Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA DİŞ ÇÜRÜKLERİNE KARŞI TAVSİYELER

Çocuklarda diş çürüklerini önlemekÇOCUKLARDA DİŞ ÇÜRÜKLERİNE KARŞI TAVSİYELER

 

Çocuklarda diş çürüklerini önlemek aslında bebeklik döneminden itibaren ele alınması gereken bir konudur. Siz de bebeğinizin ilk dileri çıkmaya başladığı zaman diş temizliği gibi diş çürüklerini önlemeye yönelik çalışmalara başlayabilirsiniz. Çocuğunuzda diş çürüklerini önlemek için aşağıdaki şeyleri yapabilirsiniz.

 

1. İlk olarak bebeğiniz daha doğmadan önce hamilelik döneminizde kendi ağız ve diş salığınıza dikkat edin. Gebelikte ağız bakımı için bir dil hekimine mutlaka görünmenizde fayda vardır.

 

2. Bebeğiniz doğduktan sonra ister emzirin isterseniz de biberonla besleyin, bebeğinize iyi bir diş bakımı sağlamanız önemlidir. Bunun için doğumdan 12 aylık olana kadar bebeğinizin ağız içini ve dışını temiz tutmaya çalışın. Temiz nemli bir bezle diş etlerini temizleyebilirsiniz. İlk dişi çıkmaya başladığı zaman yumuşak bir diş fırçasıyla nazikçe dişini fırçalayın. Dişini fırçalarken diş fırçasına çok az ( pirinç tanesi kadar ) florürlü diş macunu sürün.

 

12-36 aylık arasında ise çocuğunuzun dişlerini günde 2 defa fırçalayın veya fırçalayın. Her fırçalamayı 2 dk. süreyle yapın. Diş fırçasına 3 yaşında olana kadar pirinç tanesi büyüklüğünde diş macunu sürün. Çocuğunuzun dişlerini sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce fırçalayın.

 

3. Çocuğunuzu asla yatağında bir besinle veya biberonla uyumaya bırakmayın. Bu çocuğunuzun dişlerinin şekere maruz kalmasına veya ayrıca da kulak enfeksiyonu ve boğulma riskinin artmasına yol açar.

 

4. Biberonu veya benzeri bir leyi emzik olarak kullanmayın. Eğer çocuğunuzun öğün aralarında biberon istiyorsa içine sadece su koyun.

 

5. Çocuğunuza 12-15 aylıktan sonra mümkün olduğunca düzenli olarak bardaktan veya fincandan içmesini sağlayın. Bu şekilde çocuğun dişlerinde daha az sıvı birikir. Çocuk hiçbir şekilde ağzında bir şey içerek veya yiyerek uyumaya bırakılmamalıdır.

 

6. Çocuğunuzun yediği şekerli ve yapışkanlı besinleri olabildiğince sınırlayın. Şeker, şekerli sakız, kurabiye gibi şeyleri sınırlayın. Çocukların bu tür şeylerden çok sık atıştırması diş çürüklerine yol açabilir. Çocuğunuza atıştırmalık olarak yediği kurabiye veya diğer her türlü besinden sonra ağzını ve dişlerini suyla iyice çalkalamasını öğretin.

 

7. Meyve sularını sadece yemeklerde vermeye çalışın. 6 aylıktan daha küçük bebeklere meyve suyu verilmesi tavsiye edilmemektedir. 6-12 aylık arasındaki bebeklere meyve suyu verilebilir. Fakat bu da günlük 120 ml ile sınırlanmalıdır. Meyve suyu suyla sulandırılarak verilmelidir. 1-6 yaş arasındaki çocuklarda ise meyve suyu günlük olarak 120-1802 ml kadar verilebilir.

 

8. Çocuğunuzun diş kontrollerini düzenli olarak yaptırın. 1 yaşından önce çocuğunuzu diş hekimine gösterin. Bu konuda bir çocuk diş hekimi ile çalışabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 19.10.2015

3271

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim