Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ

çocuklarda dikkat eksiliği

ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ

Çocuklarda görülebilecek sorunlardan biri de dikkat eksikliği sorunudur. Dikkat eksikliği sorunu esasen bebeklik veya erken çocukluk döneminde pek tespit edilemez. Çocuk okul çağına geldiğinde genelde tanısı konulabilmektedir. Dikkat eksikliği sorunu çocuk ortalama 6 yaşlarındayken belli olmaya başlar. Fakat bu problemin kökenini daha erken yaşlarda aramak gerekir. Yani bebeklik ve erken çocukluk döneminde oluşur.

Çocuklarda dikkat eksikliği belirtileri

Bir çocuğa dikkat eksikliği tanısı koymak için bu sorunun ortalama olarak 6 ay boyunca sürekli bir şekilde görülmesi gerekir. Çocukların hemen hemen %5’ inde dikkat eksikliği problemi görülebilmektedir. Dikkat eksikliği görülen çocuklarda genelde; sakarlık, uyumsuzluk, dağınık olma, düzensiz yaşama, uyku sorunları, beslenme sorunları, insanlarla etkileşimde sorunlar, aynı hataları tekrar etme, bir işe odaklanamama gibi belirtiler görülebilir.

Dikkat eksikliği yaşayan çocuklardaki belirtileri her yaptığı eylemde görebilirsiniz. Mesela bu çocukların yerinde duramaz bir halleri olabilir. Sürekli bir hareketlilik içinde olabilirler. Ayağı dursa kolu hareket eder, ağzı sussa elleri hareket eder. Bir takım işleri yaparken zorlanabilirler. Beceriksizlikler gösterebilirler. Bir işi tamamlamada sorun yaşayabilirler. Kendi görevlerini sürekli eksik yapma durumu görülebilmektedir. İşleri yaparken çok dikkatsiz olurlar ve sonucunda da sakarlıklar görülebilir.

Dikkat eksikliği çocuğu nasıl etkiler?

1. Dikkat eksikliği sorunu yaşayan çocukların aslında bütün hayatı bundan etkilenebilmektedir.
Erken dönemlerde arkadaşlarıyla uyumsuzluklar, geçimsizlikler gösterebilmektedirler. Oynanan oyunlardan çabuk sıkılabilmektedir. Bir şeye odaklanma sorunları yaşayabilmektedirler. Tabi bu gibi şeyler çocuğun anne ve babası ve hatta çevresiyle olan etkileşimini, iletişimini de olumsuz etkileyebilmektedir.

2. Daha sonraki evrelerde okul çağına gelen çocuğun okul başarısı düşük kalabilmektedir. Bir takım öğrenme sorunları yaşayabilmektedir. Burada şunu da belirtmek gerekir. Dikkat eksikliğini bir zeka problemi olarak algılamamak gerekir. Toplum içinde mesela zor öğrenen, okul başarısı düşük çocuklar için zekası düşük diye bazı etiketlemeler yapılabilmektedir. Halbuki bu çocuklar bir dikkat eksikliği problemi yaşayabilmektedirler ( zeka problemini ayrı tutarsak ). Biz tarihten de biliyoruz ki, bir çok ünlü bilim adamının okul başarıları düşük olmuştur. Hatta bunlar öğretmenleri tarafından zeki olmamakla ve aptallıkla suçlanmışlardır.

3. Dikkat eksikli çocuğun sosyal yaşamını da etkilemektedir. Bu tür çocuklar çok fazla insanlarla kaynaşamamakta, çeşitli tedirginlikler yaşamaktadır. Büyüdüğü zaman ailesiyle ve arkadaşlarıyla sorunlar görülebilmektedir. Bu tür çocuklarda ayrıca yaşamının ileriki safhalarında, kendine güvenememe, başarısız olma duygusu, kaygı sorunları, genel bir memnuniyetsizlik hali gibi belirtiler de ortaya çıkabilmektedir. Hatta daha ileriki safhalarında depresyon belirtileri dahi görülebilmektedir.

Dikkat eksikliği nedeni

Dikkat eksikliğinin nedenleri aslında birçok insanın bildiğinin aksine tıbbi kökenlidir. Yani bu sorunun teşhis ve tedavisi için ağırlıklı olarak psikiyatrik bir tedavi gerektirmektedir. Bu sorunun hafif seyrettiği çocuklarda günlük hayatı çok fazla etkilemez. Fakat bazı çocuklar bu sorunu daha ağır yaşayabilir.

Dikkat eksikliği sorununun temelinde çocuğun ailesinden veya yakın çevresinden kaynaklanan nedenler yoktur. Bunun temelinde tıbbi nedenler aramak gerekir. Fakat şunu da biliyoruz ki aile içi ve sosyal çevreyle iletişimin iyi olduğu, aile içinde iyi bir ortam yaratılan çocuklar dikkat eksikliği problemini daha az düzeyde yaşayabilmekte ve hatta bu durumdan kurtulabilmektedir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite ilişkisi

Dikkat eksikliği problemini aşırı hareketlilik ( hiperaktivite ) probleminden de ayırmak gerekir. Dikkat eksikliği yaşayan çocuklarda hiperaktivite sorunu görülebilir de görülmeyebilir de. Çok sakin mizaçlı bir çocukta bile dikkat eksikliği sorunu görülebilir.

Dikkat eksikliği tedavisi ve önlemler

Dikkat eksikliği tedavisi için olabildiğince erken davranmak gerekir. Tedavideki gecikmeler tedaviyi zorlaştırabilmektedir. Erken dönemlerdeN itibaren çocuk çok iyi takip edilmeli ve iyi gözlenmelidir. Tabi bu konuda en önemli görevler anne-baba ve okul işbirliğine düşmektedir. Anne ve babalar bu konuda çok uyanık olmalıdırlar. Böyle bir durum varsa derhal önlem alınmalı ve çocuğa gerekli profesyonel yardım sağlanmalıdır.

Diğer yandan özellikle anne ve babalar çeşitli önlemler alarak bu durumu kontrol altına alabilirler. Bir kere bu çocuklar aşırı hareketli olabileceği için ev içinde gerekli güvenlik önlemlerinin alınması yerinde olacaktır. Herhangi bir kazayı önleyecek diğer önlemler de düşünülmelidir. Çocuğa mümkün olduğunca küçük yaşlardan itibaren düzenli olması aşılanmalı ve bu yönde davranması için teşvik edilmelidir. Bazı şeyleri kendi kendine yapmasını cesaretlendirmeli ve başarılı davranışları övülmelidir.  Ayrıca çocuğu sakinleştirici ve kendisini psikolojik olarak rahat hissedebileceği bazı şeyler de yapılmalıdır. Onunla birlikte ruhunu okşayacak dinlendirici bir müzik veya şarkı, kendisi rahat hissedebileceği bir uğraş bulunabilir.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

14609

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim