Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA ÇEKİNGENLİK

çocuklarda çekingenlikÇOCUKLARDA ÇEKİNGENLİK

Her çocukta aslında belli düzeylerde çekingenlik duygusu vardır. Bu genelde henüz daha ebeveynlerine bağımlı olmalarından ve çevresine karşı tam olarak bir güven duygusu geliştirmediğinden kaynaklanır. Çekingenlik ve utangaçlık duyguları 2-3 yaşlarında oldukça fazla görülür.

Çekingenlik ayrıca gelişimsel bir durumdur. Fakat kimi çocuklarda ise babası veya annesindeki bir çekingenlik duygusundan dolayı kalıtsal olarak böyle bir çekingenlik duygusu gelişir. Çocuğun çekingenlik gibi davranışlarının oluşmasında yetiştirilme biçimi gibi çevresel faktörlerin de etkisi vardır.

Fakat çocuklardaki bu çekingenlik duygusu ileriki yıllarda ortadan büyük ölçüde kalkacaktır. Kimi çocuklar ise çekingenlik duygusunu üzerinden atamaz ve bu uzun yıllar devam eder. Bunda ebeveynlerin çocuğa yaklaşım tarzı da önemlidir. Ebeveynler çocuklarına etkili bir şekilde yaklaşarak bu çekingenliklerini atmalarına yardımcı olabilirler.

Peki ebeveynler çocuklarının çekingenliklerini atmalarına nasıl yardımcı olabilirler?

1. Yapılabilecek önemli yardımlardan birisi çocuğu cesaretlendirmektir. Çocuğu başka çocuklarla ve büyüklerle iletişi kurması konusunda cesaretlendirmek ve teşvik etmek önemlidir. Çocuğunu başka insanlardan kaçıran, insan içine sokmayan ebeveynler onların çekingen birer insan olarak yetişmesine yol açarlar.

2. Çocuğu bir sosyal ortama sokarken onda stres yaratacak hazırlıklarda bulunmaktan kaçınılmalıdır. Doğal davranmalı ve gidilecek yerin normal ve sıradan bir yer olduğu hissettirilmelidir. Ebeveynlerin yaşayacağı bir stres ve çocuğu aşırı derecede hazırlamak çocuğun çekingenliğini artıracak ve yeni bir ortama girmede çekingen davranışlar göstermesine yol açacaktır

Çocuğu sosyal ortamlara yeni yeni alıştırırken önce daha az kalabalık olan bir ortam çocukta daha güven verici olabilir. Çünkü çok kalabalık bir ortamda küçük çocuklar daha çekingen olurlar ve annelerinin dizinin dibinden ayrılmazlar. Ayrıca çok kalabalık bir ortam küçük bir çocuğu ürkütebilir de…

Çocuğa yeni bir ortama girmeden önce ona bazı açıklamalarda bulunmak, çocuğun yeni ortamın özellikleri hakkında bilgi edinmesine yardımcı olacaktır. Çünkü bilinmeyen şeyler çocukta daha fazla çekingenliğe yol açar.

3. Çocuğu olumsuz şekilde etkileyecek sözler sarf etmekten kaçınılmalıdır. Çocuğa sen korkaksın, çok çekingensin tarzında sözler sarf etmek çocuğun kendisini bu şekilde etiketlemesine yol açacaktır. Kendisi hakkında böyle düşünen çocukta çekingenliğini üzerinde atacak hamlelerde bulunmaktan geri duracaktır.

Bunların yerine çocuğu cesaretlendirici, övücü sözler söyleyerek istenilen davranışı göstermesini sağlamak gerekir.

Küçük çocuklar bu çekingen davranışlarının bir çekingenlik veya utangaçlık olduğunun bile farkında değillerdir. Onlar sadece doğal gelişimlerine uygun olarak davranmaktadır. Çocuğu çekingen ve utangaç olduğunu hissettirecek tarzda kelimelerle etiketlemek onun kendisi hakkında böyle bir yargı geliştirmesine yol açacaktır. Yani çekingenlik bu durumda çocuk için öğrenilmiş bir davranış haline gelecektir.

4. Çocukla bir yere giderken eline bir şeyler tutuşturmak çekingenliğini atmasına yardımcı olacaktır. Çünkü çocuğun sevdiği bir oyuncak ona güven duygusu da aşılayacaktır. Elinde oyuncak olan çocuk diğer arkadaş grubu tarafından daha kolay kabul edilecektir.

5. Ebeveynler çocuklarının çekingenliklerinden rahatsız olabilirler. Çocuklarının çekingenliği onları mutsuz edebilir. Fakat bu duygular asla çocuğa yansıtılmamalıdır. Çocuğun çekingenlik özelliğini olduğu gibi kabul etmek gerekir. Çünkü o henüz daha bir çocuktur. Ebeveynlerin çocuklarına bu duygularını hissettirmeleri çocukta bir suçluluk duygusunun gelişmesine yol açacaktır.

6. Çekingen bir çocuğun çekingenliğini atmasına yardımcı olmak için onun davranışlarını çok fazla kısıtlamak da fayda getirmeyecek, aksine çekingenliğini artıracaktır. Çocuğa sürekli müdahalede bulunmak onun kendisine olan güvenini de olumsuz etkileyecektir. Çocuğa fazla müdahalede bulunmadan ve kontrolü de elden kaçırmadan girişimlerde bulunmasına müsaade etmek ve bunu teşvik etmek gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 10.04.2012

14175

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim