Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA DOWN SENDROMU

çocuklarda down sendromu

ÇOCUKLARDA DOWN SENDROMU

 

Down sendromunun diğer adı mongolizmdir. Özellikle geç yaşta anne olan ( 35 yaş ve üzeri ) kişilerin çocuklarında down sendromu riski daha fazladır. Down sendromu olan çocukların büyük çoğunluğunda zeka problemleri görülür. Fakat bu çocukların çoğunda ileri derecede zeka geriliği olmaz. Genelde ileri derecede zeka geriliği durumu %10-15 civarlarındadır.

 

Down sendromu çocukların genel özellikleri

 

Down sendromlu çocukların genel özellikleri şu şekildedir. Belli bir yaşa geldiklerinde, özellikle 40 yaşlarından itibaren, Alzheimer hastalığı görülür. Bu çocuklarda gelişim sorunları da vardır. Diğer çocuklara göre daha az gelişirler. Diğer taraftan bazı duyusal rahatsızlıkları da olabilir. Görme ve işitme gibi… Daha çabuk hastalanabilirler. Bağışıklı sistemleri zayıftır. Kanser vakaları daha çok görülebilir. Daha çabuk yaşlanma belirtileri gösterirler. Fiziksel görünüm olarak da gözler daha yuvarlaktır. Boyunları kısadır. Kafa arkası daha düzdür. Kulakları normalden küçüktür. Eler kısa ve geniş, burunları da içe basıktır.

 

Down sendromu aynı zamanda fiziksel sonuçları olan bir hastalıktır. Fakat yapılan araştırmalara göre ve eldeki bulgulara göre down sendromunun erken dönemde teşhisi çocuklardaki zeka geriliği sorununu ( Çocukların sadece bazılarında ) ortadan kaldırabilmektedir. Down sendromu her 1300 çocuktan birinde görülebilmektedir. Down sendromunun nedenleri arasında gösterilen genetik faktör de şöyle açıklanmaktadır. Anne ve babadan gelen kromozomların sayısı normalde 46 yerine 47 olursa down sendromuna yol açmaktadır. Bu fazladan kromozoma tıp dilinde 21. kromozom yani trizomi 21 denir.

 

Down sendromlu çocukların tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Dolayısıyla ebeveynler bebekleri doğduğu andan itibaren çocuklarının sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmalıdırlar. Erken teşhisle saptanan rahatsızlığın çözümünde tabi tıbbi ve psikiyatrik tedavi önemli olmakla birlikte bu çocukların eğitim konusu da çok önemlidir. Durumlarına uygun etkili bir özel eğitim şartlarıyla daha normal hale gelebilmektedirler.

 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Down Sendromlu Çocukların Özellikleri

Down Sendromunun Etkileri

Yayınlanma Tarihi : 14.06.2011

6979

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim