Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA ÇÖLYAK HASTALIĞI

çocuklarda çölyak hastalığıÇOCUKLARDA ÇÖLYAK HASTALIĞI


Çölyak hastalığı ince bağırsaklarda oluşan bir hastalıktır. Çeşitli besinler içinde yer alan gluten isimli bir proteine karşı gelişen bir tepkiden dolayı olur. Bundan dolayı ince bağırsağın yapısında değişme olur ve çocukta alerjik tepkiler ortaya çıkabilir. Çocuklarda çölyak hastalığı belirtileri genelde bebeğin 6. - 12. ayları arasında ortaya çıkar. Yani çocuğun katı gıdaları almaya başlamasıyla belirtilerini gösterebilir.

 

Çocuklarda çölyak hastalığının bazen yaşamın ilerleyen yıllarında da belirtileri görülebilir. Çölyak hastalığı kız çocuklarında daha fazla görülmektedir. Hastalığın kalıtsal boyutları vardır. Hastalık ortalama olarak her 250 kişiden 1 tanesinde görülebilmektedir.

 

Normalde ince bağırsağın içi girintili ve çıkıntılıdır. İnce bağırsağın bu yapısı besin maddelerinin daha iyi emilmesine yardımcı olur. Fakat çölyak hastalığında ise ince bağırsakların içi kısmı girintili ve çıkıntılı değil, düzleşmiştir. Bundan dolayı besinlerin vücut tarafından emilimi de sorunlu hale gelir.

 

Çocuklarda çölyak hastalığının belirtileri nelerdir?


Çölyak hastalığında besinlerin emilmesi yeterli olmadığı için çocukta beslenme yetersizliğinin belirtileri görülür. Çocuğun gelişimi yetersiz olur. Boy ve kilo bakımından normalden daha az gelişim gösterir. Kasları daha güçsüz olur. Kemikleri normalden daha zayıftır. Ayrıca çocukta ciltte solgunluk, dışkılama miktarında düzensizlik, karında şişlik, iştahsızlık, yağlı ishal, kansızlık ve kusma belirtileri de görülür. Çölyak hastası çocuklarda raşitizm hastalığı, dişlerin geç çıkması gibi sorunlar da görülebilir.

 

Çocuklarda çölyak hastalığının tedavisi nasıldır ve çocuk nasıl beslenmelidir?


Çölyak hastalığında arpa, buğday, yulaf, çavdar içeren besinleri çocuğa vermemek gerekir. Çünkü yukarıda belirtilen besinler içinde bulunan gluten isimli maddeye çölyak hastalığı olan çocukların vücudu tepki göstermektedir. Diğer yandan bu besin maddelerden yapılan yiyecekleri de yani makarna, ekmek, hamur işleri, nişasta gibi yiyecekleri de çocuğa vermemek gerekir.

Dolayısıyla çocuğun beslenmesinde gluten içermeyen bir diyet uygulanması önemlidir. Çocuğa hekim kontrolünde bir diyet programı hazırlanır. Bu diyet programı yaşam boyu uygulanır. Diyete dikkat edildiği sürece çocuk normal yaşamına devam edebilmektedir. Diyetten kesinlikle en ufak bir ödün verilmemelidir.

 

Ayrıca çocuklarda çölyak hastalığına karşı aşağıdaki diğer beslenme önerilerini de dikkate almak gerekir.


1. Çok fazla yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

2. Yağda kızartılarak hazırlanmış yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

3. Hayvansal yağlar tüketilmemelidir.

4. Baharatlı yiyecekler, fast food gıdalar,  konserve yiyecekler, alkollü içecekler tüketilmemesi gereken şeylerdir.

Yayınlanma Tarihi : 21.03.2012

9979

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim