Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA GÖRME SORUNLARI

çocuklarda görme sorunlarıÇocuklarda görülebilecek sorunlardan biri de görmesiyle ilgili sorunlardır. Esasında çocuktaki görme sorunlarını tespit etmede anne ve babaya büyük iş düşer. Çünkü çocuklar henüz küçük yaşlarda kendilerinde bir görme sorunu olduğunu ayırt edemeyebilirler. Daha doğrusu görme sorununun ne olduğunu, kendilerinde böyle bir sorun olup olmadığını, normal görmenin nasıl bir şey olduğunu bilemeyebilirler. İşte bu noktada anne ve babanın bilinçli ve dikkatli olmasında fayda vardır. Çocuğu bazı yönlerden iyi takip etmek gerekecektir.

1. Mesela bazı çocukların ışığa karşı hassasiyeti çok fazladır. Işık açıldığı zaman gözleri normalden daha fazla tepki verir ve gözleri kamaşarak gözlerini bir an için kapatma ihtiyacı hissederler. Ya da gözlerini kısarlar. Bu bir görme sorununa işaret edebilir.

2. Bazı çocuklarda gözlerde şişme, kızarma ve çapaklanma görülebilir. Özellikle bu tür çocukların gözleri sabah kalktıklarında bir hayli çapaklı görünür.

3. Çocuklarda görülebilen diğer bir görme sorunu gözlerde yaşarmadır. Bu tür çocukların gözleri sık sık yaşarır.

4. Bazı çocuklar normalde bakarken bile gözlerini kısmaya çalışırlar. Herhangi bir şey okumasa bile veya ışıklı bir ortamda olmasa bile gözlerini kısma eğilimindedirler.

5. Görme sorunu olan çocuklar özellikle görme duyusunu kullanabileceği şeyleri yapmaktan geri durur. Mesela bu tür çocuklar annesi veya babası resimli bir kitap okumak istediği zaman çocuk buna karşı isteksiz davranabilir. Ya da ilgisi çabuk dağılabilir.

6. Bir takım görme aktivitesi gerektiren şeylerden sonra çocukta baş ağrısı görülebilir. Çünkü ondaki görme sorunu çocuğu zorlamaktadır. Kimi çocuklarda çift görme sorunu da olabilir.

7. Normalde gözler bir biriyle uyum içinde hareket ederler. Eğer bir çocuğun göz hareketlerinde bir uyumsuzluk varsa bu bir görme sorununa işarettir.

8. Kimi çocukların gözleri sürekli kaşınır veya başka bir şey olur. Bu durumda gözlerini sürekli kaşıma ve ovma eğilimindedirler.

9. Görme sorunu yaşayan çocukların bir bölümü başlarını sürekli bir yöne doğru eğerek bakmaya çalışırlar.

10. Bir şeye bakarken tek gözle bakıp, diğer gözü kısma da bir görme sorunu olduğunu gösterebilir.

11. Çocuğun gözlerinin oldukça hareketli olması ve patlak göz durumu gibi sorunlar da olabilir.

12. Bazı çocuklar normalden daha fazla kaza yaparlar. Sürekli bir şeylere çarpıp düşer veya bir şeyleri düşürürler. Bunlar da çocukta bir görme sorunu olduğunu gösterebilir.

13. Görme duyusunu etkin kullanması gerektiği zaman o nesneye doğru normalden fazla yaklaşma veya eğilme. Bu da çocukta bir görme sorunu olduğunu gösterebilir. Mesela kitaplara bakarken veya televizyon seyrederken oldukça yaklaşma eğilimi gösterirler.

Yukarıda çocuklarda görülebilecek görme sorunları ve kimi belirtileri sıralandı. Özellikle anne ve babalar çocuklarını çok iyi takip etmelidirler. Hareketlerini iyi tahlil etmeli ve görme sorunu olduğunu düşündükleri durumlarda mutlaka bir hekime çocuğu göstermelidirler. Çünkü küçük yaşlarda giderilemeyen bazı göz sorunları ileriki yaşlarda daha zor giderilebilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 04.07.2011

6307

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim