Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BELİRTİLERİ

çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliği belirtileriÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BELİRTİLERİ

 

Küçük çocuklara yapıları itibariyle oldukça enerjik ve hareketlidirler. Fakat dikkat süreleri kısa ve öz kontrolleri zayıftır. Bu durum çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliğinin teşhisini biraz zorlaştırır. Çünkü benzer özelikler söz konusudur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite genelde genetik bir durumdur. Yani çocuğun diğer aile üyelerinde de böyel bir sorun vardır. Dikkat eksiliği ve hiperaktivite belirtileri genelde şunlardır:

 

1. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu olan bir çocuk çok hoşlanarak yaptığı bir şeyde veya oyunda daha kısa süreli bir dikkat gösterebilir ve bir görevi tamamlamakta zorlanır. Çocuk daha bir şeyi tamamlamadan bir aktiviteden diğerine atlar.

 

2. Hiperaktivite dikkat eksiliği ve hiperaktivite sorununun en temel belirtisidir. Çocuk oldukça hiperaktiftir. Bu çocuklar sürekli hoplayıp zıplar. Kıpır kıpırdır.Uzun bir süre bir pozisyonda ve yerde duramaz. Sürekli hareket halindedir. Bu çocukları evde bir yerlere tırmanırken, amansızca koşup oynarken görmek mümkündür.

 

3. Hiperaktivite ve dikkat eksiliği olan çocukların genelde öz kontrolü zayıftır ve sık sık düşüncesizce hareket ederler. Diğer çocuklarla oyunları zor geçer. Duygularını kontrol etmekte zorlanırlar. Aşırı duygusal ve karamsar olabilirler. Öfke nöbetleri bu çocuklarda daha yaygın görülür.

 

4. Hiperaktivite ve dikkat eksikliği olan çocukların çok daha yaratıcı ve hayal güçleri gelişmiş olabilir. Zorlu soruları çözme konusunda birkaç çözüm yoluna sahip olurlar. Diğer çocuklara göre ilgi alanları daha çeşitli olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 17.12.2014

2610

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim