Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA ARI SOKMASI

çocuklarda arı sokmasıÇOCUKLARDA ARI SOKMASI

 

Arı sokmaları küçük çocukları oldukça etkileyebilir ve böyle bir durumda çocuğa hemen müdahale edilip, arı iğnesini çıkarmaya çalışmak gerekir. Arı sokmasında çocuğun cildinde kızarmış bir küçük halka onun ortasında ise siyah bir nokta şeklinde görünür. Tırnak uçları veya bir kredi kartının ucuyla hafifçe kazıyarak arı iğnesi çocuğun cildinden çıkarılır. Cımbız veya parmakla iğneyi çekmeye çalışmamak gerekir. İğnenin olduğu yer sıkılmamalıdır. Sıkılırsa zehir çocuğun cildinize daha fazla yayılır.

 

Arı iğnesini çıkardıktan sonra etkilenen yeri su ve sabunla yıkamak gerekir. Arı sokmasının yarattığı acıyı ve şişkinliği hafifletmek için de etkilen yere soğuk kompres uygulamak gerekir.

 

Arı sokmasında çocuğun hissettiği ağrı ve acı genelde birkaç saat içinde gider. Fakat şişkinlik 1 – 2 gün daha sürebilir. Çocuğun hissettiği, rahatsızlığı hafifletmek için ona hekimin tavsiye edeceği bir ilaç verilebilir. Soğuk kompres uygulamasına devam edilir.

 

Arı sokması çocukta tehlikeli bir alerjik reaksiyon yaratır mı?

 

Nadiren de olsa arı sokmalarında çocukta şiddetli bir alerjik reaksiyon gelişebilir. Buna anaflaksi veya anaflaktik şok denir. Ölümcül olabilir. Eğer çocukta arı sokması sonucu birkaç dakika ile birkaç saat arasında aşağıdaki alerjik reaksiyonlardan birisi gerçekleşirse 112 acil servisi arayarak yardım çağırmak gerekir.

Çocuğun arı sokan cilt bölgesinde çok fazla kızarıklık oluşması

Çocuğun göğsünde sıkışma ve nefes darlığı

Hırıltı

Nefes darlığı

Baş dönmesi

Dilde, ellerde veya yüzde

Bilinç kaybı

Zayıflık

 

Arı sokmalarına alerjisi olan çocukların çoğunda büyüdüklerinde bu sorun kendiliğinden gider. Fakat arı sokmasına alerjisi olan çocukların 1/5 inde bu sorun yetişkinlik dönemlerinde bile devam edebilmektedir. Alerji iğneleri arı sokmalarında ciddi alerjik reaksiyon riskini azaltamaya yardımcı olur. U konuda alerjisi olan çocuklar için her zaman yanında bir alerji iğnesi taşımak faydalı olacaktır.

 

Aslında çocuğun hekimiyle de görüşerek böyle bir alerjik reaksiyon durumunda nasıl hareket edileceğiyle ilgili bir plan hazırlamak daha doğrudur.

Yayınlanma Tarihi : 19.03.2014

7379

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim