Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA BAĞIMSIZLIK DUYGUSU

çocuğun bağımsızlık duygusuÇocuklar özellikle belli bir yaştan itibaren kendilerini oldukça bağımsız hissederler. Zaman içinde yapabildiklerini gördükçe kendilerine güvenleri artar ve daha çok şey yapmak isterler. Daha atılgan olurlar. Her ne kadar yine yapabilecekleri şeyler konusunda bir takım sınırlılıklar var ise de denemekten asla çekinmezler.

Bu dönemlerde anne ve babalar çocukları için iyi bir rol modeldir. Çocuklar anne ve babalarına öykünürler. Onların giyindiği kıyafetleri giyinmeye bayılırlar. Onlar gibi konuşmaktan, onların yaptıkları şeyleri yapmaktan büyük zevk alırlar.

Bu dönemlerden itibaren çocuklar kendi kendilerine resim yapmaktan ve resim yaparak bir şeyler ortaya çıkarmaktan çok hoşlanırlar. Boya kalemleri çocuk için adeta bir keşfetme aracı gibidir. Boya kalemleriyle hayatlarını resmetmeye çalışırlar. Bir şeyler çizdiklerini görmek onlara büyük bir guru verir. Kız çocukları anneleri gibi giyinmek ve onlar gibi makyaj yapmak ister. Yetişkin kıyafetleri giyip, ayaklarına da topuklu ayakkabılar geçirmekten büyük haz alırlar. Annesine ev işlerinde yardım etmek onlar için büyük bir zevktir.

Keza erkek çocukları da öyledir. Ellerine geçirdikleri bir şeyi direksiyon olarak kullanarak araba sürmeye ve araba sesi çıkarmaya bayılırlar. Bu hep anne ve babalarına büyüdüklerini göstermek ve kendilerinin de bir şeyler yapabileceklerini anlatmak için yapılan şeylerdir.

Anne mutfakta yemek yaparken kız çocuğu anneye yardım etmek ister. Gerçi çoğu zaman her şeyi eline yüzüne bulaştıracaktır ama olsun. Bu onun var olduğunu gösterme ve keşfetme çabalarının bir göstergesidir.

Artık çocuk bizim ilk zamanlardaki bebeğimiz değildir. O büyümüştür. Kendini artık daha iyi tanımakta, çevresine artık daha ilgili, keşfetmeyi ve öğrenmeyi seven, kendini seven, kendine olan güveni ve sayısı yüksek bir çocuktur. Kendine olan güveni arttığı için artık sizin koyduğunuz kurallara da pek uymak istemeyecektir. Çünkü o bu kuralların kendisini engellediğini artık düşünüyordur.

Bu noktada önemli bir husus oraya çıkar. Artık 1 yaşındaki çocuk ile daha büyük yaştaki bir çocuğun yönetiminin ve kurallarının aynı olamayacağı gerçeğidir. Çocuğunuz büyüdükçe onu ilk zamanlardaki kurallarla yönetemezsiniz. Mesela bir kız çocuğuna yetişkin elbiseleri giymesini yasaklayamazsınız.

Çünkü o bunu yapmak isteyecektir. Bu durumda yapılması gereken şey yetişkin elbisesi giyinmek isteyen bir kız çocuğuna bunu hangi şartlar altında giyinebileceğini belirtmektir. Mesel her zaman giyinemeyeceğini, evcilik oynarken giyinebileceğini, giyinmek için mutlaka sizin haberinizin olması gerektiğini belirtmek daha gerçekçi kurallar olacaktır.

Bir erkek çocuğu eğer babası gibi araba kullanmak istiyorsa ona da küçük oyuncak arabalar alarak bu duygusunu tatmin etmek uygun olabilir. Kendi kendine bu arabaları sürerek bu duygusunu tatmin edebilir. Ya da evde direksiyon simidi olarak kullanabileceği bir şeyi ona verebilir ve onunla araba sürme keyfini tattırabilirsiniz.

Çocukların bu dönemlerdeki özelliklerinden birisi de kendilerini rahat hissetme duygularıdır. Çocuğu bunaltıcı, hareket kabiliyetini sınırlayıcı, bezdiren çok sayıda yasak koymak da çocuk için olumsuz etkiler yaratacaktır. Böyle çocuklar kendilerini gerçekleştirme fırsatını yakalayamazlar, keşfetme duyguları körelir, hayattan zevk alamazlar, üzgün ve kızgın bir ruh haline bürünürler ve yetersizlik duygusuna kapılırlar. Dolayısıyla çok fazla kurallarla çocuğu sıkboğaz etmemek gerekir.

Temel kural çocuğa başarma duygusunu tadabileceği ortamları yaratmak ve bu fırsatı çocuğa vermektir. Ev içinde veya dışında yaşamın temel kuralları çocuğa da anlatılabilir. Bunda kesinlikle bir sorun yoktur. Çocuk ev içinde veya dışında neyi yapabilip neyi yapamayacağını elbette ki bilmelidir. Bu konuda anne ve babalar çocuklarına gerekli kuralları ve temek konuları anlatmalı ve bu konuda hem fikir olmalıdırlar.

Çocuk ev içinde veya dışında elbette ki hatalar yapacaktır. Biz yetişkinler de sürekli hatalar yapmıyor muyuz? Hata yapan bir çocuğu asla cezalandırmamak gerekir. Ona kötü sözler söylemek, başkalarının yanında küçük düşürmek asla yapılmaması gereken şeylerdir. Böyle bir davranış çocuğun kendine olan güvenini zayıflatır. Yetersizlik duygusunun gelişmesine yol açar. Çocuktaki yeni şeyler yapma hevesini kırar.

Bir şeyler yapmak isteyen ve başarma duygusunu tatmin etme uğraşı içinde olan bir çocuğa hiç yapamayacağı ve altından kalkamayacağı şeyleri yüklememek gerekir. Bu konularda çocuk için oldukça bilinçli etkinlikler seçmekte fayda vardır. Aksi takdirde bu sefer çocuk zor şeylerin altından kalkamayacak ve kendini beceriksiz hissedecektir. Bu beceriksizlik yeni şeyler denemesine engel olacaktır. Yaşayacağı sürekli başarısızlıklar onu anne ve babasına daha bağımlı hale getirecek, ileriki yaşamında pısırık ve esaretsiz bir birey olacaktır. Ayrıca bağımsız hareket etme becerisi de gelişmemiş olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 07.12.2011

4664

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim