Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA DİŞ ÇÜRÜKLERİNİ ÖNLEYEN BESİNLER

Çocuklarda diş çürüklerini önleyen besinlerÇOCUKLARDA DİŞ ÇÜRÜKLERİNİ ÖNLEYEN BESİNLER

 

Çocuklar şekerli şeylere bayılırlar. Fakat bu tür şeker, pasta gibi yiyecekler çocuklarda diş çürüklerine yol açabilecek yüksek potansiyeldedir. Bunların tam tersi çocuklarda diş çürüklerini önlemeye yardımcı olan besinler de bulunmaktadır. Bu besinler hangileri mi? İşte yanıtları:

 

Kalsiyum içeren besinler

 

Kalsiyum çocuklarda diş çürüklerini önlemeye yardımcı olan en temel mineraldir. Dolayısıyla kalsiyum içeren besinler çocuklarda diş çürüklerini önlemede önemli rol oynarlar. Bu bağlamda süt ve süt ürünleri çocuklar için önemli kalsiyum kaynağı besinlerdir. Süt, yoğurt, peynir… Kaymağı alınmış süt, az yağlı yoğurt çocuklar için iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıca brokoli, Çin lahanası ve badem de iyi bir kalsiyum kaynağı olarak çocukların dişlerini çürüklerden korumaya yardımcı olabilecek besinlerdendir.

 

Lifli besinler

 

Yüksek lifli besinler çocuklarda diş çürüklerine karşı bir tür mineral savunması etkisi gösterir. İncir, kuru üzüm gibi kurtulmuş meyveler yükse lif özelliğiyle bu konuda iyi bir iş görür. Muz, elma ve portakal gibi meyveler de lif kaynağı olarak oldukça faydalıdır. Fasulyegiller ve  Brüksel lahanası da tüketilebilir.

 

Tam tahıllı besinler

 

Tam tahıllı besinler b vitaminleri içerirler ve aynı zamanda demir kaynağıdırlar. B vitaminleri ve demir minerali diş etlerinin sağlıklı olması için gereklidir. Bu nedenle tam tahıllı besinleri çocukların tüketmeleri gerekir. tam tahıllı besinler ayrıca kemikler ve dişler için önemli olan magnezyum minerali de içerirler. Aynı zamanda lif kaynağıdırlar. Tam tahıllı gevrekler, makarna ve esmer pirinç gibi besinler çocukların diş sağlığına faydalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 27.10.2015

3316

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim