Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA BEŞİNCİ HASTALIĞIN YAYILMASINI ÖNLEMEK

çocuklarda beşinci hastalığın yayılmasını önlemekÇOCUKLARDA BEŞİNCİ HASTALIĞIN YAYILMASINI ÖNLEMEK

 

Beşinci hastalık döküntülü bir hastalık olup, çocuğu çok fazla etkilemez. Çok fazla bulaşıcı değildir. Genelde 2 yaşın üzerindeki çocuklarda görülür. Çocuklarda beşinci hastalığın bulaşmasını önlemek ve sınırlamak için evde ve çocukların yoğun olduğu anaokulu gibi ortamlarda bazı önleyici adımların atılması gerekir. Genelde aşağıdaki tavsiyeler beşinci hastalığın yayılmasını ve bulaşmasını önlemede yardımcı olmaktadır.

 

1. Çocuğun elleri sık yıkanmalı ve sık el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Dışarıdan içeri girilince, yemeklerden önce mutlaka elleri yıkatılmalıdır.

 

2. Çocuğun yiyecekleri, emzikleri, biberonları, tabak, çatal, kaşık, fincan gibi gereçleri paylaşılmamalıdır. Aynı şekilde başka çocukların veya diğer insanların kullandığı bu tür malzemeler de çocuğa verilmemelidir.

 

3. Çocuklar ağızdan öpülmemelidir.

 

4. Çocukta eğer beşinci hastalık varsa çocuk kalabalık yerlerden veya diğer insanlardan uzak tutulmalı ve mümkün olduğunca dışarıda daha fazla zaman geçirmesi sağlanmalıdır. Çünkü beşinci hastalık içeride daha çabuk bulaşır ve yayılır.

 

5. Çocuk öksürürken veya hapşırırken koluna doğru öksürmesi veya hapşırması öğretilmelidir. Yani açık alana doğru öksürmesi veya hapşırması beşinci hastalığın yayılmasında etkili olur. Elleriyle ağız bölgesini kapatması da uygun değildir. Çünkü eller yoluyla temas hastalığın yayılmasında etkendir.

Yayınlanma Tarihi : 24.07.2014

4429

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim