Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA HORLAMAK VE UYKU APNESİ

PROF. DR. YONCA TABAK NUHOĞLUUYKU APNESİNİN İLK İŞARETİ “HORLAMAK”

Çok şiddetli horluyor musunuz? Sabahları yorgun mu uyanıyorsunuz? Gündüzleri uyukluyor musunuz? Bütün bu sorulara cevabınız evet ise sizin “uyku apnesi” sorununuz olabilir!

Apne kelimesi Yunancada “soluksuz kalmak” anlamına gelir. Çok şiddetli horlamak, solunum güçlüğü ile uyanmak, ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı yaşamak, sabahları baş ağrıları ile birlikte yorgun kalkmak, gündüzleri uyuklamak, uykuda solunum duraklamalarının (Uyku Apnesinin) belirtileridir. Uyku apnesi erkeklerde kadınlardan 2 kat daha fazladır, genellikle orta yaş üzerinde görülür.

Çocuklarda da Horlamak Uyku Apnesinin İlk İşareti Olabilir

Çocukların yaklaşık  % 10’unda horlama; % 2’sinde ise uyku apnesi görülür. Horlamak, burun tıkanıklığı sonucu gelişir. Burnu tıkalı olan çocuk, ağızdan nefes almaya çalışır. Bu sebepten dolayı çocukta horlama, üst solunum yolu titreşimi sonucu duyulur.  Geniz eti, bademcik büyümesi, zaman zaman solunum yolunu kapatarak nefes almayı durdurur.

Çocuklarda uyku apnesini ilk anne babalar fark eder. Uykusunda huzursuz, horlayan, iç çeken çocuğun zaman zaman nefes almaya ara verdiği fark edilir. 20 saniyeden başlayıp 40-60 saniyeye uzayabilen bu nefes almama süreçlerinin ardından vücut oksijensiz kalır. Beyin hafifçe uyanıklık haline geçerek vücuda nefes alması için alarm verir ve çocuk derin bir nefes alır. Bu süreçler gece boyunca yüzlerce kez tekrarlanır.

Çocuğun uyku kalitesi bozulur. Sabahları baş ağrısı ile uyanır. Uykusunu alamadığı için gündüz uykulu ve yorgun olur. Gün içinde derslerine konsantre olamaz, ders başarısı düşer. Etrafına karşı davranış bozuklukları sergiler. Hiperaktiftir. Bu durum birçok kez hiperaktivite dikkat eksikliği bozukluğu tanısıyla tedavi edilir. Anne babalar çocuklarının gece aşırı terlediğinden şikayet eder. Terleme vücudun oksijensiz kalma dönemlerinden kaynaklanır. Yutma sorunları yaşayabilen çocukta iştahsızlık baş gösterir.

Uyku apnesi,  çocuklarda gece idrarını artırır ve çocuk gece altını ıslatmaya başlar. Daha önce idrarını tutabilen çocuk gece altını ıslatmaya başlayınca; davranış bozuklukları da göz önüne alınıp psikolojik açıdan takibe alınır.  Ancak ana sorun burun tıkanıklığıdır.

Çocuklarda horlama ve uyku apnesinin nedeni burun tıkanıklığıdır.

Çocuklarda alerjik nezle (saman nezlesi)  burun tıkanıklığının en önde gelen nedenlerindendir. Alerjik nezle ve tekrarlayan enfeksiyonlar çoğu kez geniz eti ve bademcik büyümesi ile sonuçlanır. Uyku apnesi olan çocuklarda geniz eti ve bademcikler operasyonla alındığında problem  %80-90 düzelir.  Ancak alerji tedavisi yapılmadan bademcik ve geniz eti alınan her 4 çocuktan birinde (% 25) geniz etinin tekrar büyümesi ve şikayetlerin tekrar başlaması söz konusudur. Bu çocuklar tekrar ameliyat olmak zorunda kalırlar.

Horlayan ve uyku apnesi gözlenen çocukta geniz eti ve bademcikler alınmadan önce mutlaka altta alerji araştırılmalıdır. Alerjinin tedavisi ile ameliyata gerek kalmadan geniz eti ve bademciklerin küçülmesi ve burun tıkanıklığının geçmesi mümkündür. Alerji tedavisi ile geçmeyen horlama ve uyku apnesinde geniz eti ve bademcik ameliyatı düşünülmelidir.

Tedavisi ile burnu açılan çocuğun uyku kalitesi düzelecektir.   Uyku kalitesi düzelen çocuğun okul başarısı yükselecek, gece uykuda büyüme hormonu salgısı artacağından büyümesi hızlanacak, iştahı artacaktır. Burun tıkanıklığına sonucu orta kulak enfeksiyonu, sinüzit ve en önemlisi astım gelişimi önlenecektir.

Prof. Dr. Yonca Tabak
Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı
Muayene Adresi: Bağdat Caddesi  No:132/7 Feneryolu-Kadıköy-İstanbul
Tel: 0 216 348 90 97
www.alerjikcocuk.com

Yayınlanma Tarihi : 10.03.2012

13211

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim