Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA AŞI SONRASI HANGİ YAN ETKİLER GÖRÜLÜR?

Çocuklarda aşı sonrası yan etkilerÇOCUKLARDA AŞI SONRASI HANGİ YAN ETKİLER GÖRÜLÜR?

 

Aşılar da bir ilaçtır ve her ilaç gibi aşıların da yan etkileri görülebilir. Fakat çoğu aşının genelde ciddi bir yan etkisi yoktur. Bir aşı sonrası ciddi bir yan etkinin ortaya çıkması çok nadirdir.

 

Farklı aşılar farklı yan etkiler ortaya çıkarabilir. Örneğin aşı sonrası çocukta aşı vurulan yerde geçici ağrı, acı, kızarıklık, şişme, kısa süreli grip benzeri belirtiler görülebilir.

 

Bu yan etkiler aşı vurulan her 4 çocuktan 1 tanesinde görülebilir. Genelde aşı vurulduktan kısa bir süre sonra ortaya çıkarlar ve genelde 1-2 günde ortadan kaybolması beklenir. Eğer aşı vurulduktan sonra bu yan etkiler daha uzun süre devam ederse çocuğun hekimine durum danışmak gerekir.

 

Çocukta aşı korkusu

 

Çocuklarda iğneye karşı bir fobi veya korku gelişebilir. Eğer sizin de çocuğunuzda aşıya karşı bir korku veya endişe gelişirse sakin kalmaya ve çocuğunuzu sakinleştirmeye çalışın. Çocuğunuzun dikkatini dağıtmaya çalışın.

 

Aşırı sonrası grip benzeri belirtiler

 

Çocukta aşı sonrasında grip benzeri yan etkiler veya belirtiler görülebilir. Bu belirtiler genelde şunlardır:

 

Hafif bir ateş

Mide sorunu

Kusma

İştah kaybı

Baş ağrısı

Bitkinlik

 

Çocukta görülen yan etkilerde ne zaman hekime görünmek gerekir?

 

Çocuklarda aşı sonrasında ciddi yan etkilerin görülmesi çok nadirdir. Fakat bu hiç olmayacağı anlamına gelmez. Çocuklarda çok nadir de olsa aşı sonrasında aşağıdaki yan etkiler ortaya çıkabilir.

 

Çocukta kaşıntı, döküntü, ağız ve yüz çevresinde şişme, solunum zorluğu, kan şekerimde düşme gibi ciddi belirtiler ortaya çıkabilir. Çocukta görülen ciddi alerjik reaksiyonlar anaflaksi olarak adlandırılmaktadır.

 

Bunların yanında yüksek ateş, nöbetler, eklem ağrısı veya sertliği, zatürre belirtileri de görülebilir.

 

Eğer çocuğunuzda bu ciddi belirtiler görülürse veya çocuğunuzda ciddi bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız çocuğunuzun hekimiyle bağlantı kurun veya en yakın bir acil servise gidin.

 

DBT aşısında yan etkiler: DBT aşısı difteri, boğmaca ve tetanos hastalıkları için yapılır. Bu aşı sonrasında çocukta aşı vurulan yerde ağrı, hafif-orta düzeyde ateş, aşı vurulan yerde kızarıklık ve şişme, sersemlik, iştahta azalma ve kusma gibi belirtiler görülebilir. Daha ciddi belirtilerde ise çocuk 3 saatten daha uzun süre ağlayabilir, soluk bir görünüm, aşırı uykulu görünme, rektal ateşinin 40 derece ve üzerinde olması ve ateşten dolayı konvülsiyonlar oluşması

 

KKK aşısı: Bu kızamık, kabakulak ve kızamıkçık hastalıkları için yağılan aşısıdır. Bu aşı sonrasında çocuklarda belirtiler genelde hafif şekilde görülür. Döküntü, hafif bir ateş, boyundaki lenf bezlerinde şişme, eklemlerde şişme ve ağrı, tükürük bezlerinde şişme, el ve ayaklarda uyuşma ve sızlama gibi belirtiler görülebilir.

 

Suçiçeği aşısında ise çocukta genelde çok az yan etki görülür. Bazen düşük dereceli ateş, aşı vurulan yerde ağrı, kızarıklık, sertleşme veya döküntü görülebilir.

 

Grip aşısında çocukta düşük dereceli ateş, ağrı belirtileri görülebilir. Ağrı 1-2 gün sürebilir.

Yayınlanma Tarihi : 18.11.2015

6115

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim