul ve sosyal yaşama katılmalarında onlara önemli düzeyde fayda sağlayacaktır.

 

Ebeveynler de bu konuda kendilerini eğitmelidirler. İşitme kaybı konusundaki en son gelişmeleri, en son bilimsel araştırmaları öğrenmek, çocuğa nasıl daha iyi yardımcı olunacağı konusunda bilgi düzeyini artırmak faydalı olacaktır. Bunları yanında benzer sorunları yaşayan ailelerin olduğu destek gruplarına katılmak, internet gruplarına üye olmak bu konuda aileler için de hem bir destek olur hem de birbirlerinin tecrübelerini paylaşmalarını sağlar.

 

İşitme kaybı olan çocuklar asla sosyal ortamlardan soyutlanmamalıdır. Aksine bu çocukların da sosyal düzeylerinin gelişmesine yardımcı olunmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 04.09.2015

3015

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim