Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA BAĞIMSIZLIK DUYGUSUNU GELİŞTİRMEK

çocuğun bağımsızlık duygusunu geliştirmekÇOCUKLARDA BAĞIMSIZLIK DUYGUSUNU GELİŞTİRMEK

 

Çocuğunuzun bağımsızlık duygusunu geliştirmek istiyorsanız aşağıdaki öneriler size yardımcı olacaktır. Çünkü küçük yaşlar çocukların bağımsızlık duygusunu geliştirmek için önemli zamanlardır.

 

1. Evinizi çocuğunuz için güvenli hale getirin. Çünkü küçük çocuklar yürümeye başlamalarından itibaren sürekli bir keşif duygusu içindedirler. Çevresini tanımak ve araştırmak ister. Siz de çocuğunuzun bu duygusunu desteklemek için ev ortamında onun için güvenlik riski doğurabilecek etkenleri elimine edin. Evinizi çocuğunuz için daha güvenli hale getirin. Bu şekilde çocuğunuz daha rahat ve özgürce hareket edebilir. Siz de böylelikle çocuğunuza çok fazla müdahalede bulunmamış olursunuz. Çünkü aşırı müdahaleci bir ebeveyn tavrı çocuğun bağımsızlık duygusuna zarar verebilir.

 

2. Çocuğunuzun bağımsızlık duygusunu geliştirmek için onun kendi kendine yapabileceği şeyler konusunda izin verin. Elbette ki onu takip altında tutarak. Çocuğunuzun kendi başına bir şeyler yapmıyor olması ve bunun farkına varması onun için mükemmel bir deneyim ve öğrenme fırsatı olur. Bu duyguyu yaşayan çocuk kendini daha bağımsız, güçlü ve özgür hisseder.

 

3. Çocuğunuzu kendi aktivitelerinizin içine sokmaya çalışabilirsiniz. Ev işlerinizde veya başka bir iş yaparken eğer çocuğunuz istekliyse veya yapmak istiyorsa ona izin verin. Çocuklar bir şey yapabiliyor olmaktan ve bunun sonuçlarını görmekten büyük zevk alırlar. Çocuğunuz iyi şeyler yaptığında ve başarı sağladığında onu övmeyi ihmal etmeyin. Çocuğunuzu cesaretlendirin.

 

4. Çocuğunuzun arkadaşlarıyla oynamasına izin verin. Oyun oynarken çok müdahaleci olmayın. Sadece dışarıdan takip edin. Çocuğunuzun arkadaşlarıyla vakit geçirmesi ve sizin de ona çok müdahalede bulunmamanız bağımsızlık duygusunun gelişmesine yardımcı olur.

 

5. Çocuğunuza evde kendini ifade etme şansı tanıyın. Onun düşüncelerini dinleyin ve diğer verdiğinizi hissettirin. Düşüncelerini ifade şansı bulan ve bunlara değer verildiğini gören çocuklarda bağımsız düşünce ve hareket etme becerisi daha yüksektir.

Yayınlanma Tarihi : 29.05.2014

3069

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim