Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA GRİP BELİRTİLERİ

çocuklarda grip belirtileriÇOCUKLARDA GRİP BELİRTİLERİ

 

Küçük bir çocuğun grip olup olmadığını anlamak zor olabilir. Çocuklarda grip belirtileri genelde soğuk algınlığına benzer. Grip bir virüs olduğu için antibiyotikler bu konuda işe yaramazlar. Grip genelde 0 – 14 gün içinde kendi kendine geçer. Fakat çocuktaki grip belirtilerini hafifletmek için hekimin önereceği ilaçlar kullanılabilir. Grip olan çocukta eğer sıvı eksikliği belirtileri ortaya çıkarsa mutlaka hekime göstermek gerekir. Çünkü sıvı eksikliği çocuklarda ciddi bir soruna yol açabilir. Çocuklarda grip belirtileri genelde şunlardır:

 

Ateş

 

Ateş çocuklardaki grip belirtilerinden en yaygın olanlardan birisidir. Grip olan çocukta genelde ateş görülür ve bu ateş durumu 38,3 derece veya daha yüksekse yükse ateş durumundan bahsedilir. Ateş çocuklarda sıvı eksikliğine neden olabilir. Bu nedenle grip olan çocuğa bol sıvı vermek gerekir. Çocuğun ateşini düşürmek için hekimin önereceği ilaçlar verilir. Ilık bir duş da çocuğu serin tutmaya yardımcı olur. Çocuklara verilecek ilaçları mutlaka hekim tavsiyesiyle ve hekimin önerdiği şekilde vermek gerekir. Eğer çocuğun ateşi eğer 40 derecenin üzerindeyse mutlaka hekime danışmalı veya göstermelidir.

 

Vücut ağrısı

 

Çocuklarda bir diğer grip belirtisi vücut ağrısıdır. Eğer çocuk biraz daha büyükse vücudundaki ağrıyı söyleyebilir. Çocuktaki ağır belirtileri için bitkinlik durumunu iyi gözlemek gerekir. Bitkin hisseden çocuk oyun oynamayı istemez ve çoğu durumda dikkatsizdir. Boğaz ağrısı da çocuktaki grip belirtilerinden birisidir. Bu durumdaki bir çocuk yemek yemeyi istemez. Çocuğun bezelerinde şişme vardır.

 

Tıkanıklık

 

Tıkanıklık çocuklardaki bir diğer grip belirtisidir. Genelde çocuğun ateşi yükseldikten sonra olur. Fakat ilk tıkanıklık görülürse soğuk algınlığı olması daha olasıdır. Tıkanıklık baş ve göğüs kısmında olabilir. Tıkanıklıkla birlikte öksürük görülmesi daha olasıdır. Öksürük genelde çocuğun ateşi düştükten sonra son bulur.

 

Mide sorunları

 

Grip olan çocuklarda mide sorunları da görülebilir. Baş dönmesi, mide ağrısı ve karın ağrısı görülebilir. Kusma ve ishal oluşabilir. Buradaki asıl sorun çocukta sıvı eksikliği belirtilerine yol açıp açmamasıdır. Çocuğun sıvı ihtiyacını karşılamak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 19.03.2014

3051

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim