Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA DİŞ SARARMASI

Çocuklarda diş sararmasıÇOCUKLARDA DİŞ SARARMASI

 

Çocukların dişleri neden sararır?

 

Çocuklarda diş sararması yaygın bir sorundur ve bunun birçok nedeni olabilir. Çocukların da dişleri yetişkinlerinki kadar çabuk sararabilir. Çocuklardaki diş sararmasının en temel nedenlerinden birisi yiyip içtikleri şeylerdir. Dişlerle ilgili çeşitli travmalar, florozis, diş sorunları, diş bakımına önem vermemek sararmalara ve paslanmalara yol açabilir.

 

Florozis: Çocuk gelişim çağları boyunca çok fazla fluorid yuttuğu zaman bu durum gelişebilir. Çok fazla fluorid yutulduğunda bu zaman içinde diş minelerine zarar verir ve dişlerde sararmalar ve paslanmalar başlar.

 

Diş travmaları: Çocukların geçirdikleri diş travmaları sararmalara neden olabilir. bu travmalar dişin kendisine veya içerden sinirlere zarar verebilir. Bu durumda diş hekimin kontrolü ve tedavisi gerekir.

 

Tüketilen besinler ve içecekler: Bazı besinlerin dişlerde sararma veya paslanma yapma özelliği vardır. Küçük çocukların dişleri özellikle bunlara yatkındır. Kola, meyveli içecekler, gazoz gibi içecekler çocukların dişlerinde renk bozulmalarına ve sararmalarına neden olabilir. Tüketilen yemeklerin ve içeceklerin çocuklarda diş sararmalarına yol açma riskini düşürmek için bunları tükettikten sonra çocuk ağzını iyice çalkalamalıdır. Sabahları kahvaltı sonrası ve gece yatmadan önce dişler mutlaka fırçalanmalıdır.

 

Çocuğunuzun dişlerini nasıl beyazlatabilirsiniz?

 

1. Çocuğunuzu bu konuda öncelikle diş hekimine göstermeniz gerekir. Uzmanlar normalde çocukların 1 yaşından itibaren diş hekime götürülmelerini tavsiye etmektedir. Diş hekimi çocuktaki bu diş sararmaları için çözümler sunacaktır.

 

2. Çocuğunuzun diş bakımına özen göstermelisiniz. Küçük yaşlardan itibaren çocuğunuzu diş fırçalamaya ve ağız ve diş bakımı kurallarını uygulamaya alıştırın. Günde 2 defa dişlerini fırçalamasını sağlayın. Çocuklar için üretilmiş bir diş fırçası kullanın. Diş macununu bezelye büyüklüğü kadar diş fırçasına sıkarak kullanın. Ayrıca zaman içinde çocuğunuza diş ipini nasıl kullanması gerektiğini de öğretin.

 

3. Diş beyazlatma bantları. Diş beyazlatma bantlarını kullanmadan önce ve nasıl kullanılacağı hususunda öncelikle diş hekimine danışın. Ayrıca çocukların diş beyazlatmalarında kullanılabilecek diğer otc ürünler konusunda da öncelikle hekime danışmalısınız. Çünkü bazı uzmanlar bunların çocuklarda kullanılmamasını tavsiye etmektedir. Bu ürünlerde bulunan peroksit miktarı faydadan çok zarar getirebilmektedir. Diş mineleri bunda zarar görebilir.

 

Çocuklar için iyi bir ağız ve diş sağlığı önerileri

 

1. Çocuklardaki diş sararmaları için yapılabilecek en iyi şey bunu önlemeye çalışmaktır. İyi bir ağız ve diş sağlığı uygulaması bu konuda mutlaka gereklidir. Çocuğun dişlerini fırçalaması ve diş ipi kullanması alışkanlık haline getirilmelidir. Bunun günde 2 defa kullanması sağlanmalıdır. Şekerli ve çok renkli besinleri tükettikten sonra ağzını mutlaka bol suyla çalkalamalıdır. Soya sosu ve çayın çocuğun dişlerini çabuk sarartabileceği unutulmamalıdır. Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmalı ve diş fırçasıyla dilini de hafifçe fırçalaması sağlanmalıdır.

 

2. Eğer küçük bir çocuksa ve biberon kullanıyorsa çocuk dolu biberonla uyumaya bırakılmamalıdır.

 

3. Çocuğun etrafında sigara içilmemelidir. Bu çocukta diş sararması sorununu tetikleyebilir.

 

4. Eğer emzik emiyorsa emziğine şekerli herhangi bir şey sürülmemelidir.

 

5. Fluorid miktarına dikkat edilmelidir. Çocukların kullandığı diş macunu fluorid içermelidir. Fakat kullanılan miktara dikkat edilmelidir. Çok fazla fluorid ve çocuğun sık sık fluorid yutması dişlerinde sararmayı tetikler. Kullanılan diş macunu miktarı bezelye tanesi büyüklüğünde olmalıdır. Yani çok fazla diş macunu kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 10.09.2015

9843

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim