Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA DEPRESYON BELİRTİLERİ

çocuklarda depresyon belirtileri

ÇOCUKLARDA DEPRESYON BELİRTİLERİ

Yetişkinlerin depresyona girebileceği gibi çocuklar da depresyona girebilirler. Bu depresyon belirtileri çeşitli olabilirler. Sürekli mutsuzluk, ağlamalar, üzüntü, sinirlilik, saldırganlık, isteksizlik v.b. belirtiler olabilir. Tabi bu belirtiler her çocukta aynı olmayabilir.

Diğer yandan bu ve buna benzer belirtiler her çocukta görülebilir. Önemli olan bu belirtilerin süreklilik kazanmamasıdır. Süreklilik kazandığı durumda depresyondan şüphelenilebilir.

Çocukların da depresyona girebileceği fikri biz yetişkinlere garip gelebilir. Fakat onlar da biraz büyüyüp, dünyayı, çevreyi algıladıkça, kendisini tanıdıkça, isteklerinin farkına vardıkça depresyon olayını yaşayabilecekler demektir.

Peki çocuklardaki bu depresyon belirtileri neler olabilir?

Öncelikle sürekli engellenen bir çocuk depresyona girebilir. İstekleri karşılanmayan, istekleri ertelenen ve yerine getirilmeyen çocuklar çeşitli olumsuz duygulara kapılabilirler. Ve bu olumsuz duygular çocukları depresyona sürükleyebilir.

Aile içinde veya çevrede sürekli hor görülen, aşağılanan, şiddet gören, çocuklar depresyon riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Aile içindeki huzursuzluklar, anne-baba kavgaları, ekonomik sıkıntılar da çocukları depresyona sürükleyebilir. Çünkü böyle çocukların çeşitli yönlerden gelişimleri zayıf kalır. Duygusal yetersizlikler yaşarlar. Psikolojik olarak yıpranırlar. Kendilerini değersiz görme eğilimleri olabilir. Diğer yandan sosyal gelişimleri de yeterli düzeyde olamaz. Dolayısıyla tüm bunlar üst üste bindiği zaman çocukları depresyona sürükleyen etkenler olabilirler.

Depresyondaki çocuklarda sürekli mutsuzluk, iştahsızlık, çekingenlik, değersiz hissetme, iştahsızlıktan dolayı zayıflama, uyku problemleri ( uykuda ağlama, kabuslar görme, titreme, sıçrama, sürekli uyanma v.b. ), bazı çocuklarda altına işeme gibi durumlar görülebilir.

Ayrıca kimi çocuklarda geçimsizlik, asabiyet, kavgacılık, mızıkçılık, uyumsuzluk, şiddete eğilim gibi durumlar da görülebilmektedir. Bu gibi çocuklar okul çağına geldikleri zaman da sorunlu olurlar. Okul başarıları daha düşük olur. Okulda yine uyumsuzluklar gösterebilir. Sorunlar çıkarabilir.

Çocuklarda bu tür belirtiler olduğu zaman ailelerin çok dikkatli ve uyanık olmaları gerekir. Bu gibi durumlarda profesyonel bir hizmet almaktan çekinmemelidirler. Çocuğun depresyon tedavi sürecine ailesi de özellikle anne ve babası da katılmalıdır. Çünkü bu depresyonların sebebi anne ve baba etkisinden de kaynaklanabilir.

Küçük Çocuklar Da Depresyona Girer Mi?

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

9454

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim