Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA EL AYAK AĞIZ HASTALIĞI - AĞRIYI HAFİFLETMEK

çocuklarda el ayak ağız hastalığıÇOCUKLARDA EL AYAK AĞIZ HASTALIĞI - AĞRIYI HAFİFLETMEK

 

El, ayak ve ağız hastalığı çocuklarda yaygın bir bulaşıcı hastalıktır. Genelde ağızda yaralar, eller ve ayaklarda döküntü şeklinde görülür. Ayrıca ateş, boğaz yarası ve bebek ve küçük çocuklarda sinirlilik görülür. El ayak ve ağız hastalığı için bir tedavi yoktur. Hastalık 7 – 10 gün içinde geçer. Fakat çocuğun yaşadığı ağrıyı, sıkıntıyı hafifletmek için bazı şeyler yapılabilmektedir.

 

1. Çocuğunuzun ağzındaki yaraların neden olduğu ağrıyı hafifletmek için hekimin önereceği bir oral anestezik verin. Bu daha çok bir ağız gargarası şeklindedir. Eğer bu işe yaramazsa çocuklar için kullanılan ağrı kesicileri deneyin. Fakat çocuğunuza aspirin vermeyin.

 

2. Çocuğunuza soğuk yumuşak şeyler yedirin. Bu yiyecekleri çocuğunuz daha kolay yer. Ayrıca bunlar çocuğunuzun ağzında daha bir rahatlama hissi yaratır.

 

3. Çocuğunuza su ve süt gibi soğuk şeyler içirin. Fakat asitli içeceklerden uzak durun. Asitli içecekler ağız içindeki yaraları tahriş eder. Ağrıyı ve acıyı artırır.

 

4. Yemeklerden sonra çocuğunuzun ağzını soğuk suyla çalkalatın. Eğer çocuğunuz yutmadan ağzını çalkalayabilecek gelişim düzeyindeyse veya uygun bir yaştaysa tuzlu su verin. Bunu her gün birkaç defa uygulayın. Tuzlu su ağızdaki ve boğazdaki yaraları ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. 1 fincan ılık suya yarım çay kaşığı kadar tuz ekleyerek tuzlu suyu hazırlayabilirsiniz.

5. Eş ayak ve ağız hastalığı olan çocuğunuzda eğer sıvı yetersizliği belirtileri görülürse, ateşi 3 günde geçmediyse veya belirtiler daha da kötüleşirse hekimiyle bağlantı kurun.

Yayınlanma Tarihi : 29.08.2014

11690

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim