Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA CROHN HASTALIĞI

çocuklarda crohn hastalığıÇOCUKLARDA CROHN HASTALIĞI


Crohn hastalığı sindirim yollarında oluşan iltihabi bir hastalıktır. Sindirim sisteminde iltihap oluşarak sindirim sisteminin normal işleyişini bozabilmektedir. Kronik veya uzun süren bir hastalıktır.

 

Crohn hastalığının kalıtsal yönleri de bulunmaktadır. Aile geçmişinde crohn hastalığı olan çocuklar daha riskli grup içinde yer alırlar. Bu çocuklarda crohn hastalığına yakalanma ihtimali diğer çocuklara göre 10 kat daha fazladır. Hatta çocuğun kardeşlerinden birinde meydana gelen hastalıkta risk çocuk için 30 kat daha fazladır.

Crohn hastalığında besinlerin sindirimi ve emiliminde sorunlar yaşanabilir. Bağırsaklarda ileri aşamada ülser gelişebilir. Makatta iltihap ve kanama gibi etkiler görülebilir. Crohn hastalığı ayrıca çocuklarda kemik zayıflığına yol açar. Ergenlik dönemine girmesini geciktirir.

 

Crohn hastalığının diğer belirtileri nelerdir?


İlk başlarda pek belirti vermezse de sonrasında mide bulantısı kusma, kansızlık, karın ağrısı, ishal, ateş, eklem ağrıları, gelişimde yavaşlama, vitamin eksikliği, tuvaletini yapmada zorluk, göz ve ağızda iltihap gibi belirtiler görülebilir.

 

Crohn hastalığının teşhisi nasıldır?


Doktor gastroskopi, kolonoskopi ve kan testiyle hastalığa teşhis koyar. Ayrıca çocuğun aile geçmişini de soruşturur. Kan testinde beyaz kan hücrelerinin sayısına bakar. Ayrıca kansızlık belirtilerini arar. Beyaz kan hücrelerinin normalden daha yüksek olması vücutta enfeksiyon veya iltihap olduğunu gösterir.

 

Crohn hastalığının tedavisi nasıldır?


İltihabı giderici ilaç tedavisi uygulanır. İltihabın oluştuğu yere göre hastalığın şiddetini ve semptomlarını azaltmaya yönelik önlemler alınır. Hastalığın tedavisi sürecinde düzenli olarak hekim kontrollerini yaptırmak gerekir.

 

Çocuğun crohn hastalığı ile mücadelesinde ve tedavisinde sağlıklı bir yaşam biçimi oldukça önemlidir. Düzenli olarak egzersiz yapılmalı ve hekimin önereceği diyet programına titizlikle uyulmalıdır. Hastalık uygun bir şekilde tedavi edilirse çocuk günlük yaşamını sorunsuz yaşayabilir ve birçok aktivitelere ( spor v.b. ) katılabilir.

Yayınlanma Tarihi : 30.04.2012

6568

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim