Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA HİPERAKTİVİTE

çocuklarda hiperaktivite

ÇOCUKLARDA HİPERAKTİVİTE


Hiperaktif bir çocuk sahibi olmak kimi zaman ebeveynler için oldukça zorlayıcı olabilir. Hiperaktif çocuklar diğerlerine göre gün içinde oldukça hareketli olurlar ve sürekli bir şeylerle uğraşırlar. Bu tür çocukları uzun süre sakin sakin otururken görmek neredeyse çok zordur.

 

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bir çocuğu hiperaktif olduğu için bazı terimlerle etiketlemeye çalışmak hiç doğru bir davranış şekli değildir. Çünkü çocuk bilinçli olarak veya isteyerek hiperaktif davranışlar göstermez. Yani hiperaktiflik çocuğun mizacı değildir. Onu bu şekilde davranmaya iten elbette ki çeşitli nedenler vardır.

 

Çocuklarda hiperaktivite belirtileri nelerdir?

 

Çocuklarda hiperaktivite belirtileri genelde şunlardır:

Hiperaktif çocuklar genelde gergin bir yapıda olurlar. İsteklerini sürekli ağlayarak ifade ederler. Gün içinde etrafı dağıtma özellikleri çok daha fazladır. En önemli özelliklerinden birisi çevredeki uyarıcılara aşırı derecede duyarlı olmalarıdır. Ayrıca dikkat eksikliği, dikkatinin çabuk dağılması, öğrenme güçlükleri, bir şeye konsantre olamama hiperaktivitenin belli özellikleri arasında sayılabilir. Hiperaktif çocukların akademik başarılarında da sorunlar görülebilmektedir

 

Çocuklarda hiperaktivitenin nedenleri nelerdir?

 

Bir çocuğun hiperaktif özellikler barındırması kendi seçimi değildir. O halde şunu belirtmek gerekir ki hiperaktivitenin belli nedenleri olabilmektedir. Bu konuda uzmanların belirttikleri nedenlerden birisi doğuştan gelen nedenler olabileceği yönündedir. Tiroid hormonlarıyla ilgili bir sorun çocukta hiperaktif özelliklerin gelişmesine yol açabilir. Ayrıca annenin gebelik sürecinde alkol, sigara gibi zararlı maddeler kullanmasının da çocukta hiperaktif özellikle oluşmasına yol açtığına dair elde bilimsel veriler mevcuttur.

 

Hiperaktivite oluşumunun başka nedenleri de olabilir. Mesela çocuğun hayatında önemli bir stres etkeninden dolayı hiperaktivite gelişmiş olabilir. Anne ve babadaki bazı psikolojik sorunlar çocukta hiperaktiviteye yol açabilir. Çocukla ebeveynleri arasındaki ilişki ve iletişim sorunu da böyle bir sorun doğurabilir.

 

Hiperaktif çocukları diğer çocuklardan ayıran diğer özellikler

 

Bazen ebeveynler ya da toplum her hareketli çocuğu hiperaktif olarak tanımlayabilmektedir. Esasında hareketlilik çocukların çoğunda vardır. Özellikle oyun oynarken. Fakat hiperaktif bir çocuğu diğerlerinden ayırmak için başka göstergelere de bakılabilir. Mesela hiperaktif bir çocuğun ebeveynlerin isteklerini yerine getirme konusunda pek beceri gösterdiği söylenemez. Bunları yerine getirirken sorun yaşar. Ebeveyninin söylediklerini pek dinlemez. Ayrıca dikkat eksikliğinden dolayı bir şeye uzun süre odaklanıp, ilgilenemez. Örneğin arkadaşlarıyla oyun oynarken oyundan çabuk sıkılıp başka şeylerle ilgilenebilir.

 

Ayrıca hiperahtif bir çocukta diğerlerine göre daha fazla ağlama davranışı görülür. Saldırgan özellikleri vardır. Çevresine zarar verebilir. Çok fazla konuşurlar. Başka insanların konuşmalarına da müdahale ederler. Diğer çocuklara göre oldukça gergindir. Bu tür özelliklerinden dolayı uyku problemleri de yaşıyor olabilirler. Daha az uyku uyuyordurlar. Uykusundan sık sık uyanabilirler. Davranışlarında dikkatsizdirler. Sık sık sakarlık yapabilir ve düşüncesiz davranışlar gösterebilirler. Oldukça inatçıdırlar ve bir şey üzerinde çok fazla ısrar ederler. Sıra bekleme konusunda sorun yaşarlar.

 

Hiperaktif çocuklar zamanı verimli kullanma konusunda diğer çocuklara göre daha başarısızdırlar. Diğer çocuklara göre oldukça dağınıktırlar. Düzenli yaşama konusunda istenilen davranışı pek gösteremezler. Genelde yemek konusunda da sorun yaşarlar. Özellikle iştahları pek iyi değildir. Aynı hataları sürekli tekrarlana eğilimi gösterirler. Hiperaktif çocuklar yaptıkları işlerdeki başarısızlıklarından dolayı özgüven sorunları da yaşarlar. Bu başarısızlıklar haliyle çocuğu olumsuz etkiler.

 

Hiperaktif bir çocuk kimi zaman hayatı anne ve babası için çekilmez hale getirebilirler. Fakat bunu çocuğun bilinçli olarak yapmadığını kabul edip çeşitli önlemlerle çocuğu daha uygun davranmaya sevk etmek mümkündür. Tabi çocuğa hiperaktiflik teşhisi ancak hekimin yapacağı kontrollerle konulabileceğini bilmek gerekir. Fakat ebeveynler de hiperaktiflik özellikler gösteren çocukları için bazı önlemleri de alabilirler.

 

Hiperaktif çocuk sahibi ebeveynlere öneriler

 

1. Yapılabilecek şeylerden bir tanesi çocuğun hareketliliğini çeşitli faydalı etkinliklere yönlendirmek olabilir. Bu şekilde çocuk bu faydalı etkinlikler yoluyla rahatlayabilir. Yap boz oyunları, hamur oyunları, müzik dinlemek, hikaye okumak, akşamları güzel bir banyo, masaj, resim yapma ve boyama gibi etkinlikler çocuğu rahatlatıp sakinleştirebilir.

 

2. Ebeveynlerin ev ortamını daha huzurlu ve yaşanılır hale getirmeleri gerekir. Sakin ve sessiz bir ortam oldukça faydalı olacaktır. Çocuğun yaşamını bir program dahilinde sürdürmesini sağlamak da yardımcı olacaktır. Yani uyku düzeni, yemek programı hep bir düzen halinde olursa çocuk için daha rahatlatıcı olacaktır.

 

3. Hiperaktif bir çocuğu mevcut durumundan dolayı hor görmek, kötü söz söylemek, azarlamak ve ceza vermek de hatalı bir davranış olur. Hiperaktif bir çocuk için elbette ki belli sınırlar çizilmelidir ve gerekli kontrolleri elden bırakmamak gerekir. Çünkü bu tür çocuklar için her zaman bir güvenlik riski bulunmaktadır.

 

4. Ebeveynler çocuklarıyla çeşitli etkinliklerle onların bir işi yapabilme ve dikkatini uzun süre tutabilmek yeteneklerini de geliştirmeye çalışmalıdırlar. Bu hemen olmayacaktır. Zaman içinde çocuk anne ve babasının yardımıyla bir olaya daha uzun süre odaklanabilme becerisini geliştirecektir.

 

5. Hiperaktif bir çocuk daha uzun süre dikkat gösterdiği zaman, bir işi daha iyi yapabildiği zaman, daha sessiz ve sakin durduğu zaman v.b. olumlu şeylerde övülmelidir ve cesaretlendirilmelidir. Bu çocuğu olumlu davranışı gösterme konusunda teşvik edecektir. Çocuğun cesaretini kıracak ve onu bir davranışı denemekten alıkoyacak sözlerden ve davranışlardan kaçınılmalıdır.

 

6. Özelikle uyku zamanlarını iyi planlamak ve uyku zamanı çocuğun uykuya olan motivasyonunu bozacak etkenlerden uzak durmak gerekir. Bu konuda dış uyarıcıları olabildiğince minimize etmekte fayda vardır. Aksi halde uyku sorunları devam edecektir. Bilinmelidir ki çocuğun büyüyüp gelişmesinde yeterli ve kaliteli uykunun da önemi vardır.

 

7. Akşamları çocuğun uykusunu kaçıracak beslenme şekilleri de terk edilmelidir. Çocukta uyarıcı etkisi yapan besinler özellikle akşam vakitlerinde tüketilmemelidir. Ayrıca yine uykusunu kaçıracak hareketli aktivitelerden uzak durulmalıdır. Ev içinde çocuk için gerekli güvenlik önlemleri de alınmalıdır.

 

8. Hiperaktif bir çocuğu kesinlikle arkadaşlarından ayırmamak gerekir. Mümkün olduğunca onlarla birlikte oyunlara ve aktivitelere katılmasına izin verilmelidir. Hiperaktif diye bir çocuğu diğer çocuklardan ayırmak ve ayrı oynamasını istemek büyük hata olur. Bu çocuğun psikolojisini de olumsuz etkiler.

 

9. Ebeveynlerin çocukla birlikte zaman geçirmeleri de önemlidir. Bu zamanı bilinçli ve faydalı kullanmak gerekir. Çocukla sürekli iletişim halinde olunmalı ve onunla sözel iletişim kurulmalıdır. Bu sözel iletişim çocuğun söylenenleri dinleme ve anlama becerisini geliştirecektir. Ayrıca mümkünse çocuğu bir anaokuluna göndermek onun başka çocuklarla oynama becerisini, dinleme becerisini, iletişim becerisini kazandıracaktır.

 

Şunu kesinlikle göz ardı etmemek gerekir ki hiperaktiflik çocuğun kendi seçtiği bir durum değildir. Çocuğun hiperaktiflik özelliğinden dolayı ebeveynler ve çevredeki diğer insanlar çocuğa karşı asla olumsuz bir yargı ve tutum geliştirmemelidirler. Aksine çocuğa karşı sevecen ve şefkatli olunmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 14.11.2011

8877

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim