Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA HASTALIKLARA DOĞAL ÇÖZÜMLER

çocuklarda hastalıklara doğal çözümlerÇOCUKLARDA HASTALIKLARA DOĞAL ÇÖZÜMLER

 

Çocuklarda karın ağrısı, kolik, boğaz ağrısı gibi birçok hastalıkta tıbbi tedavilerin yanında doğal çözümler de uygulanmaktadır. Üstelik bu doğal çözümler uzun yıllardır uygulanmakta ve birçok hekimin de önerdiği çözümlerdir. Siz de çocuğunuzun aşağıdaki hastalıklarında bu doğal çözümleri uygulayabilirsiniz. Elbette ki daha ciddi durumlarda ve çocuğunuzun durumunun ciddi görünmesi durumunda ilk olarak hekimine göstermelisiniz.

 

Boğaz ağrısı için bal ve limon suyu

 

Limon tıkanıklığı kurutur ve bal ise yatıştırıcı bir etki yapar. Yapılan araştırmalara göre bir kaşık bal çocuklarda öksürüğe iyi gelmektedir. Bir yemek kaşığı kadar balı ve bir yemek kaşığı kadar limon suyunu karıştırın ve ateşin üzerinde biraz ısıtın. Ilık olmalıdır. Ilıklaştıktan sonra çocuğunuza 1 seferde verin. Bu konuda dikkat etmeniz gereken şey eğer çocuğunuz 1 yaşından küçükse bal yedirmeyin. Çünkü 1 yaşından küçük çocuklara bal yedirilmesi güvenli değildir. Bal 1 yaşından küçük çocuklarda botulizm denilen duruma yol açabilir.

 

Kolik için papatya çayı

 

Bebeklerde kolik sorununda kullanılan bitkisel çaylardan birisi papatya çayıdır. Papatya çayı bebeğin bağırsak kaslarını gevşeterek bebeği rahatlatır. Papatya çayını 4-5 dk kadar demleyin. Oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Bebeğinize papatya çayı çözümünü uygulamadan önce hekimine de danışarak onayını alın ve günlük ne kadar verebileceğinizi öğrenin.

 

Böcek ısırıkları için karbonat

 

Çocuklarda böcek ısırıklarında kullanılan doğal çözümlerden birisi karbonattır. Bir çay kaşığı kadar karbonatı yeterli miktara suyla karıştırarak hamur haline getirin ve böceğin ısırdığı yere bunu uygulayın. Bu şekilde kurumasını bekleyin. Bu uygulama ısırığın yol açtığı şişkinliğe ve kaşıntıya iyi gelir.

 

Burun kanaması için kırmızı biber

 

Kırmızı biber tüm dünyada tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır. Burun kanamsının da durmasına yardımcı olur. Çünkü kanı pıhtılaştırır. Çocuğunuzun başını dik tutun ve biraz burnunu sıkın. Bu arada ağzından nefes almasını söyleyin. Sonra burnunun içine kanamayı durdurmak için biraz kırmızı biberon koyun. Bu biraz yakıcı olabilir.

 

Araba tutması için taze zencefil çayı

 

Araba tutması yani arabada mide bulantısı ve kusma çocuklarda sık yaşanan bir durumdur. Çocuklarda araba tutmasına karşı zencefil çayı yatıştırıcı bir etki yapar. Mide kasılmalarını durdurur. Bulantı hissini hafifletir. Bu uygulama 2 ve üzeri yaştaki çocuklar için uygundur. Taze rendelenmiş 1 çay kaşığı kadar zencefili kaynar suyun içine koyun ve 4-5 dk kadar demlemeye bırakın. Ilıklaştıktan sonra çocuğunuza içirin. İyi bir tat vermesi için içine biraz da bal katabilirsiniz. Bunu arabaya binmeden yarım saat önce çocuğunuza içirirseniz mide bulantısını önleyici bir rol oynar.

 

Hafif cilt şişkinliği için salatalık

 

Çocuğunuzun cildindeki hafif şişkinliklerde salatalık çözümünü uygulayabilirsiniz. Salatalıklar genelde göz çevresindeki şişkinlikleri hafifletmek için kullanılmaktadır. Çocuğunuzun cildindeki hafif şişkinlikleri hafifletmek için üzerine bir dilim salatalık koyun. Salatalık şişkinliği hafifletir, o bölgedeki yanmayı sakinleştirir. Serinletici bir etki yapar.

Yayınlanma Tarihi : 28.09.2015

2273

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim