Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA HERPANJİNA ( HERPANGİNA )

çocuklarda herpanjinaÇOCUKLARDA HERPANJİNA

 

Herpanjina nedir ve belirtileri nelerdir?

 

Herpanjina daha çok 1 – 4 yaşları arasındaki çocuklarda daha yaygın görülen bir hastalıktır. Özellikle yaz aylarında daha sık görülür. Herpanjina öncelikle çocukları vuran viral bir enfeksiyonel hastalıktır. Hastalığa yol açan etken virüs Coxsaki virüsüdür. Ağız bölgesinde yaygın olarak damak kısmında ve ağzın arka kısımlarında gri-beyaz papüller görülür. Enfeksiyon çocukta ateş, rahatsızlık hissi, asabiyet, boğazda şişkinlik, ağrılı yutma gibi belirtilere neden olur. Şiddetli vakalarda ağzın dış bölgesinde ciltte kabarcıklar görülür ve bu el ve ayaklara yayılabilir.

 

Herpanjina normalde ağızdan ağza tükürük yoluyla bulaşır. Virüs enfekte olmuş bir kişinin dışkısıyla temasla ile de bulaşabilir. Hastalığın belli bir kuluçka dönemi vardır. Virüs bulaştıktan sonra herpanjina belirtileri 6 güne kadar görünmeye başlar. Hastalığın iyileşmesi 2-3 haftayı bulabilir. Herpanjina hastalığı boğazda yaralara neden olabilir ve boğaz yarası çocuğun beslenmesini odlukça ağrılı ve sorunlu hale getirebilir. Bu nedenle herpanjina hastalığı olan çocuklara bu zaman zarfında katı besinler verilmemelidir. Bunların yerine sıvı besinler ve çok daha yumuşak besinler yedirilmelidir.

 

Herpanjina için önleme ve tedavi

 

Herpanjina hastalığının tedavisinde hekim semptomları iyileştirme üzerinde yoğunlaşır. Ayrıca sıvı alımını artırmak gerekir. Herpanjina hastalığını önlemeye yönelik olarak da genelde virüsle temas riskini azaltmak için yaz aylarında elleri sıklıkla yıkamak tavsiye edilir. Hijyen kurallarına uymak önemlidir. Enfekte olmuş kişiden çocuğu uzak tutmakta da fayda vardır.

Yayınlanma Tarihi : 05.05.2014

11890

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim